Fotoğrafçılıkta Işık Her şeydir!

fotoğraf ışık

Fotoğraf ve Işık Hakkında Bilmedikleriniz – İşe Yarar Bilgiler

Fotoğrafçılığın temeli olarak kabul edilen ışık, öğrenilmesi gereken en önemli konudur. Fotoğraf çekerken ışığı iyi yakalamalı, ölçmeli ve değerlendirmelisiniz. Öyle ki iyi bir fotoğrafın temelinin ışığı iyi kullanmak olduğunu unutmamalısınız. Fotoğrafçılıkta ışık ne işe yarar  öğrenmek ve fotoğrafçılığınızın temelini oluşturmak için, fotoğrafçılık eğitimi almanızda fayda vardır. Yine de sahada öğrenirim ben diyorsanız fotoğraf ve ışık önerilerimize kulak vermelisiniz…

Fotoğraflarınızın iyi olarak nitelendirilmesi için fotoğraf ışık türlerini ve nerelerde, hangi koşullarda kullanıldığını bilmeniz gerekir. Fotoğrafçılıkta ışık türleri başlıca cephe ışığı, yanal ışık, ters ışık, tepe ışığı ve alttan gelen ışık olmak üzere 5’e ayrılır. Her bir ışık türünün kullanım alanı ve şekli farklıdır. Fotoğrafçılık eğitimi aldığınızda fotoğraf ve ışık arasındaki bağlantıyı, fotoğrafçılıkta ışık ve yaratıcı ışık kullanmanın önemini, ışık türleri ve etkilerini öğreneceksiniz.

Fotoğrafçılıkta kullanılan ışık çeşitleri ise şunlar:

Cephe Işığı

Cephe ışığı, objenin önünden gelen ve üzerine herhangi bir gölge oluşturmayacak şekilde düşen bir fotoğrafçılıkta ışık türüdür. Objenin her köşesi eşit şekilde aydınlatıldığı için görüntü net elde edilir ve derinlik oluşmaz. Cephe ışığının bir diğer özelliği ise en düz ve yassı etkiyi vermesidir. Gerçek cephe ışığı elde edilebilmek için en iyi kaynak ring flaşlarıdır. Fotoğraf ve ışık ilişkisi öğrenilirken cehpe ışığı en önemli konulardandır. Eğitmenlerinizin sizlere, cephe ışığını nasıl kullanmanız gerektiğini anlatmaları gerekmektedir.

ışık türleri
ışık çeşitleri
cephe ışığı

Yanal Işık

Yanal ışık, objenin sağ ya da sol tarafından gelen ışık olan tanımlanır. Fotoğrafçılıkta ışık türleri arasında yer alan yanal ışığın özelliği görselde gölge oluşturulmasıdır ve derinlik katmasıdır. Gölge oluşması nedeniyle fotoğrafta hareketlilik sağlanır ve sıradanlıktan kurtulmak mümkün olur. Yanal ışık kullanılması kolay bir ışık çeşidi olduğundan çok sık tercih edilir ve fotoğraflarda her zaman iyi sonuç verir.

Ters ışık

Fotoğraf ve ışık türleri listemizin etkileyici kompozisyonlara en müsait olanı ters ışıktır. Objenin arkasından gelen ışık türü ters ışık olarak adlandırılır. Kullanım yeri daha çok silüet çekimleridir ve derinlik katmak için idealdir. Biliyorsunuz ki; fotoğrafçılıkta ışık doğru şekilde kullanıldığı zaman güzel görüntüler elde edilmektedir ve kontrast verimli bir şekilde kullanılmaktadır. Bu bağlamada ters ışık kullanımı ile kontrast yakalamak ve etkileyici anlar çekmek mümkündür.

fotoğrafçılık kursları

Tepe Işığı

Fotoğrafçılıkta ışık türleri arasındaki tepe ışığı, güneşin en tepede olduğu zaman geldiği ışık türüdür. Tüm aydınlatma şekilleri arasında en fotojeniği olarak kabul edilir ve ışık kaynağı konunun üzerine yoğunlaşır. Tepe ışığı ile çekim yapıldığında gölgelerin çok küçük olduğu ve derinlik ifadesi vermediği gözlemlenir. Yanlış tepe ışığı kullanıldığında objenin bazı kısımlarında parlamalar meydana gelir ve keskin gölgeler rahatsız eder.

Alttan Gelen Işık

Alttan gelen ışık doğada mevcut olmayan bir aydınlatma şeklidir ve doğal olmayan etkiler yapar. Kullanımı oldukça zordur ve doğru şekilde yapılmadığında rahatsız edici görüntüler ortaya çıkar. Gerçek olmayan fantastik etki oluşturması da gerçek dışı fotoğraflar çekmek isteyen fotoğrafçılar için avantaj olur.

Farklılık yaratmak isteyen markalar, mutluluğunu ölümsüzleştirmek isteyen çiftler ve sokakta sürpriz kareler yakalamak isteyen fotoğrafçılar… Dış çekim, doğal ışığın etkin bir biçimde kullanılmasını sağlayan yöntemlerden biridir. Üstelik doğal güzelliğe sahip arka plan manzaraları muhteşem kareler yakalamanızı sağlayacaktır. Fotoğraf ve ışık türleri ile ilgili detaylı eğitim için ileri uygulamalı fotoğrafçılık kursu Fotolife akademi ders programını inceleyin.

Sosyal Medyada Paylaş