Fotoğraflarınızın Bulanık Olma Nedenlerini Biliyor Musunuz?

fotoğrafların bulanık çıkması

Fotoğrafların Bulanık Olması Neyin Habercisi? Nerede Hata Yapıyorsunuz?

Fotoğraflarınızın bulanık olma nedenleri sizleri çok şaşırtacak…

Fotoğrafçılığa yeni başlayanlar bulanık fotoğraf çekme konusunda neredeyse uzmandırlar. Netlik ayarlarını zamanla öğrendikleri için, bir fotoğrafları net ise diğeri bulanıktır. Fotoğrafların bulanık olma nedenleri için tam olarak fikir yürütemediklerinden dolayı hatalı fotoğraflar çekmeye devam etmeleri normaldir. Şaka bir yana fotoğrafçılığın en önemli konularından biri olan net fotoğraflar çekmek zamanla ya da fotoğrafçılık eğitimleri ile oluşacak bir alışkanlıktır. Eğer çektiğiniz fotoğraflar hala bulanık ise aşağıdaki olası sebeplere göz atmanız ve yanlışlarınızı gidermeniz gerekir.

Fotoğrafların bulanık olmasının nedenleri ve yapmanız gerekenler:

  • Soğuk ortamdan sıcak ortama geçmek

Özellikle kış aylarında karşılaşılan bir durumdur. Açık havada fotoğraf çektikten sonra sıcak bir mekana girdiğinizde fotoğraf makinenizin vizöründe buğulanma ya da su damlacıkları görürsünüz. Böyle fotoğraf çekmeye çalışırsanız görüntüler bulanık çıkacaktır. Yapmanız gereken makineyi bir süre kullanmamak ve durumun düzelmesini beklemektir. Fotoğraflarınızın bulanık olma nedenlerinden biri buğulu lenslerdir.

fotoğraflarınızın bulanık olma nedenleri
fotoğrafların bulanık olma nedenleri
fotoğrafların bulanık olmasının nedenleri
  • Enstantane hızı

Fotoğrafların bulanık olma nedenleri arasında enstantane hızı da yer alır. Hem fotoğraflardaki ışığa hem de netliğe etki eden enstantane hızı, 100mm bir lens ile çekim yapıyorsanız 1/100sn veya 1/125sn değerinde olmalıdır. Yoksa fotoğraflarınız bulanık çıkacaktır.

  • Netleme hataları

Fotoğrafların bulanık çıkma nedenleri arasında netleme hatalarınız da yer alır. Otomatik yakınlaştırma kullanıyorsanız makineniz en yakındaki objeye fokus yapar ve diğer alanları flu bırakır. Single Point AF ve Select AF modları ile çalışırsanız daha keskin fotoğraf kareleri yakalamanız mümkün olur. Deklanşöre yarım basarak netlemeyi nereye yaptığınızı görebilir ve ayarlarınızı tekrar gözden geçirme şansına erişebilirsiniz. Farklı focus noktaları haricinde istediğiniz netleme noktasını seçerek fotoğrafların bulanık olmasının nedenleri engellenebilir.

  • Makinenin sallanması

Fotoğrafların bulanık olma nedenleri arasında makinenin sallanması da yer alır. Makinenin sallanmasını engellemek için tripod veya monopod kullanmanız gerekir. Kötü hava şartlarında ise tripodun ortasındaki kancaya ağırlık asabilir ya da çivili tripodlar kullanabilirsiniz. Ayrıca kumanda kullanarak makinenize dokunmadan ve anı bozmadan çekim yapabilirisiniz. Böylece keskin ve net fotoğraflar oluşturarak bulanıklığın önüne geçersiniz.

Fotoğraflarınızın bulanık olma nedenleri önlendiğinde daha net fotoğraflar çekebilirsiniz.

fotoğrafçılık kursları

  • Hareketli konular

Fotoğrafların bulanık çıkmasının nedenleri her zaman sizden kaynaklanmamaktadır. Bazı durumlarda ne yaparsanız yapın fotoğraflar bulanık çıkacaktır. Bunun en büyük nedeni konunun hareketli olmasıdır. Yani koşan bir at, trafikteki arabalar, çocuklar vb. konular bulanık çıkabilirler. Enstantane hızınızı ayarlayarak bu durumu düzeltebilirsiniz. Kişi fotoğrafları çekerken 1/125sn yeterli olur. Daha hareketli görüntüleri ise genel olarak 1/400sn veya 1/500sn enstantane hızı ile yakalayabilirsiniz.

  • Teknik aksaklıklar

Fotoğraf makineleri elektronik cihazlar olduğu için bozulma ve aksama durumları ile karşılaşabilirler. Anı yakaladığınızı düşündüğünüz bir fotoğrafın bulanık çıkması kameranın netliği algılayamaması ya da o an çıkan bir aksaklıktan dolayı olabilir. Her zaman kendinizi suçlamayın.

Fotoğrafların bulanık olma nedenlerini bilirseniz yaptığınız hatalara son vererek daha iyi fotoğraflar çekebilirsiniz. Profesyonel bir fotoğrafçı olmak istiyorsanız işin teknik taraflarına da hakim olmalısınız.

Sosyal Medyada Paylaş