Kuş Fotoğrafı Çekmenin 5 Keyifli Yöntemi – Fotoğraf Çekim Teknikleri

kuş fotoğrafı çekmenin yöntemleri

Gökyüzünün hakimi kuşların fotoğraflarını her zaman bilinçli olarak çekmiyoruz. Bazen deniz bazen dağ manzaramıza takılıyorlar. Peki aslında fotoğraflarımızın en önemli öznelerinden olan kuş fotoğraflarını nasıl çekmek gerekiyor? Nelere dikkat etmeliyiz? İşte cevapları…

Kuş fotoğrafı çekmek için uzaklara gitmemize gerek yok. Başımızı göğe doğru kaldırdığımızda farklı türden onlarca kuşla karşılaşabiliriz. Ayrıca parklar, hayvanat bahçeleri, sahil ve göl kenarlarında da aradığımız kompozisyonu bulabiliriz. Hatta kendi bahçenizde dahi kuş fotoğrafları çekebilirsiniz.

Peki kuş fotoğrafı çekme yöntemleri hakkında neler biliyorsunuz? Kullanacağınız makine ve lensler ne olacak? İlk olarak telefoto zoom objektifler kullanmanız gerektiğini bilmelisiniz. Doğada çekim yapacaksanız 300mm ile 400mm objektifleri kullanmanız uygun olacaktır. Ayrıca çekim yaparken giydiğiniz kıyafetlere de dikkat etmelisiniz. Kuşları korkutup kaçırmamak için doğa ile uyumlu giyinmeye özen göstermelisiniz. Bunlar dışında kuş fotoğrafı çekimleri sırasında sizlere yardımcı olacak önerilerimiz:

  1. Hareketleri yakalayın.

Bildiğiniz gibi kuşlar hareketli canlılardır. Dolayısıyla onlara ayak uydurmanız gerek. Kuş fotoğrafı çekimleri sırasında tripod ya da düşük enstantane hızı kullanmadan da anları yakalayabilirsiniz. 1/200sn ve 1/500sn gibi değerlerde çekim yaptığınızda kuşun gövdesini net, kanatlarını ise bulanık çekebilirsiniz.

  1. Seri çekim yapın.

Kuş fotoğrafı çekmenin yolları arasında seri çekim yapmak da yer alıyor. Özellikle hızlı hareket eden kuşları fotoğraflarken seri çekimi bir gereklilik olarak göreceksiniz. Çekim tekniğinize bağlı olarak hızlı kanat hareketlerini tek karede yakalayabileceğiniz gibi seri çekimde yakalayıp sonrasında bilgisayar üzerinde birleştirebilirsiniz. Fotoğraflarınızda noise olmaması için tripodunuzu düz bir zemine kurduktan sonra kameranızı çekeceğiniz kuşu tam hizalayacak şekilde yerleştirmelisiniz. Enstantane öncelikli modu seçerek 1/2000sn veya daha yüksek bir hız belirlemelisiniz. Eğer fotoğraflarınızı birkaç kare çektiyseniz Photoshop’ta Layer Mask kullanarak birleştirebilirsiniz.

fotoğrafçılık kursları

  1. Çerçeveyi doldurun.

Portre fotoğrafı çekim tekniklerini kullanarak kuş fotoğrafları da çekebilirsiniz. Kuş fotoğrafı çekmek için göz kontağı kurabilecek bir iletişim düzeyine sahip olmanız yeterli. Telezoom yardımıyla özneniz olan kuşun yüzüne iyice yakınlaşarak çerçeveyi doldurabilirsiniz. Böylece kuşun portresini çekmiş olursunuz. Peki kuşla nasıl göz kontağı kuracaksınız? Bunu yaparken her zaman deklanşöre basar konumda bekleyerek doğru sesleri çıkarmanız ve kuşun dikkatini çekmeniz gerekecek. İlk olarak gözlere odaklandıktan sonra /8 gibi orta diyafram aralığı kullanarak ideal alan derinliği sağlayabilir ve kuş fotoğrafları çekebilirsiniz.

  1. Silüetlerini çekin.

Kuş fotoğrafı çekimleri sırasında gölgenin ve silüetin gücünden de yararlanabilirsiniz. Toplu halde hareket eden kuşların gökyüzündeki görüntülerini fotoğraflarınıza yansıtabilirsiniz. Işığa karşı çekim yaparak kuşların silüetini yakalayabilirsiniz. Kuş fotoğrafları için silüet yaratırken negatif pozlama telafisi yapmanız gerekebilir.

  1. Soyut çekimler yapın.

Kuşların rengarenk tüyleri ve gagaları muhteşem bir çekim konusu olabilir. Zoom lensler kullanarak konunuza iyice yakınlaşabilir ve kuşların renkli tüylerini çerçeveye doldurarak soyut çekimler yapmayı deneyebilirsiniz. Makro lensler de kullanarak tüm detayları ortaya çıkarabilirsiniz. Alternatif olarak dökülmüş kuş tüylerinden de kompozisyon yaratabilirsiniz. Ayrıca geniş diyafram kullanarak renkli ve

İstanbul’da yaşıyorsanız her an çevrenizde olacak martıların fotoğraflarını çekebilirsiniz. Vapur yolculuklarına eşlik eden, denizde yüzen, köprü üzerinde gezinen martıların ilgi çekici anlarını fotoğraf karelerine yansıtabilirsiniz. Arka planı flu yaparak ya da öznenizi odak noktası alarak etkileyici kuş fotoğrafları çekebilirsiniz. Doğanın zenginliğinden ve ahenginden yararlanabilirsiniz…

Sosyal Medyada Paylaş