Seyahat Fotoğrafçıları İçin En İyi 7 Kompakt Makine

seyahat fotoğrafçıları için en iyi kompakt makine

Seyahat Fotoğrafçıları İçin Fotoğraf Makineleri

Seyahat fotoğrafçıları kolaylıkla yanlarında taşıyacakları, ağır olmayan ve teknik açıdan tüm donanıma sahip bir fotoğraf makinesi ile gezmek isterler. Gittikleri her yerde onlara sorunsuzca eşlik edecek, tamir sıkıntısı yaratmayacak kaliteli makineleri almak isterler. Bu bağlamda profesyonel seyahat fotoğrafçıları için en iyi kompakt makine modelleri ve önerileri şunlardır:

  1. Fujifilm X-T

Seyahat fotoğrafçıları için fotoğraf makineleri arasında yer alan Fuxifilm X-T, filmli bir SLR makine olması nedeniyle sizi korkutmasın. Retro görünümlü Fujifilm X-T, sektördeki en iyi elektronik vizörlerden birine sahiptir. Oldukça hızlı olan bu fotoğraf makinesi otomatik netmele ve önizleme özellikleriyle de sizi cezbedecektir. Binlerce fotoğrafı sorunsuzca çekebileceğiniz bu makine kolay taşınması nedeniyle de seyahat fotoğrafçılığı için idealdir. Fotoğrafçılık kursu eğitmenleri tarafından da önerilmektedir. Kamerayı Classic Chrome moduna çevirerek JPEG + RAW çekim yaptığınızda da hem fotoğrafı makinenin renkleri ile hem de Photoshop programıyla düzenleyebilirsiniz.

Ortalama Fiyat: 4000 TL

Sensör: APS-C 16MP

Özellikler: Değiştirilebilir lens, Wi-fi, elektroniz vizör, 1/32000 saniye gibi perde hızına ulaşabilen yüksek-hızlı elektronik deklanşör, HD video.

  1. Canon EOS M3

Canon EOS M3, dokunmatik ekranı, elektronik vizörü sayesinde oldukça kullanışlı bir fotoğraf makinesidir. Seyahat fotoğrafçılığı için fotoğraf makinesi arayanlara önerdiğimiz Canon EOS M3, diğer Canon lenslerinizi de kullanmanızı sağlamaktadır. Diğer aynasız kameralara oranla daha yavaş bir otomatik netleme özelliğine sahiptir.

Ortalama Fiyat: 2200 TL

Sensör: APS-C 24.2MP

Özellikleri: Canon EF lensler kullanabilir, Wi-fi, HD video

seyahat fotoğrafçıları için fotoğraf makinleri
seyahat fotoğrafçısı için makine
seyahat fotoğrafçılığı
  1. Olympus OM-D E-M5 Mark II

Küçük ve kullanışlı bir fotoğraf makinesi isteyenler için ideal olan Olympus, profesyonel bir makineden beklediğiniz tüm teknik özellikleri sağlarken dokunmatik ekranıyla da kullanım kolaylığı sunmaktadır. Seyahat fotoğrafçıları için en iyi kompakt makine listemizin üst sıralarında olan bu makine, özellikle düşük açılarda fotoğraflar çekeceğiniz zaman rahatlık tanıyacaktır. Fotoğrafçılık eğitimi sırasında da Olympus’u kullanarak öğrendiklerinizi daha iyi pekiştireceksiniz.

Ortalama Fiyat: 5800 TL

Sensör: Micro 4/3rds 16.3MP

Özellikler: Değiştirebilir lens, Wi-fi, elektronik vizör, beş eksenli titreşim engelleme, yüksek çözünürlüklü bileşik görüntü, HD video

  1. Sony Alpha a7R II

Büyük boyutlarda fotoğraf baskısı yapacaksanız Sony Alpha a7R II tam size göre. Full frame sensörü olan fotoğraf makinesi, 42,4 megapiksellik fotoğraf çekebilme kapasitesinin yanında hafif tasarımı ile kolaylıkla gezdirilecek bir makinedir. Seyahat fotoğrafçıları için fotoğraf makineleri arasında yer alan Sony, kalitesiyle de göz doldurmaktadır.

Ortalama Fiyat: 9.600 TL

Sensör: Full-frame 12.2MP (a7S), 24.3MP (a7), 36MP (a7R), 42.2MP (a7R II)

Özellikleri: Full frame aynasız, değiştirilebilir lens, Wi-fi, elektronik vizör, HD video

  1. Panasonic Lumix DMC-GX8

Küçük boyutları ile seyahat fotoğrafçısı için makine tercihinde ön sıralarda olan Panasonic, aynı zamanda Olympus ve Leica lenslerine de uyumludur. Aynı zamanda serideki micro 4/3’lük kameralar aynı lens girişini ve işlevini de paylaşmaktadır. Dilediğiniz yere rahatça götürebilir ve fotoğraf çekebilirsiniz.

Ortalama Fiyat: 1.000$ yurt dışı

Sensör: Micro 4/3rds 20.3MP

Özellikleri: Değiştirilebilir lens, Wi-fi, elektronik vizör, gövdeye entegre görüntü sabitleyici, 4K video

fotoğrafçılık kursları

  1. Fuji x100t

Seyahat fotoğrafçıları için en iyi kompakt makine arasında yer alan Fuji x100t, kolay taşınabilirliği, 35mm’lik görüş açısı sunması ve hibrid optik/elektronik vizöre sahip olması nedeniyle tercih edilen bir makinedir. Retro görünümlü Fuji fotoğraf makinesi, çok fazla lens ve aksesuar taşımaktan da sizi kurtarır.

Ortalama Fiyat: 3.500 TL

Sensör: APS-C 16MP

Özellikleri: 23mm sabit odaklı (full-frame karşılık olarak 35mm), Wi-fi, hibrit elektronik/optik vizör, HD video

  1. Olympus TG-3

Seyahat fotoğrafçılığı için fotoğraf makinesi arayanlar Olympus’un TG-3 modelini deneyebilirler. Olympus TG-3 küçük boyutlu bir sensöre sahip olsa da diğer özellikleri ile bu açığını kapatmaktadır. Suyun altında hiçbir korumaya ihtiyaç duymadan 1,5 metreye kadar çekim yapabilmesi, seyahat fotoğrafçıları için fotoğraf makineleri arasında büyük avantaj sağlamaktadır. Olympus yeni nesil kamerası olan TG-860’a eklediği 180 derece döndürülebilir ekranı ile selfie çekimleri de yapabilmektedir. Fotoğrafçılık dersi pratik çalışmaları için de uygundur.

Ortalama Fiyat: 1500 TL

Sensör: 16MP

Özellikleri: Su altında çalışabilir (1,5metreye kadar), f/2.0 25-100mm lens, 3″ OLED ekran

Seyahat fotoğrafçıları için en iyi kompakt makine listemizi öğrendiniz. Dilerseniz ihtiyaçlarınıza uygun fotoğraf makinesini alarak dünyayı dolaşmaya başlayabilirsiniz. Hem hem hafif hem dayanıklı hem de kullanışlı bu makineler ile istediğiniz her an fotoğraf çekebileceksiniz. O anları kaçırmayacak, seyahatinizin tadına varacaksınız. Seyahat fotoğrafçılığı vazgeçilmeziniz olacak.

Sosyal Medyada Paylaş