Fotoğrafçılıkta Photoshop ve Teknikleri

fotoğrafçılıkta photoshop

Ayrılmaz İkili: Fotoğraf ve Photoshop!

Geçmiş yıllarda kullanılan “karanlık oda” tabirinin yerini Photoshop ve diğer fotoğraf işleme programları aldı. Fotoğrafçıların karanlık odada yaptıkları işlemleri artık Photoshop yapıyor. Bu nedenle fotoğrafçılıkta photoshop vazgeçilmez bir uygulama olarak dikkat çekiyor.

Dijital fotoğraf makinelerinin kullanılmaya başlanması ile photoshop teknikleri önemli hale geldi. Ancak dijital fotoğraflar, bilgisayar olmadan net bir şekilde görülmüyor ve işlenemiyor. Bu nedenle Photoshop günümüz fotoğrafçılarının dostu haline geldi. Fotoğraf ve Photoshop eğitimleri de bir arada verilmeye başlandı. Fotoğrafçılar, çektiği fotoğrafların renklerini düzeltmeye, kusurlarını yok etmeye, hayallerindeki kareyi yansıtmaya Photoshop sayesinde başladı. Peki, photoshop olmadan fotoğraf çekilmez mi?  Photoshop neden bu kadar önemli? Birlikte inceleyelim…

Photoshop Bir Gereklilik Mi?

Eski fotoğrafçıların doğallığı bozduğu gerekçesi ile soğuk baktıkları fotoğrafçılıkta Photoshop yeni nesil fotoğrafçıların vazgeçilmez aracı oldu. Hatta bazı kişileri fotoğrafa başlatma sebebi olan Photoshop, doğal fotoğrafları kişisel bakış açısına göre şekillendirdiği için yaratıcı bir işlem olarak da tanımlandı.

Photoshop’suz bir dünya artık öngörülemiyor. En iyi fotoğrafçılara bile Photoshop bilip bilmediği soruluyor. Mükemmele yakın fotoğraf çekme arzusu nedeniyle çekimlerinizde estetik olmayan nesneleri çıkarma, renklerle oynama, pürüzleri yok etme gibi özelliklere sahip olan Photoshop kötü bir fotoğrafı bile bakılacak hale getirmeyi başarıyor. Photoshop teknikleri ile kontrast, beyaz ayarı, netlik ve keskinleştirme gibi uygulamalarla mükemmel fotoğraflar elde etmenizi sağlıyor. Photoshop eğitimleri ile bahsettiğimiz photoshop teknikleri ve yöntemleri rahatça öğreniliyor.

fotoğraf ve photoshop
photoshop
photoshop teknikleri

Aynı zamanda DSLR dediğimiz fotoğraf makinelerinin kalitesi düşük olan görüntülerinden kurtularak keskin görüntüler elde edebilirsiniz. Fotoğrafçılık uzmanlık dalınıza göre Photoshop’u kullanım amaçlarınız ve yöntemleriniz değişebilir.

Sonuç olarak Photoshop bir gereklilik ve ondan kaçmamak gerek. Fotoğrafta doğallığı bozmadan yaptığınız her uygulama başarılı olacak ve göze hoş gelecektir. Fotoğrafçılıkta Photoshop her zaman ihtiyacınız olanı karşılayacaktır.

Hangi Programlarla Yapabilirsiniz?

Ücretli Programlar:

1- Adobe Photoshop: Hemen her fotoğrafçının kullandığı program. Fotoğraflara ek olarak, dijital grafik işlemleri de yapmanıza imkan sağlayan Adobe Photoshop CC ücretsiz deneme sürümünü indirmek için tıklayınız.
2- Adobe Lightroom: Lightroom, Adobe Photoshop ailesinden, daha çok fotoğraf düzenleme uygulaması olarak, fotoğraflarınızı toplu olarak görebilmenizi ve düzenleyebilmenizi sağlar. Adobe Photoshop Lightroom CC ücretsiz deneme sürümünü indirmek için tıklayınız.
3- Aperture: MAC kullanıcısı iseniz Aperture programını rahatlıkla kullanabilirsiniz.

fotoğrafçılık kursları

Ücretsiz Programlar:

1- Picasa: Basit ve hızlı olan Picasa, farklı efektleri ve kolay kullanımı ile size yardımcı olacaktır.
2- GIMP: Katmanlarla bile çalışabildiğiniz GIMP, Picasa’dan biraz daha fazla profesyonellik arıyorsanız tercihiniz olabilir.

Eğer profesyonel bir Photoshop kullanımı istiyorsanız Adobe Photoshop kullanmanız yeterli olacaktır. Adobe Photoshop çok kolay olmayan ve öğrenebilmek için zaman harcamanız gereken bir program ancak eğitim alarak bu süreyi kısaltabilirsiniz. İngilizce bilmeniz de gerekecek elbette.

Photoshop dersleri teknik açıdan eksik kaldığınız konularda sizi besleyecek ve bu programın kullanım yöntemlerini öğretecek. Photoshop’un tüm avantajlarından faydalanmanız için farklı teknikler kullanmanız gerekecek.

Photoshop Teknikleri

Fotoğraf ve Photoshop birbirini tamamlayan iki unsur evet. Peki, photoshop teknikleri zor mu, bu programdan korkmamıza gerek var mı? Aslında uygulamalı şekilde öğrendiğinizde kısa sürede kavrayacağınız photoshop, fotoğrafçılık kursları içinde ayrı bir ders olarak veriliyor ve temel fotoğraf eğitimlerini alan herkese öneriliyor.

photoshop eğitimi
photoshop kursu
photoshop kursları

Photoshop kursları dahilinde anlatılan temel photoshop teknikleri:

 • Programın menüleri, araçları, cetvelleri ve kılavuzları,
 • Fotoğrafçılıkta photoshop komutların klavye kısa yolları,
 • Görüntü boyutu ve çözünürlüklerin özellikleri,
 • Kameralardan ve tarayıcılardan görüntüleri alma,
 • Görüntü oluşturma, içe ve dışa aktarma,
 • Raw uygulamalarında renk ve ton ayarlamaları yapma,
 • Photoshop teknikleri temel filtre bilgilerini öğrenme,
 • Filtre efektleri uygulama,
 • Işık filtreleri ekleme
 • Renk modları, modlar arası dönüştürme,
 • Photoshop katmanları, seçme – gruplama – bağlama özellikleri,
 • Katmanları taşıma, yığınlama ve kilitleme olanakları,
 • Katmanları yönetme seçenekleri,
 • Photoshop teknikleri katman efektleri ve stilleri öğrenme,
 • Maskeleme katmanlarını detaylı inceleme vb.

Yukarıdaki teknikler Photoshop’un sadece birkaç aşaması. Her birini açıklamaya kalkmak bir eğitim demek. Photoshop’ta yukarıdaki başlıklar ve daha niceleri ile görüntü işleme, diş beyazlatma, burun küçültme, gölge verme, siyah-beyaz uygulama, katmanlaştırma ve diğer uygulamaları yapacaksınız. Bunları da Photoshop kursu bünyesinde öğrenmeniz daha sağlıklı olacaktır. Ders içeriğini incelemek için üst menüden yararlanabilirsiniz. Ayrıca alacağınız Photoshop kursu, daha önceden almış olduğunuz fotoğrafçılık kursu için büyük bir katkı sağlamış olacak.

Sosyal Medyada Paylaş