Türkiye’nin En İyi 10 Fotoğrafçılık Kursu

en iyi fotoğrafçılık kursu

Fotoğrafçılık Kursu Sıralamasının En İyileri

İlgiyi her zaman üzerinde tutmayı başaran fotoğraf sanatı, meraklılarıyla büyümeye devam ediyor. En iyi fotoğrafçılık kursu listesinde yer alanlar, yenilenen çekim teknikleri, teknolojik gelişmeler ve yeni çıkan fotoğraf makineleriyle fotoğrafçılık, özel bir sektöre dönüşüyor. Yaşamını profesyonel bir şekilde devam etmek isteyenler ise fotoğrafçılık kursları ile eğitim almak istiyor.

Türkiye’nin hemen hemen tüm şehirlerinde fotoğrafçılık kursu bulunuyor. Yoğunluk İstanbul, Ankara ve İzmir’de olsa da bugün İzmit, Balıkesir, Bursa, Antalya, Eskişehir gibi şehirlerde de fotoğrafçılık kursları açılıyor. En iyi olma iddiası ile açılan bu kurslar temel ve ileri eğitimlerde kursiyerlerine fotoğrafçılığı öğretmeye çalışıyorlar.

En İyi Kurs Hangisi? Nasıl Seçim Yapacaksınız?

Fotoğraf eğitimi almak için kurs seçmek gerçekten zor bir iştir. İnternette karşınıza çıkan kursların web sitelerine bakarak kaliteli olup olmadığını anlamanız mümkün değildir. Görkemli fotoğraflar ve ders içeriklerinin gerçeği yansıtıp yansıtmadığını bilemezsiniz.  Bu nedenle kurs merkezlerini ziyaret etmeniz, eğitmenler ile yüz yüze görüşmeniz ve daha önce eğitim almış olanlardan fikir almanız gerekebilir.

En iyi fotoğrafçılık kursu, sizlere dolu dolu eğitim sunan ve içinize sinen kurstur. Ayrıca profesyonelleşmenizi sağlayan, sosyal ve eğlenceli bir ortam sunan, uygulama ve pratik yaptıran kurslardır.

En iyi fotoğrafçılık kursları:

 • Farklı lokasyonlarda eğitim veren,
 • Uluslararası eğitim programları sunan,
 • Sertifika dağıtan,
 • Profesyonel fotoğraf eğitmenlerine sahip,
 • Konforlu ve geniş derslikleri olan,
 • Özel ders imkanları sunan,
 • Ekipman çeşitliliği sağlayan,
 • Uygulamalı eğitim prensibine sahip,
 • Fotoğrafçılık gezileri düzenleyen merkezlerdir. Sizlere bu imkanları sunmayanlar ise kötü kurslar olmaya mahkumdur.

Profesyonellerin  ve Eğitmenlerin Önerdiği 10 Fotoğrafçılık Kursu

Türkiye’nin en iyi fotoğrafçılık kursları, yıllardır profesyonel fotoğrafçılar ve eğitmenler tarafından önerilen eğitim merkezleridir. Yukarıda bahsettiğimiz özelliklere sahip olan bu kurslar, yıl boyu eğitimler ve atölyeler düzenleyerek fotoğraf severlerin beğenisini kazanmaktadır. İşte o kurslar:

 1. Foto Life Akademi

foto life akademiİstanbul fotoğrafçılık kursları arasında en çok önerilenlerden olan Foto Life Akademi, Türkiye’nin en iyi fotoğraf sanatçıları arasında yer alan Orhan Gürbüz tarafından kurulmuştur.

Foto Life Akademi, %100 öğrenme garantisi ve eğitim telafi imkanlarıyla kursiyerlerine kaliteli eğitim vermektedir. İstanbul’da 5 lokasyonda (Bakırköy, Taksim, Beylikdüzü, Kadıköy ve Kağıthane) Temel ve İleri Fotoğraf Eğitimlerinin dışında Akademik Fotoğrafçılık, Moda, Düğün, Doğum, Portre, Ürün Fotoğrafçılığı ile birlikte 31 dalda profesyonel eğitim imkanı sunmaktadır. Yurt içi ve yurt dışı fotoğraf gezileri, kişi ve kurumlara özel ders seçenekleriyle fotoğrafçılık kursu anlayışını tamamen değiştirmektedir.

Temel Fotoğrafçılık Eğitimi için İstanbul’da kursiyerler tarafından en çok tercih edilen merkezlerdendir. İstanbul’un en iyi fotoğrafçılık kursu listesinde yer alan Foto Life Akademi, düzenlediği eğitim zirveleriyle de ünlü fotoğraf sanatçılarını bir araya getirmektedir.

 1. İFSAK

ifsak29 Kasım 1959 tarihinde, “Erenköy Amatör Foto Kulübü” adı ile Nurettin Erkılıç’ın önderliğinde Celalettin Yavşi Ebusüudoğlu, Turgut Ekin, Kemal Kozar, Hulki Öğreten, Şinasi Özatalay ve Reşat Aşkın tarafından kurulmuştur. 1962 yılında bugünkü “İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği” (İFSAK) adını almıştır.

