İlk Kez Drone Kullanacak Fotoğrafçıların Dikkat Etmesi Gereken 10 Kural

ilk kez drone kullanacak fotoğrafçılar

Drone, İngilizcede erkek arı anlamına gelen bir kelime ancak günümüzde insansız hava araçları olarak kullanılıyor. Genellikle askeri amaçlı kullanılan dronelar, fotoğrafçılık sektörünün gözdesi haline geldi. Günümüzde iki farklı Drone tipi ilgi çekiyor. Bunlardan biri Wi-Fi ile çalışıyor ve uzaktan kumandayla kontrol edilebiliyor. Diğeri ise gelecekte internet erişiminin olmadığı bölgelerde erişimi sağlaması öngörülen ve sürekli havada olacak olan hava araçları olarak tanımlanıyor. Spor, seyahat, kargo, fotoğrafçılık, TV gibi alanlarda kullanılan drone en çok fotoğrafçıların işine yarıyor. İlk kez drone kullanacak olan fotoğrafçıların dikkat etmesi gereken kurallar da bulunuyor. Pahalı ve ilgi çekici bir araç olan droneların kullanımı kolay olsa da tedbiri elden bırakmamak gerekiyor.

Drone nasıl kullanılır diyen ve ilk kez drone kullanacak olan fotoğrafçıların dikkat etmesi gerekenler:

  1. Drone’un sınırlarını bilin.

Drone kullanacak fotoğrafçılar ilk olarak cihazın kullanımını ve sınırlarını öğrenmeliler. Drone’un maksimum hızı, irtifası, iniş ve kalkış hızı gibi önemli özelliklerini öğrenmeliler. Dron’un hangi rüzgar şiddetinde sabit kalamayacağını veya ters dönebileceğini iyi bilmeliler. Hangi hava koşullarında çalışmadığını ve riskli olduğunu bilmeliler. Drone nasıl kullanılır bilmek için sınırları öğrenmek gerek.

  1. Yasal süreçler hakkında bilgi sahibi olun.

Dünya genelinde Drone uçuşlarını kısıtlayan yasal yönetmelikler olsa da Türkiye’de şuan bir sınırlama söz konusu değil. Ancak yine de yasal süreçler hakkında bilgi sahibi olmanız gerek. DJI Phantom 3 modellerinde maksimum irtifa 400 metre ve bunun sebebi gökyüzündeki diğer tüm uçakların güvenliğini sağlamak. Havaalanlarına 2km yakında da kesinlikle uçuş yapmak yasak. Bunun yanında drone nasıl kullanılır diyenler askeri bölgeler, devlete ait kurum ve kuruluşlar, güvenlik güçlerine ait yerleri izinsiz görüntüleyemeyeceklerini bilmeliler.

  1. Pil kapasitesini kontrol etmeyi unutmayın.

İlk kez drone kullanacak fotoğrafçıların dikkat etmesi gerekenlerden biri de uçuş öncesinde pilin şarj olup olmadığı. Aynı zamanda pillerde şişlik de olmaması gerek. Böyle bir şüphe halinde teknik servise gitmek gerekiyor. Drone nasıl kullanılır diye merak ediyorsanız havada kalma süresine göre pillerin doluluk oranını hesaplamanız lazım. Çekim yapılacaksa pillerin tam olarak şarj edilmesi önemli. Dönüş yolunu da hesaplayarak pil yüzdesi %30 altına düşmeye başladığında cihazı geri çağırmanız gerek.

  1. Uçağın parçalarını kontrol edin.

İlk kez drone kullanacak fotoğrafçıların dikkat etmesi gerekenlerin başında uçakta hasar olup olmadığı gelmektedir. Siz de drone uçurmadan önce hasar gören parçaları kontrol etmeyi unutmayın. Kanatlardaki pervanelerin sıkı şekilde bağlı olup olmadığını kontrol edin, aksi halde uçuş sonrası pervanenin fırlayıp gitmesi cihazın düşmesine sebep olacaktır. Dronelar pahalı cihazlar oldukları için tekrar satın almanız zor olabilir.

fotoğrafçılık kursları

  1. Drone için mobil cihaz alın.

Drone kullanırken kolaylık sağlayacak, uçuş özelliklerini, ayarları, kamera görüntüsünü izleyeceğiniz bir mobil cihazınız olmalı. İlk kez drone kullanacak fotoğrafçılar olarak akıllı telefonunuz veya tabletinize üreticinin kontrol uygulamasını yükleyerek gerekli kalibrasyon frekans sinyal kamera ve daha bir çok ayarı yapabilirsiniz.

  1. Güncel yazılım kullanın.

Drone kullanmak sadece cihaz bilgisi ile olmuyor. Yazılımınızın güncel olması da gerekli. Yazılımın güncel olması uçuş performansının iyileşmesini sağlıyor. Drone kullanan bir fotoğrafçı olarak yeni özellikler ve uçuşa yasak bölgeler gibi güncel bilgileri edinmeniz gerekiyor.

  1. Kalkış ve iniş için alan seçimi yapmayı öğrenin.

İlk kez drone kullanacak fotoğrafçılar, drone modeline ve boyutlarına göre kalkış ve iniş alanlarını öğrenmeliler. Aksi halde kalkışta ve inişte dronenun zarar görmesine sebep olabilirsiniz. Aynı zamanda otomatik kalkış ve inişleri de kullanma ihtimalinize ele alarak ağaçların altında ve yakınında objelerin bulunduğu alanlarda kalkış yapmamaya çalışın.

  1. Hava koşullarını takip etmeyi unutmayın.

Drone kullanmak için hava şartlarının da uygun olması gerek. Aşırı rüzgarlı, aşırı sıcak veya soğuk hava şartlarında cihazınızla sağlıklı bir uçuş yapamazsınız. Drone ile fotoğraf çekmek kötü hava koşullarında mantıksız bir hareket olacaktır. Aşırı sıcakta batarya, motor ve devrelerin aşırı ısınması sebebiyle yanmasına sebep olabilirsiniz. Aşırı soğukta da metal bölümlerin donmasına sebep olabilirsiniz.

  1. Eve dönüş konumunu belirlemeyi unutmayın.

İlk kez drone kullanmak isteyenler eve dönüş konumunu belirlemeyi kesinlikle unutmamalılar. Yoksa cihazdan bir daha haber alamayabilirler. Uygulama üzerinden eve dönüş konumu belirlendiği taktirde yazılı ve sesli olarak uyarı geliyor. Drone nasıl kullanılır diyenlerin mutlaka bu özelliği kullanmaları gerekecektir.

  1. Alçak irtifa testleri yapın.

İlk kez drone kullanacak fotoğrafçılar öncelikle alçak irtifa testleri yapmalılar. Hemen yükselmek mantıklı bir hareket olmayabilir. Alçaktayken droneların özellikleri daha rahat keşfedilecektir.

Drone nasıl kullanılır diyen fotoğrafçılar için önerilerimiz şimdilik bu kadar. İlk kez drone kullanacak fotoğrafçılar mutlaka ve mutlaka kontrollü olmalılar. Kontrolsüz uçuşlar hem drone cihazına hem de çevredekilere zarar verebilir.

Sosyal Medyada Paylaş