Profesyoneller İçin Önerilen 10 Fotoğrafçılık Kitabı

profesyoneller için fotoğrafçılık kitapları

Fotoğrafçılık, kişinin her zaman kendini geliştirmesini gerektiren bir hobi ya da meslek olduğu için fotoğrafçının profesyonellikte de okuması gereken kitaplar, sahip olması gereken dergiler, bilmesi ve kullanması gereken teknikler vardır. Türkiye’de yayımlanan ve profesyonel fotoğrafçılar tarafından ilgi gören kitaplar arasında sizin de kütüphanenizde bulunması gerekenler:

 1. Fotoğrafta Pozlama Teknikleri ve Yaratıcılık

Fotoğrafta Pozlama Teknikleri ve YaratıcılıkMichael Freeman tarafından yazılan ve kusursuz dijital fotoğraflar için profesyonel bir rehber olan fotoğrafçılık kitabında pozlamanın tüm teknikleri anlatılmıştır. Diyafram, ISO ve zamanlama gibi değişkenlerin doğru kullanılması hakkında bilgiler verilmiştir. İş akışı şemaları, histogramlar ve açık görsel örnekler kullanılmış, böylece amatörden profesyonele geçişte pozlamanın detayları yapılmıştır.

 1. Dijital Fotoğrafçılar İçin Photoshop

Dijital Fotoğrafçılar İçin PhotoshopFotoğrafçılık kitabı olarak bir diğer önerimiz Scott Kelby tarafından yazılan Dijital Fotoğrafçılar İçin Photoshop’tur. Tüm fotoğrafçıların kullanması gereken Photoshop programını ayrıntılı şekilde anlatan kitapta işinize yarayacak öneriler bulabilirsiniz. Photoshop’u bu kitapla rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

 1. Fotoğrafçının Gözü

Fotoğrafçının GözüFotoğrafçının Gözü, profesyonel fotoğrafçıların harika görüntüler yakalama ve başarılı dijital fotoğraflar çekme becerisini geliştirebilecek resimli bir el kitabı. Amatörler için de uygun olan bu kitapta Michael Freeman, kompozisyon ve tasarıma dair tüm geleneksel yaklaşımları açıklarken, aynı zamanda, fotoğrafçının vizyonundan ödün vermeksizin kullanabileceği yeni teknolojilere de değiniyor.

 1. Doğada Fotoğrafçılık

Doğada FotoğrafçılıkFotoğrafçılık ile ilgili kitaplar arasında Doğada Fotoğrafçılık da bir diğer önerimiz olacak. Temel fotoğrafçılık eğitimi aldıysanız ve kendinizi sahada geliştirmek istiyorsanız Art Wolfe ve Mark Gardner ustalardan püf noktaları öğrenebilirsiniz. Pozlandırma, yaratıcı kompozisyon teknikleri ve yakın çekim konusunda detaylı bilgileri kitapta bulabilirsiniz.

 1. Işığın Büyüsü Fotoğraf

Işığın Büyüsü FotoğrafYusuf Seki tarafından yazılan fotoğraf kitabı, temel fotoğrafçılık tekniklerini bilen ve ışığı kullanmayı öğrenmek isteyen, fotoğrafta kompozisyon ve hikaye yaratmayı merak edenlerin mutlaka satın almaları gereken bir eserdir. Hem amatörler hem de profesyoneller için çekim tekniklerinden kurguya kadar püf noktaları içermektedir.

 1. Yaratıcı Fotoğrafçılığın Temelleri

Yaratıcı Fotoğrafçılığın TemelleriProfesyoneller için fotoğrafçılık kitapları önerilerimizden olan Yaratıcı Fotoğrafçılığın Temelleri, fotoğrafçılığın teorik temellerinden yola çıkarak uygulamalı fotoğrafçılığın nasıl yapılacağını anlatıyor. Görüntü endüstrilerinde kullanılan profesyonel işlere eşsiz bir bakış sunan kitapta objektife dayalı görsel sanatlar bölümleri veya diğer eğitim programlarında okuyan ya da eğitmenlik yapanlar için faydalı bilgiler bulunuyor.

fotoğrafçılık kursları

 1. İyi Fotoğraf Nasıl Çekilir?

İyi Fotoğraf Nasıl Çekilirİyi Fotoğraf Nasıl Çekilir adlı fotoğraf kitabımızda farklı çekim tarzlarındaki (iç-dış mekân portre, manzara, ters ışık, iç-dış mekân mimari, makro, doğa, spor, konser, şehir peyzajı, günbatımı, detay, çocuk portresi vb.) fotoğrafların nasıl çekildiği ve teknikleri yer almaktadır. Kişisel fotoğraf tekniğini geliştirmek isteyen profesyonellerin ve amatörlerin edinmesi gereken fotoğrafçılık kitapları arasındadır.

