Fotoğrafların Flu (Bulanık) Çıkma Nedenleri ve Çözümleri

fotoğrafların flu çıkması

Bulanık Fotoğraflar ve Fotoğrafların Flu Çıkmasını Önleme Yolları

Fotoğrafçıların en sevmedikleri durumlardan biri de uzun uğraşlar sonucu yakaladıkları karenin flu, yani bulanık çıkmasıdır. Peki en iyi görüntüyü yakalamak için yapılan ayarlar, makinanın sarsılmaması için kullanılan tripod ve diğer teknik düzenekler boş yere mi hazırlandı? Fotoğrafların flu çıkma nedenleri neler? Flu fotoğraflar nasıl bir sıkıntı yaratır? Bu sorunları nasıl çözeceğiz? İşte yöntemler:

Odaklama noktalarının tümünü aktif haliyle kullanmak
Fotoğrafların flu çıkmasının nedenleri arasında birden fazla netleme noktası yer alır. Kameranın yanlış netleme yapmasına neden olabilir. Bu problemi çözmek için Autofocus ile tüm AF noktalarının seçimi yerine tek bir AF noktası seçmeniz gerekir. Manuel netleme yaparak da sorunu çözebilirsiniz.

flu fotoğraflar
flu fotoğraf
otoğrafların bulanık çıkması

Manuel Focus (el ile odaklama) kullanmamak
Kontrast farkı olmayan noktalarda çekim sırasında tam netlik sağlanmayabilir. Emek verdiğiniz fotoğraf karelerinin ziyan olması ile karşılaşabilirsiniz. Manuel focus özelliğini kullanarak sorunu çözebilirsiniz. Fotoğrafların bulanık çıkması durumunu böylece engelleyebilirsiniz.

Sürekli AF özelliğini (AI Servo) kullanmak
Spor ve doğa fotoğrafçıları için kurtarıcı olan AF özelliği konusunda uzman olmayan fotoğrafçılar tarafından yanlış kullanılabilir. Makinenin bu modda hareketli nesneler araması sabit konuyu çekmenizi zorlaştırır ve bu durum da fotoğrafın flu çıkmasına neden olur. Sabit nesneleri fotoğraflayacaksanız AF özelliğini kapatmanız gerekir. Flu fotoğraflar sorununuz böylece ortadan kalkar.

fotoğrafçılık kursları

Enstantane’nin, (Pozlama süresi) düşük olması
Düşük perde hızları fotoğraflarınızın bulanık çıkmasına neden olur. Fotoğrafların flu çıkması nedenleri arasında bu durum da yer alır. Netlik kaybı sizi mutsuz edecek sonuçlar doğurur. Problemi çözmek için manuel modda çekim yapmanız gerek. Manuel çekim için objektifinizin çekim anındaki odak uzaklığı kadar pozlama süresi biçmelisiniz. Elde çekim imkanı olmayan yerlerde perde hızını arttırabilmek için ISO değerini yükselterek fotoğrafların bulanık çıkması probleminin önüne geçebilirsiniz.

Diyafram değerinin önemsenmemesi
Açık diyafram değerleri alan derinliğini azaltır ve flu fotoğraflar ortaya çıkar. Eğer diyaframınızı kısarsanız fotoğrafların netlik kazandığını görürsünüz. Bulanık fotoğraflar kabusunuz olmaz.

Photosop kullanmamak
Fotoğrafların keskin görünmesi için çeşitli fotoğraf programlarına ihtiyacınız var. Netlik sağlamak için Photoshop kullanmanız gerekir. Gözünüze en hoş gelen netlik ve keskinlik ayarını yaparak fotoğrafların flu çıkması sorununu engelleyebilirsiniz.

bulanık fotoğraflar
bulanık fotoğraf
fotoğrafların flu çıkması

Kalitesiz lensleri kullanmak
Fotoğrafların flu çıkma nedenleri arasında kalitesiz makine ve lenslerin kullanılması gelir. Objektiflerinizde bulunan lensler kalitesiz olduğu taktirde görüntüde netlik yakalayamazsınız. Bu nedenle makine ve lens seçerken kriterlerinizi yüksek tutun, denemeden almayın.

Tripod kullanmamak
Tripod bir fotoğrafın sarsıntısız ve net çıkması için gerekli olan ekipmanlardan. Özellikle uzun pozlama yaparken kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Fotoğrafların flu çıkma nedenleri arasında bulunan tripod kullanmama durumu kendini profesyonel sanan fotoğrafçılarda daha çok görülür. Ancak fotoğraf çekimini destekleyici bu ekipmanlarla daha net bir görüntü oluşturabilirsiniz.

Fotoğrafların flu çıkmasını önlemek için standart bir bakış açısından sıyrılarak makinenizi ve lenslerinizi iyi tanımanız gerekir. Teknik bilginiz yoksa eğitim almanızı tavsiye ediyoruz. Makine tutuş şeklinden diyafram ayarlarına kadar keskin bir fotoğraf çekmek için ihtiyacınız olanları rahatça öğrenebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş