Fotoğrafçılığa Yeni Başlayanlar İçin Yararlı Bilgiler

fotoğrafçılığa yeni başlayanlar için faydalı bilgiler

Fotoğrafçılığa merak sardınız ve hobi olarak başlamak istiyorsunuz ama nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız bu yazımız tam size göre.

Öncelikle fotoğrafçılığa merakınızın gerçekten olup olmadığına karar vermek için 2 yolunuz var: 1.yol bir fotoğrafçılık kursuna kaydolup gerçekten bu hobiden keyif alıp almadığınıza karar vermek, 2.yol ise bu hobiye ne kadar zaman ayırdığınıza bakmak. Eğer hayatınızın boş zamanlarının bir çoğunu fotoğrafçılık ile geçiriyorsanız artık ekipman almanın zamanı gelmiş demektir.

Öncelikle bu işi hobi olarak yapacağınız için çok yüksek bütçeler harcamadan bir adet fotoğraf makinesi ve objektif almalısınız.Sonrasın da bu ekipmanlarınızı yakından tanımaya koyulmalısınız.

Fotoğraf Makinenizi Yakından Tanıyın

Satın aldığınız makinenizin kutusundan çıkan kullanım kılavuzunu mutlaka en az 2 defa sonuna kadar makineniz üzerinde uygulayarak okuyun. İnternet ortamında marka modeliniz ile ilgili çekilmiş videolara izleyin makinenizi öğrenmeye gayret edin.

Lensiniz ile Neler Çekeceğinizi Bilmelisiniz

Makineniz ile gelen yada sonrasında aldığınız lensinizin hangi açılarda ve hangi diyafram değerlerinde daha iyi sonuç verdiğini öğrenebilmek için bol bol fotoğraf çekin. Bu size hangi alandan daha keyif aldığınızı gösterecektir. (Portre, manzara, doğal yaşam, makro vb.)

temel fotoğrafçılık

Yardımcı Ekipmanlar Kullanın

Çekeceğiniz alana göre fotoğraf çekmenizi kolaylaştıracak yan ekipmanlara ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu bir tripod olabilir, flaş olabilir, filtre olabilir, uzaktan kumandası olabilir v.b ekipmanlar sizin bu işten daha çok keyif almanıza yardımcı olacaktır.

Fotoğraf Çekmeden Önce Ne Çekeceğinizi Belirleyin ve Deneme Yapın

Deklanşöre basmadan önce çekeceğiniz olayı öncelikle kafanızda hayal edip sonra makineniz ile o anı yakalamaya çalışın. Kafanızda ki görüntüyü elde edene kadar bol bol ve farklı farklı fotoğraflar çekin. Çok fotoğraf çekmek sizin göz ve el koordinasyonunuzu arttıracaktır. Makinenize daha hakim olma ve daha doğru kadrajlar elde etmenize olanak sağlar.

Takipte Kalın

Sosyal medya, dergi, televizyon gibi mecralardan tarzını beğendiğiniz fotoğrafçıları takip edin. Onlar ile iletişim kurun, buluşma ayarlayın sohbet edin. Yani sosyal kalın.

Eleştirilere ve Yönlendirmelere Açık Olun

Çektiğiniz fotoğrafları çevreniz ve sosyal medya hesaplarınızdan arkadaşlarınız ile paylaşın ve üzerinde tartışın. Sizden daha iyi olduğunu düşündüğünüz kişilerin önerilerine önem verin ve gelişiminiz için uygulayın. Fotoğraf çekmekten çok fotoğraf izleyerek ufkunuzu genişletin. İzlediğiniz fotoğraflara sizde ulaşılabilir bir konumda iseniz ben bunu nasıl çekerdim sorusunu kendinize sorun ve cevabını fotoğraf çekerek verin.

Mete Demirci

1989 Artvin doğumlu olan Mete Demirci Dokuz Eylül Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Okul yıllarında 5 yıl boyunca çeşitli öğrenci kulüplerine ve bireysel kişilere Temel ve İleri fotoğrafçılık eğitimleri vermiştir. Ayrıca grafik tasarımı ve Belgesel Filmleri üzerine merakı olup bu yönde çalışmaları sürmektedir. Abisi ile kurduğu MetON Photography bünyesinde 4 yıldır profesyonel olarak Düğün Dış Çekim, Ürün ve Moda fotoğrafçılığı yaptıktan sonra tecrübelerini aktarmak için fotoğraf eğitmenliği ve profesyonel fotoğrafçılık yapmaya devam etmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş