Sokak Fotoğrafçılığına Yeni Başlayanlara Öneriler

sokak fotoğrafçılığına yeni başlayanlara öneriler

Sokak Fotoğrafçılığı Zor Mudur?

Sokaklar, fotoğrafçılar için tam bir cennettir. Bir yerlere yetişmeye çalışan insanlar, satıcılar, kafeler ve mağazalar, anlık manzaralar fotoğrafçılar için yüzlerce karenin ortaya çıkmasını sağlar. Amatör fotoğrafçıların ilk durağı olan sokaklarda fotoğraf çekmenin de belirli kuralları vardır. Sokak fotoğrafçılığına yeni başlayanlara öneriler şunlardır:

 1. Sokakların yaşadığını bilin.

Sokaklar genel olarak kalabalık ve hareketlidir. Sokak fotoğrafçılığına yeni başlayanlara öneriler listesinde de bu durumu göz önüne almaları gerektiği ilk sıralarda yer alır. Dijital fotoğraf makinesi kullanıyorsanız çektiğiniz fotoğraflardaki kalabalıkları temizleyebileceğinizi ve kalabalığın avantaja çevrileceğini unutmamalısınız. Bu nedenle doğru açıyı yakalamaya özen göstermelisiniz. Ayrıca çok kalabalık görüntülerin gözün algılama oranını düşüreceğini unutmamalı ve canlı sokakları çekerken aşırıya kaçmamalısınız.

 1. Hazırlıklı gidin.

Sokak fotoğrafçılığına yeni başlayanlar için bir diğer önerimiz fotoğraf çekmeye başlamadan önce bu konuda yapılan çalışmalara göz gezdirmeleridir. Ayrıca dışarıya çıkmadan önce rahat kıyafetler giymek de önemlidir. Hareket kabiliyetini kısıtlayacak giysilerden uzak durmak gerekir. Fotoğraf ekipmanlarını taşımak için fotoğraf çantasına da ihtiyaç vardır. Hava durumuna bakarak hazırlıklı olmak da gereklidir. Fotoğrafçılık kursu eğitmenlerinizin önerilerine de dikkat etmeniz önemlidir.

 1. Makineniz her zaman elinizde olsun.

Sokak fotoğrafçılığı anın yakalandığı karelerden oluşuyor. Bu nedenle fotoğraf makinenizin her zaman elinizde olması gerekiyor. Böylece hiçbir güzelliği kaçırmamış ve sokağa fotoğrafçı gözüyle bakmış olursunuz. Başlangıç olarak cebinize sığabilecek büyüklükte ve ilk çekimleriniz için yeterli teknik donanıma sahip makineler alarak işinizi kolaylaştırırsınız. Sokak fotoğrafçılığına yeni başlayanlara öneriler listemizi okumaya devam ederek işinize yarayacak püf noktalarını edinebilirsiniz.

 1. Yürüyün.

Sokak fotoğrafçılığı yürümeden yapılmaz. Bu nedenle arabaya ya da otobüse binmeye kalkmayın. Ya yürüyün ya da bisiklet sürün. Böylece günlük yaşamla iç içe olun ve anı yakalayın. Sokak fotoğrafçılığına yeni başlayanlar ilk zamanlarda çok yorulacaklar…

 1. Dikkatli olun.

Sokak fotoğrafçılığı dikkat gerektirir, her zaman tetikte olmanız gerekir. Fotoğraf makinenizin ayarlarını yapın ve sokağa öyle çıkın. Yoksa ayar yapmak için vakit kaybederken anları kaçırabilirsiniz. Ayrıca gözünüz hep açık olsun. Nerede, ne oluyor bilin ve fotoğraf makinenizi hızlı şekilde kullanmayı öğrenin.

sokak fotoğrafçılığına yeni başlayanlar
sokak fotoğrafçıları
sokak fotoğrafçılığı
 1. Optik zoom tercih edin.

