Gümüşhane 1.Milli Parklar Ulusal Fotoğraf Kampı Foto Life Akademi Kurucumuz Fotoğraf Sanatçısı Orhan Gürbüz’ün Katılımı İle Gerçekleşti!

gümüşhane milli parklar ulusal fotoğraf kampı

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından 10 – 12 Temmuz 2017 tarihlerinde düzenlenen ve 3 günlük bir programla tamamlanan 1.Milli Parklar Ulusal Fotoğraf Kampı’na Foto Life Akademi kurucumuz, fotoğraf sanatçısı Orhan Gürbüz DKMP davetlisi olarak katıldı.

Türkiye’de kayıtlı 416 kelebek türünden 213’ünü barındıran Gümüşhane’nin eşsiz coğrafyasında kelebek popülasyonunun ve doğal güzelliklerinin fotoğraflanması; ülkemizin doğal güzelliklerinin tanıtımında bu fotoğrafların kullanılması, çevre bilinci ve farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen fotoğraf kampında Limni Gölü Tabiat Parkı’ndan başlanarak 90 tür kelebek fotoğraflandı.

fotoğraf sanatçısı orhan gürbüz
gümüşhane fotoğraf kampı
fotoğraf sanatçısı

Neler Yapıldı?

Kurucumuz Fotoğraf Sanatçısı Orhan Gürbüz ve diğer fotoğraf sanatçıları, 3 gün boyunca süren etkinlikte; Limni Gölü, Zigana Dağı, Kelkit Aydoğdu Kelebek Vadisi, Şiran Tomara Şelalesi ve Torul Artabel Gölleri Tabiat Parkında da fotoğraflar çekerek doğal güzelliklerimizi ölümsüzleştirdiler. Özellikle gençlerimiz ve çocuklarımız için çevre bilinci oluşturacak doğa fotoğrafları elde edildi.

Fotosafari etkinliği olan 1.Milli Parklar Ulusal Fotoğraf Kampı kapsamında arazi çalışmalarından elde edilen fotoğraflar bir havuzda toplanarak bu fotoğraflardan kitap, katalog, sergi vb. ürünler elde edilmesi de amaçlandı.

Etkinliğe katılan Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Doğa Koruma Daire Başkanı Fahrettin Ulu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2017 yılı içerisinde başlattığı “Tabiat Turizmi Seferberliği”ni hatırlatarak bu kapsamda, bunu bir an önce eyleme dönüştürmek amacıyla ilk olarak foto safari düzenlediklerini söyledi. Özellikle doğal korunan alanların daha fazla insan kullanımına sunmak ancak herkese doğayı koruma bilincini aşılamak istediklerini de etkinlik süresince belirtti.

Fotoğraf sanatçıları birbirinden güzel, binlerce doğa fotoğrafları elde ettiler.

fotoğrafçılık kursları

Doğayı Fotoğraf Dostları Koruyacak!

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP) tarafından Türkiye’de ilk kez Gümüşhane’de düzenlenen etkinlik sonucunda:

  • Gümüşhane coğrafyasının kelebek türü zenginliği tanıtıldı.
  • Bölgenin geleneksel kültürü ve yaşamı tanıtıldı.
  • 45 ilden 100’den fazla fotoğraf sanatçısı bir araya geldi.
  • Fotoğraf sanatının geleceği konuşuldu.
  • Doğanın korunması ve çocuklarda çevre bilinci oluşmasında fotoğrafın önemi tartışıldı.
  • Bölgenin tanıtımı için gerekli görsel arşiv oluşturuldu.

3 gün boyunca, Türkiye’nin hemen her yerinden fotoğraf sanatçıları ile bir araya gelmek ve Gümüşhane’nin doğal zenginliklerinin fotoğraflarını çekmek fotoğrafçılar için bambaşka bir deneyim olmuştur. Hem fotoğrafçılarımız hem de ileride bu etkinliğin fotoğraflarına bakacak olanlar, ne kadar zengin bir tabiata sahip olduğumuzu tekrar anlayacaklar. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün bu etkinliği tüm doğa severlere ve fotoğrafçılara ilham olacak…

Sosyal Medyada Paylaş