Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümünü Nasıl Kazanırım?

fotoğrafçılık bölümü nasıl kazanılır

Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümünü Kazanmak İçin Gerekenler

Fotoğrafçılık bölümü nasıl kazanılır, hazırlık yapmak için neler gerekir diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Fotoğrafçılık bölümü olan üniversitelerde okumak için neler yapmanız gerektiğini söyleyeceğiz…

Fotoğrafçılık ve kameramanlık bölümünde okumak, hayallerinizin mesleğine kavuşmak istiyorsanız yolunuzun uzun olduğunu bilmelisiniz. Fotoğrafçılık bölümü nasıl kazanılır, fotoğraf çekmeyi bilmenin eğitim hayatındaki önemi nedir, biraz açıklayalım…

Fotoğrafçılık Kurslarına Gidin!

Dünyanın en keyifli ve stressiz mesleklerinden biri olan fotoğrafçılık ile uğraşmak için öncelikli olarak kendinizi üniversite eğitimine hazırlamalısınız. Bunun için fotoğrafçılık kurslarından yararlanabilirsiniz. Temel ve İleri Fotoğrafçılık Eğitimi veren fotoğrafçılık kursları sayesinde üniversitede daha rahat edersiniz.

Aynı zamanda fotoğrafçılık kursu ile:

 • Fotoğraf makinesini yakından tanırsınız.
 • Çekim tekniklerini öğrenirsiniz.
 • Fotoğrafçılık mesleğinin avantajlarını görürsünüz.
 • Fotoğrafçılık mesleğinin zorlukları ile karşılaşırsınız.
 • Fotoğrafçılığı sahada öğrenirsiniz.
 • Çekim pratiği yapma imkanınız olur.
 • Moda, düğün, doğum, ürün gibi uzmanlaşacağınız alanı belirlersiniz.

Fotoğrafçılık bölümü için ön eğitim her zaman gerekli ve yararlı olacaktır. Kişisel becerilerinizi keşfetme ve geliştirme şansı bularak profesyonelliğe daha hızlı adım atacaksınız. Ayrıca fotoğraf bölümü nasıl kazanılır diye tanıdığınız fotoğrafçılarla ya da fotoğrafçılık kursu eğitmenlerinizle tartışabilirsiniz.

fotoğraf bölümü nasıl kazanılır
kameramanlık bölümü nasıl kazanılır
fotoğrafçılık bölümü

Sanatsal Bakış Açısı Kazanın!

Fotoğrafçılık bölümü nasıl kazanılır diye merak ediyorsanız öncelikli olarak sanatsal bakış açısına sahip olmanız gerektiğini unutmayın. Fotoğrafçı olmak için hayata herkesten farklı bakmanız gerektiğini, var olanın arkasındakini görmeyi bilin.

Bir manzarayı saatlerce izleyin, bir çocukla sohbet edin, sokak hayvanlarını sevin; böylece içinizdeki samimiyeti ortaya çıkarın.

Sınavlara İyi Hazırlanın!

Fotoğrafçılık bölümünü kazanmak için elbette sınavlara hazırlanmaya ihtiyacınız var. 2 yıllık meslek okullarına girmek için YGS sınavından yüksek puan almanız gerekiyor. Bu nedenle Türkçe, Matematik, Fizik ve Kimya gibi derslerinizi ihmal etmeyin. Gerekirse dershaneye giderek 1 yıl boyunca çalışın.

Üniversite sınavlarında başarısız olursanız fotoğrafçılık ve kameramanlık bölümünde okuma hayaliniz bir sonraki seneye sarkacaktır. Fotoğraf bölümü nasıl kazanılır diyorsanız bilgi dağarcığınızı geliştirmenin önemini zamanla anlarsınız.

Fotoğrafın ve Videonun Nasıl Çekildiğini Öğrenin!

Fotoğrafçılık ve kameramanlık bölümlerinde okumak için fotoğraf ve video çekmeyi bilmek çok önemli. Hem derslerde hem de kariyerinizde bu durum büyük avantaj yaratacaktır. Aynı zamanda üniversiteyi kazanmadan önce fotoğrafçılık alanında yeteneğiniz olup olmadığını görecek, bu işi yapıp yapamayacağınıza karar vereceksiniz.

Ekipman Kullanmayı Öğrenin!

Fotoğrafçılık bölümü kolay gibi gözüken ancak zor olan bölümlerdendir. Bu nedenle ne kadar hazırlıklı olsanız sizin için kardır. Fotoğraf ekipmanlarını, lens, objektif, tripod vb. malzemeleri kullanmayı öğrenmelisiniz.

Kazandıktan Sonra Ne Olacak?

Fotoğrafçılık bölümü nasıl kazanılır sorusundan sonra nasıl başarılı olacağınızı da merak ediyorsunuz elbette. Bölümü bitirmek için tüm dersleri başarı ile tamamlamanız; Genel Not Ortalamanızın (GNO) en az 2,00 olması ve diğer yükümlülükleri yerine getirmeniz gerekmektedir. Fotoğrafçılık bölümü mezuniyet koşullarını yerine getirdiğinizde diploma almaya hak kazanırsınız.

fotoğrafçılık kursları

Kariyer Olanakları

Fotoğrafçılık ve kameramanlık bölümü nasıl kazanılır sorunuza yanıt verebildiysek bu bölümün size sunduğu kariyer olanaklarından da bahsetmek isteriz.  Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Eğitimini başarı ile tamamlayan mezunlar, basın-yayın sektöründe, kamu ve özel televizyon kanallarında, sinema sektörüne ait film stüdyolarında, video kuruluşlarında, reklamcılık,  halkla ilişkiler ve tanıtım departmanları ile tüm bakanlıkların özel kalem ve halkla ilişkiler bölümlerinde çalışabilirler.

Ayrıca fotoğraf derneklerine üye olabilir, kişisel sergi açabilir ve uluslararası fotoğraf sanatçılarıyla birlikte çalışabilirler. Fotoğrafçılık yarışmalarına katılarak ülkemizi temsil edebilirler. Ayrıca dikey geçiş sınavlarıyla birlikte ilgili üniversitenin 4 yıllık bölümlerine kayıt yaptırarak öğrenimlerine devam edebilirler. Fotoğrafçılık ve kameramanlık bölümü için dikey geçiş hakkı sağlayan bölümler:

 • Basın ve Yayın
 • Film Tasarımı
 • Fotoğraf
 • Fotoğraf ve Video
 • Gazetecilik
 • Görsel İletişim
 • Görsel İletişim Tasarımı
 • Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı
 • Grafik
 • Grafik Sanatlar ve Grafik Tasarım
 • Grafik Sanatları
 • Grafik Tasarım
 • Grafik Tasarımı
 • İletişim

Fotoğrafçılık bölümünü nasıl kazanırım diyenler fotoğrafçılık dersi ve ygs kurs merkezleri ile sınavlara hazırlanabilirsiniz. Ne kadar çok fotoğraf çekerseniz o kadar başarılı bir kariyer sizi bekler. Fotoğrafçılığı ancak ve ancak sahada öğrenirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş