Fotoğrafçılık Kursu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

fotoğrafçılık kursu seçerken

İyi Bir Fotoğrafçılık Kursu Nasıl Olur?

Yetenek, ilgi ve sosyallik… Bu üç özelliği tek bir potada buluşturmasıyla bilinen fotoğrafçılık kursu, yediden yetmişe herkesin ilgisini çekmeye devam ediyor. Teknik detayların sanatsal öğelerle buluşması da onu diğer hobi ve mesleki eğitimlerden farklı kılıyor. Peki, fotoğrafçılık kursu seçerken nelere dikkat etmek gerekiyor ve iyi bir fotoğrafçılık kursu seçimi nasıl olmalı? Bu ve benzeri soruların cevaplarını sayfamızda bulabilirsiniz.

Ders İçeriğini Kontrol Edin!

Fotoğrafçılık kursları kendi ders içeriklerini kendisi hazırlıyor. Dolayısıyla bir kursta bulunan mesleki atölyeyi bir diğer merkezde bulamayabilirsiniz. Bu sebeple amacınızı önceden belirlemeli ve fotoğrafçılık kursunun istediğiniz programa sahip olup olmadığı kontrol etmelisiniz. Fotoğraf konusundaki bilginize göre temel ya da ileri eğitim alacağınıza karar vermelisiniz. Ardından eğitimin içeriğindeki başlıkların amacınıza uygun olup olmadığını incelemelisiniz.

Lokasyon Özellikleri!

Eğer ders programı ve içeriği size uyuyorsa, fotoğrafçılık kursu seçerken dikkat edilecek bir diğer konu lokasyondur. Evinize, okulunuza ya da iş yerinize yakın olan bir okulu tercih ederek, tüm dersleri kaçırmadan takip edebilirsiniz.

Tavsiyeler ve Yorumlar!

Gitmeyi planladığınız fotoğrafçılık kursu ile ilgili internette ve fotoğraf forumlarında araştırma yaparak işe devam edebilirsiniz. Burada eğitim alan öğrencilere; kursla ilgili yorumlarını, fotoğrafçılık kursu fiyatlarını şu anda sektörle ilgili ne tür çalışmalar yaptığını, herhangi bir durumdan şikayetçi olup olmadığını sorarak net bir fikir alabilirsiniz.

Uygulama & Etkinlikler & Geziler…

Fotoğrafçılık kursu seçimi yaparken dikkat edilecekler arasında uygulama ve etkinliklerin olup olmaması da yer almalıdır. Fotoğrafçılık eğitiminin en önemli aşamasını oluşturan uygulamalar ve geziler, hangi kursu seçeceğinizde çok önemli olmalıdır.. Öyle ki teorik olarak öğrendiğiniz bilgileri uygulamaya geçirebiliyor musunuz, geziler nerelere düzenleniyor, turlarda ne tür çalışmalar düzenleniyor? Bu soruları sormayı ihmal etmemelisiniz. Teorik eğitimleri pratik uygulamalar ve geziler ile pekiştirmezseniz fotoğraf çekmeyi öğrenmiş sayılmazsınız.

Kurumsallık

Her fotoğrafçılık kursu kurumsal olmaz. Amatör şekilde hizmet veren eğitim merkezlerinden alınan dersler de bu düzeyde tatmin edici olmamaktadır. Kurumsal olmak fotoğraf eğitimlerinde kişi ve firmalara en iyi olanı vermek demektir. İşini sevgi ve saygı ile yapan kurumlar her daim başarılı olurlar. Fotoğrafçılık kurs seçimi için okulun ne kadar kurumsal çerçevede eğitim verdiğine dikkat edin.

fotoğrafçılık kursları

Profesyonel Çalışma Yetkinliği

Resmi olarak profesyonelliği kanıtlanmış fotoğrafçılık kurslarından eğitim almak her zaman sizi bir adım daha öne taşır. Örneğin; MEB onayı almış kurslara gönül rahatlığı ile gidebilirsiniz. Çünkü ders içerikleri ve çalışmaları kontrol edilmektedir.

Sektörel Deneyim

Fotoğrafçılık eğitimi alırken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri eğitim merkezinizin sektördeki deneyim yaşı. Birkaç yıllık kurumlar ile yıllardır eğitim hizmeti verenler aynı düzeyde olmayacak elbette. Kurs seçerken sektörel deneyimi olanları göz önünde bulundurmalısınız.

Teknolojik Donanım

Kursunuz ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek düzeyde teknolojiye sahip olmalıdır. Herhangi bir arıza durumlarına karşı hazırlıklı, etkinliklerde yarı yolda bırakmayacak teknik düzenlemeleri olmalıdır. Her zaman yeni fotoğraf ekipmanlarını, çekim tekniklerini ve trendleri takip etmelidir.

Kurs Sonrası Destek Hizmeti

Fotoğrafçılık eğitiminiz tamamlandıktan sonra hocalarla görüşme imkanınız var mı? Bu soruya alacağınız cevap sizin hem kariyer hem de eğitim sürecinizde içinizin rahatlamasını sağlayacaktır. Çektiğiniz fotoğrafları hocaların değerlendirmesine sunabilmeli, yeni aldığınız işlerle ilgili merak ettiklerinizi sorabilmelisiniz. Fotoğrafçılık kursu seçerken dikkat edilecekler listenize bu maddeyi de ekleyin…

Fotoğrafçılık Kursu Seçimi ve Dikkat Etmeniz Gerekenler

Fotoğrafçılık kursu seçimi yaparken sadece size yakın olması ve ücretlerinin düşük olması kriteriniz olmamalıdır. Özellikle %100 öğrenme garantisi veren ve sertifikalı kursları tercih etmelisiniz. Eğitimlerinin çeşitliliği, gezilerin hangi sıklıkla düzenlendiği de önemli olmalı. Bunun dışında:

  • Eğitmen kadrosu ve referansları incelenmeli,
  • Program sonunda sertifika verip vermediği kontrol edilmeli,
  • Uygulamalı eğitimler için ne kadar süre ayrıldığı incelenmeli,
  • Amatörlerin ve ileri seviyede eğitim alanlar farklı sınıflar açılıp açılmadığına bakılmalı,
  • Fotoğrafçılık tarihi, incelikleri ve karşılaştırmalı eğitimlerin verildiği sorulmalı,
  • Ekipmanların son teknolojiye sahip olup olmadığı kontrol edilmelidir…

Fotoğrafçılığı meslek edinmek istiyorsanız alacağınız eğitimin kalitesine ve kursun memnuniyet oranına lütfen dikkat edin…

Sosyal Medyada Paylaş