 1. Fotoğrafı Düşünmek

Fotoğrafı DüşünmekVictor Burgin’in seri kitapları arasında yer alan Fotoğrafı Düşünmek, iletişim ve kültür alanında süregelen kuram ve uygulama tartışmalarına ve fotoğraf ve fotoğraf eleştirisi konularına odaklanıyor. Fotoğrafın kendisi, özerklik kavramının karmaşası, kendiliğinden yaratıcı sanatçı, fotoğrafta belgesel gerçekçilik fikri ve tüm görsel dil kavramları üzerinde yoğunlaşıyor. Reklamcılık, gazetecilik, sanat gibi sosyal kurumlarla da ilgilenen yazarın kitabı profesyonellerin bakış açısını genişletiyor.

 1. Fotoğraftan Sonra

Fotoğraftan SonraFotoğrafın estetik ve sosyal gelişimini inceleyen Quentin Bajac, fotoğrafın 50 yılını ve dijital fotoğrafçılık devrimini kitabında anlatmaktadır. Fotoğrafın halen gerçeği söyleyip söylemediğinden bahseden fotoğrafçılık kitabı, profesyonellerin fotoğrafçılığa bakış açılarını değiştirebilecek bir eser. Analog fotoğrafçıların ise bilgilerini ve mesleklerine olan tutkularını tazeleyecek bir kaynak.

 1. Sokak Fotoğrafçılığı

Sokak FotoğrafçılığıClive Scott tarafından yazılan ve profesyoneller için önerilen fotoğrafçılık kitapları listemizin sonuncusu olan bu kitapta, sokak fotoğrafçılığın tam olarak ne olduğu, belgesel fotoğrafçılıkla ayrılan yönleri, nasıl yapılması gerektiği anlatılmaktadır. Edebiyat akımlarını da içine alarak fotoğrafçılığı farklı boyutlarla anlatan kitap, sokak fotoğrafçısı olmak isteyen profesyoneller için oldukça faydalı olacaktır.

Profesyoneller İçin Fotoğraf Dergileri

Profesyonel fotoğrafçıların takip edebilecekleri fotoğraf dergileri de hem kendilerini geliştirmeleri hem de fotoğrafçılık mesleğinde ve hobisindeki yenilikleri takip etmeleri açısından önemlidir. Türkiye’nin en çok satan dergisi olan Digital SLR Photography’nin özel sayıları, bu alandaki ihtiyacı büyük şekilde karşılamaktadır. Derginin çıkardığı özel sayılar:

 • Yaratıcı Çekim Teknikleri

Yaratıcı Çekim TeknikleriManzara, dergi, moda, seyahat fotoğrafçılığına dair püf noktaları ve fotoğrafçıların karelerini içeren fotoğraf dergisi aynı zamanda simetri, alan derinliği, yakın plan, filtreler, dijital karanlık oda, arka plan ve fotoğrafçının iş akışı gibi konularda da dikkat çekici bilgiler vermektedir.

 • Nasıl Ustalaşırsınız

Nasıl UstalaşırsınızKamera analizinden modlarına, gölge oyunundan sokak fotoğrafçılığına kadar farklı konularda uzmanlık kazanmak isteyen fotoğrafçılar için kaçırılmayacak bir özel sayı fotoğraf dergisidir. Makro fotoğrafçılık, kış fotoğrafları, still-life, fotomontaj, yaratıcı kırpma, fotoğraf düzenleme, profesyonel keskinleştirme gibi başlıklarda önemli konulara değinene dergiyi mutlaka edinmelisiniz.

 • Fotoğrafçılıktan Para Kazanın

Fotoğrafçılıktan Para KazanınProfesyonel fotoğrafçı olan ve kendi markasını oluşturmak isteyenler için kaçırılmayacak bir fotoğraf dergisi olan bu sayıda; logo tasarımından sosyal medya kanallarını kullanmaya, portre fotoğrafçılığından düğün çekimlerinden kazanç sağlamaya kadar tüm merak ettiklerinizi bulabilirsiniz. Ekipman önerileri, manzara ve spor fotoğrafçılığı, vahşi yaşam ve gezi fotoğrafçılığı dahil pek çok konu hakkında bilgi alabilirsiniz. Ayrıca sıcak satışla para kazanmanın, banka ve finans işlerinin doğru yürütülmesine dair yöntemler öğrenebilirsiniz.

Profesyoneller için fotoğrafçılık kitapları ve fotoğraf dergileri önerilerimizden yararlanarak sanatınızı ve kendinizi daha da geliştirebilirsiniz. Unutmayın, fotoğraf da tıpkı hayat gibi sürekli değişir ve gelişir. Siz de ona ayak uydurmalısınız…

Sosyal Medyada Paylaş