Sokak fotoğrafçılığına yeni başlayanlar için bir diğer öneri de optik zoom kullanılmasıdır. Piyasadaki fotoğraf makineleri gerekli objektif yapısına sahip olsa da, SLR makinelerde genellikle 20 – 24mm, 28 -80mm ve 85 -105mm zoom bulunmaktadır. Bu zoomlar fotoğrafçıya insanları uzaktan çekmek için imkan vermektedir. Dolayısıyla daha iyi fotoğraflar yakalamak için optik zoom tercih etmek gerekir.

Optik zoom kullanmayı bilmeyenler fotoğrafçılık eğitimi alarak optik zoom kullanmayı öğrenebilirler.

 1. Hayatı aktarın.

Sokak fotoğrafçılığı, belgesel fotoğrafçılığı gibi saatlerce beklemekle yapılacak bir iş değildir. Sokak fotoğrafçılığında günlük yaşam aktarılır. Sizler de fotoğrafçılığa yeni başladıysanız vaktinizin değerli olduğunu bilmeli ve yaşamın her anını fotoğraflarınıza yansıtmalısınız. Sokaklarda karşınıza çıkan çocuklar, kediler, köpekler, banklarda oturan yaşlılar fotoğraf karelerinizi süslemeli. Sokak fotoğrafçılığına yeni başlayanlara öneriler çok işinize yarayacak…

 1. Utangaç olmayın.

Sokak fotoğrafçıları utangaç ya da korkak davranamazlar, yani böyle bir lüksleri yoktur. Dolayısıyla siz de utangaç olmayı bırakın ve fotoğraf çekmeye başlayın. Tanımadığınız insanların gözlerine bakın ve fotoğraflarını çekin. Gösterilecek olan tepkilere alışın ve insanlarla iletişim kurmayı öğrenin.

fotoğrafçılık kursları

 1. Işığı kullanmayı bilin.

Sokak fotoğrafçılığı doğal ışıkla çekim yapmak anlamına gelmektedir. Bu nedenle güneş ışığından en çok yararlanılan sabah ve öğlen saatlerinde çekim yapmayı tercih edin. Dilerseniz yumuşak filtreler kullanarak gün ışığını istediğiniz düzeye getirin. Işık ayarlamalarınızı yaparken kompozisyon sıralamanızı da yapın. Işık parlamaları ve karaltılarla fotoğrafınıza hareket katın. Fotoğrafçılık dersi alarak ışığın fotoğraflardaki önemini kavrayın.

 1. Flaş kullanırken dikkatli olun.

Sokak fotoğrafçılığı için flaşın çok da anlamı yoktur. Ancak özel portre çekimlerinizde yüzdeki gölgeleri azaltmak için dolgu flaşları kullanabilirsiniz. Yine de karanlık havalarda flaş kullanarak görüntülerinizi aydınlatabilirsiniz. Flaş kullanmak için de doğru diyaframı ayarlamalısınız. Eğitmenler sokak fotoğrafçılığına yeni başlayanlara öneriler olarak sundukları bu yolla daha iyi fotoğraf çekileceğini söylüyor.

 1. Arka planı kontrol edin.

Sokak fotoğrafçılığına yeni başlayanlar arka planı unuturlar. Profesyonel fotoğrafçılar, görüş açısını değiştirerek arka plan ile oynar ve konunun en iyi oturduğu planı fotoğraflar. Siz de zamanla bunu yapmaya alışabilirsiniz. Fotoğraf karesini bütün olarak görmeye çalışarak bunu gerçekleştirebilirsiniz.

 1. Detaylara odaklanın.

Sokak fotoğrafçılığı yapmak istiyorsanız detay ve makro çekimleri bilmeniz gerekir. Sokaklarda karşınıza çıkan minik detaylar bile çok çarpıcı bir fotoğraf karesini meydana getirebilir. Bir masanın kırık ayağı, geminin dümeni, paslı su boruları makro çekimlerle etkileyici fotoğraflara dönüşebilir.

Sokak fotoğrafçılığına yeni başlayanlara öneriler listemizden yararlanarak mükemmel fotoğraf kareleri ortaya çıkarabilirler. Günlük hayatın yansıtıldığı, unutulmaz ve etkileyici kareler yakalayabilirler.

Sosyal Medyada Paylaş