Online Fotoğrafçılık Kursu – Avantajları ve Dezavantajları

online fotoğrafçılık kursu

Online Fotoğrafçılık Kursları Ne Kadar Güvenilir?

Online fotoğrafçılık kursu son yıllarda ortaya çıkan bir kurs türü oldu. İnternet bağlantısının yurt içi ve yurt dışı geniş ağı sayesinde herkes oturduğu yerden eğitim alma şansına sahip hale geldi. Özellikle iş ve okul hayatının yoğunluğu yüzünden kursa gitmeye vakit bulamayanlar, yöneticiler, aradığı standartlarda kursu şehrinde bulamayanlar, trafikten ve yorgunluktan şikayetçi olanlar online kursları çözüm olarak gördüler.

Peki hemen hemen her kursta olduğu gibi fotoğrafçılıkta da online eğitim var mı? Eğitmenler ve profesyonel fotoğrafçılar online fotoğrafçılık kursları hakkında ne diyor? Gelin yakından bakalım…

Online Eğitim Ne Kadar Yararlı?

Online fotoğrafçılık eğitimi olur mu? Olmaz! Fotoğrafçılık eğitimi bire bir görerek ve uygulayarak alınması gereken eğitimlerdendir. Dolayısıyla fotoğrafçılık kursu online platformlarda istenen verimi sağlamayacaktır. Öğrenciler, fotoğraf çekmeyi öğrenirken eğitmenlerine ihtiyaç duyacaktır.

online fotoğrafçılık kursları
online fotoğrafçılık eğitimi
online fotoğrafçılık

Online fotoğrafçılık kursu elbette belirli avantajlara sahiptir ancak bu avantajların ne kadar çekici olduğu sorgulanmalıdır. Zamandan, yol masraflarından, trafikten ve kalabalık sınıflardan sizleri kurtaracak olan online eğitimler sadece bu nedenle seçilmeli mi, tartışmak gerekir.

Yıllardır sektöre fotoğrafçı yetiştiren eğitmenler ve profesyonel fotoğrafçılar, online fotoğrafçılık dersi alınmaması gerektiğini söylüyorlar. Fotoğrafçılığın kapalı mekandan çıkılarak sahada öğrenilmesi gerektiğini, eğitmen önderliğinde uygulama yapılmadan bir yere varılamayacağını belirtiyorlar.

Bu nedenle online fotoğrafçılık kursları ne kadar cazip fiyatlar sunsa da aldanmamak gerekiyor…

fotoğrafçılık kursları

Online Eğitimin Dezavantajları

Eğitmenlerin ve fotoğrafçılarında da dediği gibi online fotoğrafçılık eğitimleri herhangi bir fayda sağlamıyor. Ancak ücretlerine ve yoğun temponuza dayanarak bu kursları tercih etme gibi bir niyetiniz varsa sizi hemen vazgeçirecek hususlar:

  • Online fotoğrafçılık eğitimi alırsanız eğitmeninize soru sorma şansınız daha az olacaktır.
  • Online kurs süresi kısa olduğu için fotoğrafçılığı olması gerektiği gibi öğrenemeyeceksiniz.
  • Online fotoğrafçılık kursu size uygulama dersleri vermeyecek. Dolayısıyla öğrendikleriniz teoride kalacak.
  • Online fotoğrafçılık kursları, fotoğraf gezileri ve etkinlik düzenlemeyecek. Pratik ve sosyalleşme şansı tanımayacak.
  • Online kurs derslerini kaçırdığınızda telafi şansınız olmayacak ve öğrenemediğiniz konular olacak.
  • Sizin gibi fotoğraf severlerle bir arada bulunamayacak, iş ortaklıklarını kaçıracak ya da fotoğrafçılığa dair planlarınızı kimseyle paylaşamayacaksınız.
  • Online fotoğrafçılık eğitimi hobinizi mesleğe dönüştürmenizi engelleyecek.

Online kurs avantajları sadece vakti olmayanlar için geçerli olabilir. İş ve okul hayatından zaman bulamayanlar güvenilir olmasa da online kursları tercih edebilir.

Yüz Yüze Fotoğrafçılık Kursunun Faydaları

Online fotoğrafçılık kurslarından ziyade şehrinizdeki kaliteli bir fotoğrafçılık kursu ile yeteneklerinizi açığa çıkarabilirsiniz. Eğitmeninizin yanınızda olacağı derslerde aklınıza takılanları anında sorabilecek, teorikten ziyade uygulamalı derslerle kendinizi geliştireceksiniz. Kursunuzun atölye ve stüdyo imkanlarından yararlanarak öğrendiklerinizi hayata dökebileceksiniz. Sosyalleşme imkanı bulacak, yeni arkadaşlıklar edineceksiniz.

Kısacası, online fotoğrafçılık kursuna giderim, hem yorulmam hem masraf etmem demeyin, fotoğrafçılığı hakkıyla öğrenmek için kaliteli kurslara gidin…

Sosyal Medyada Paylaş