O Kareyi Çektiren Fotoğraf Reçeteleri

güzel fotoğraf çekmenin püf noktaları

Güzel Fotoğraf Çekmenin Püf Noktaları

İyi fotoğraf çekmenin belli kuralları ve yöntemleri vardır. Arka plan seçiminde dikkatli olmak, ekipmanları doğru seçmek ve altın oran hesabını unutmamak bu kuralların ve yöntemlerin ilk sırasında yerini alır. Elbette özgünlük ve fotoğrafçının bakış açısı da iyi fotoğraf çekmek için gereklidir ancak her meslekte olduğu gibi fotoğrafçılıkta da işin püf noktalarına ve tekniklerine dikkat etmek gerekir. Güzel fotoğraf çekmenin püf noktaları için yazımızı okumaya devam edin…

Sade Bir Arka Plan Kullanmak

Fotoğrafın bütününü görmek… Fotoğraf çekmenin püf noktaları arasında en önemlilerden biri kadraja giren her nesnenin değerlendirilmesidir. En önemli adım ise arka fonunun sadeliğidir. Konu bütünlüğünü bozacak en ufak bir detay tüm karenin bozulmasına neden olur. Bilhassa dış çekimlerde çevre faktörleri göz önünde bulundurulmalı ve arka planın sade olduğu alanlar tercih edilmelidir. Bu kuralı daha güzel uygulamak içinse fotoğrafçılık eğitimi alınabilir. Eğitmenleriniz uygulamalı olarak sizlere nasıl bir arka plan oluşturmanız gerektiğini gösterecektir.

fotoğraf çekmenin püf noktaları
fotoğraf çekerken dikkat edilmesi gerekenler
güzel fotoğraf çekmenin yolları

Doğru Flaş Kullanımı

Güzel fotoğraf çekmenin yolları arasında doğru flaş kullanımı da yer almaktadır. Flaş çeşitleri ve kullanım alanları bir fotoğrafçı için oldukça önemli bir adımdır. “Hangi kare için nasıl bir flaş kullanılmalı, yanlış seçimlerin sonuçları nelerdir, flaş kullanmaktaki amaç nedir?” gibi sorulara doğru yanıt verilmelidir. Açık hava çekimlerinde doğal ışık kaynaklarını kullanmak en doğrusudur. Ancak güneş dik açıyla geliyorsa flaş kullanılmalı ve çekimlerde istenmeyen gölgelerden kurtulmalıdır.

Işık Ayarlarını Yapmak

Fotoğrafın temel öğesi olarak kabul edilen ışık, fark türleriyle tüm kullanım alanlarına hitap ediyor. Fotoğrafta kullanılan 3 temel ışık türü vardır. Flaş, doğal kaynaklar ve aydınlatma armatürleri… Işık türlerini doğru bir şekilde seçmek ve uygulamak şarttır. Aksi hale portrenin bir bölümü karanlık çıkabilir, ışık patlamaları oluşabilir. İyi bir fotoğrafçı ışık kaynaklarını kontrol altına almalı ve en etkin biçimde kullanmalıdır.

Göz Teması Kurmak

Özellikle portre çekimleri yapılacağı zaman kişinin rahat olması önemlidir bu sebeple kişiyle göz teması kurulmalıdır. Bu hem aranızda bir bağ kurulmasına yardımcı olur hem de kişinin doğal bir şekilde durmasını sağlar. Ayrıca kişinin her zaman makineye bakması şart değildir. Fotoğrafçı bu konuda dikkatli olmalı ve hızlı karar yeteneğiyle doğru kareyi yakalamalıdır. Fotoğraf çekmenin incelikleri arasında göz teması kurmanın ayrı bir önemi vardır.

fotoğrafçılık kursları

Altın Oran Kuralını Unutmamak

İyi bir fotoğrafın sırrı şudur: Altın oran… En basit tanımıyla konuyu kadraja yerleştirme şeklidir. Fotoğrafını çekmeyi planlanan konu orantılı bir şekilde kadrajın ortasına yerleştirilmemeli, aksine ortanın sağına ya da soluna yakınlaştırılmalıdır. Bu kural sayesinde fotoğraf hem estetik görünecek hem de kendini iyi anlatacaktır. Güzel fotoğraf çekme teknikleri içerisinde en çok işinize yarayacak olan altın orandır.

Doğru Objektif Seçmek

Objektif seçimini doğru bir şekilde yapmak sizi iyi bir fotoğraf karesiyle buluşturacaktır. Objektif seçimi yaparken çekeceğiniz fotoğrafın amacını ve konusunu belirlemelisiniz. Örneğin vahşi hayvan fotoğrafı çekmek için belli bir uzaklıkta bulunmak gerekir, bunun içinde teleobjektif tercih edilirken düğün için 50 ve 85 mm objektifler ideal oluyor.

Fotoğraf çekmenin incelikleri bu şekilde özetlenebilir. Tabi bu alanda tecrübe sahibi oldukça kendi tarzınızı keşfedecek ve yeni yöntemler oluşturacaksınız.

Temel fotoğrafçılık kursu, katılımcılara makine seçiminden objektif türlerine kadar tüm detayları öğretiyor. Teorik bilgilerle başlayan dersler, 3’üncü haftadan sonra uygulamalı eğitime dönüşüyor ve kişiler profesyonel ortamla tanışılıyor. Fotoğraf çekmenin teknikleri ve fotoğraf çekerken dikkat edilmesi gerekenler öğrencilere aşılanıyor.

Sosyal Medyada Paylaş