İstanbul fotoğrafçılık kursu olarak İFSAK Türkiye’de fotoğraf ve sinemanın yaygınlaşması, fotoğraf ve sinema üretiminin artması, yeni fotoğraf ve sinema sanatçılarının yetişmesi, fotoğraf ve sinemanın gereken saygınlığı kazanması için çaba göstermektedir. Fotoğraf ve sinema sanatına ilgi duyan, belirli bir temeli olmayan ya da bilgisini ilerletmek isteyenler için verdiği seminerler ve atölye çalışmaları en önemli eğitim amaçlı etkinlikleri arasında yer almaktadır.

fotoğrafçılık kursları

 1. Galata Fotoğrafhanesi Fotoğraf Akademisi

galata fotoğrafhanesiEn iyi fotoğrafçılık kursları arasında yer alan Galata Fotoğrafhanesi, 2004 yılında kurulmuştur. Düzenlediği atölyeler ve etkinliklerle 1000’den çok amatör ve profesyonel fotoğrafçının gelişimine katkıda bulunmuştur.

2007 yılından itibaren Fotoğraf Vakfı ile ortak çalışmalar yürüten Galata Fotoğrafhanesi, sergiler, söyleşiler, belgesel film gösterimleri, geziler ve festivallerle İstanbul’un kültürel hayatının nabzını da tutmaktadır. Basın Fotoğrafçılığı ve Belgesel Fotoğraf Programı ile kaliteli eğitimler vermektedir.

 1. Fotoğrafine

fotoğrafineİstanbul fotoğrafçılık kursu Fotoğrafine, tecrübeli eğitmen kadrosuyla, butik eğitim anlayışıyla, küçük gruplarda veya birebir, uygulama ağırlıklı, Bireysel ve Kurumsal, her seviyeden program seçenekleri sunmaktadır.

 

 1. AFSAD

afsadTürkiye’nin en iyi fotoğrafçılık kursu listesinde ilk sıralarda yer alan AFSAD, Sinan Çetin, Merter Oral, Alparslan Aydın, Celal Ertem, Özcan Yurdalan, Ercan Öztürk, Bülent Demirel ve Cüneyt Ayral gibi isimler tarafından 1977 yılında kurulmuştur. Fotoğraf seminerleri ve eğitimleri ile fotoğraf tutkunlarının Ankara’daki durağı olmaktadır. Ankara fotoğrafçılık kursu ve atölyeleri için en çok tercih edilen merkezlerdendir.

 1. Ankara Sanat Odası

ankara sanat odasıEn iyi fotoğrafçılık kursları arasında yer alan Ankara Sanat Odası, Sırça Yaşamlar Derneği bünyesinde kurulmuştur.

Fotoğrafçılık kurslarının tüm geliri sokak çocuklarının sokaklardan kurtarılması ve onlara geleceğe daha güvenle bakabilecekleri beceriler kazandırmak için kullanılmaktadır. Bu bağlamda Türkiye’deki en iyi sanat merkezleri arasında yer alır.

 1. Fotoğraf Sanatı Kurumu

fotoğraf sanatı kurumuFotoğraf Sanatı Kurumu (FSK); 1994 yılında Ankara’da kurulmuştur. Fotoğraf sanatını hak ettiği konuma ulaştırmak, fotoğraf eğitimi ile fotoğrafın gelişmesini ve yaygınlaştırılmasını sağlamak için çalışan kurum Türkiye’nin en iyi fotoğrafçılık kursları arasında yerini almaktadır. Bugün 160 üyesi ile aylık olarak kültür ve sanat etkinlikleri kapsamında fotoğraf gösterileri, fotoğraf sergileri, fotoğraf ile ilgili söyleşi ve sohbetler, atölyeler düzenlemektedir.

 1. IFOD

ifodİzmir fotoğrafçılık kursu IFOD, 1986 yılında kurulmuştur. İzmir’de ve diğer şehirlerde fotoğraf etkinliklerinin yanı sıra; sergi, panel ve gösteriler de düzenlemektedir.

Fotoğraf sanatında buluşan, farklı meslek ve toplumsal katmanlardan gelen insanların birlikteliği ile fotoğraf meraklılarının eğitimine katkıda bulunmaktadır.

 1. Ege Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği

efsaTürkiye’nin en iyi fotoğrafçılık kursları arasında yer alan 1997 yılında Karşıyaka Ege Sanat Merkezi Fotoğraf Kulübü çatısı altında sekiz fotoğraf sevdalısının bir araya gelmesiyle kurulmuştur.

“Karşıyaka Uluslararası Fotoğraf Günleri” düzenleyen dernek aynı zamanda fotoğraf severler için temel ve ileri atölyeler ile fotoğrafçılık dersi vermektedir.

 1. Photo World Fotoğraf Merkezi

photo worldBursa fotoğrafçılık kursu olarak yakından tanınan Photo World Fotoğraf Merkezi, Temel Fotoğraf, Stüdyo Fotoğrafçılığı, Sokak Fotoğrafçılığı, Temel ve İleri Photoshop, Mimari Fotoğraf Atölyesi gibi farklı dallarda eğitimler vermektedir.

Bursa’nın ve Türkiye’nin en iyi fotoğrafçılık kursları arasında yer almaktadır.

Siz de şehrinizde kaliteli bir fotoğraf kursu arıyorsanız en iyi fotoğrafçılık kursları ile ilk adımı atabilirsiniz. Fotoğrafçılık eğitimi ile sizin gibi fotoğraf tutukunlarıyla aynı ortamda bulunur, yeteneklerinizi keşfeder ve becerilerinizi geliştirirsiniz. Bu fırsatı kaçırmayın…

Sosyal Medyada Paylaş

En Çok Okunan Diğer Yazılar