Fotoğrafçılığa Giriş – Fotoğrafın Oluşum ve Gelişim Süreci

fotoğrafçılığa giriş

Fotoğraf, kökeni yunancadan gelen Photos: Işık ve Graphos: çizmek kelimelerinden türetilmiştir. İngilizce Photography fotoğraf olarak kullanılır ama kökeni yunancadan gelmektedir. Mantık olarak da kelimenin tam karşılığıdır aslında “ışıkla çizmek”.

Fotoğraf dediğimiz oluşum yüzeyden yansıyan ışığın belli bir madde üzerine kaydedilip görüntü halini almasıdır. Bu süreç kimyasal ve optik elementler yardımıyla yapılır.

Bilinen ilk fotoğraf:

dünyadaki ilk fotoğraf

Eski dönemlerde fotoğraf ışığa duyarlı üzerinde kimyasal madde bulunan levhaları kararması ile görüntü oluşurken ilerleyen dönemlerde bunun yerini negatif filmler almış son dönemlerde teknolojinin de yardımıyla üzerine ışığa duyarlı sensörler ve görüntü depolama cihazları çıkmıştır.

Şuanki içinde bulunduğumuz dönemde fotoğraf üretmek çok basit bir durum haline gelmiştir. Bunun asıl sebebi teknoloji ile birlikte elektronik cihazların akıllanmasıdır. 5 yaşında ki bir çocuk bile fotoğraf çekebilmektedir. İlk fotoğraf oluşturma süreci 8-10 saatleri bulurken şimdilerde 1/8000 saniyelik kısa bir sürede fotoğraf elde edebiliyoruz.

fotoğrafçılık kursları

Fotoğrafın bu kadar kolay ve kısa sürede elde edilişi insanlar tarafından ciddi bir iletişim aracı olarak kullanılmaktadır. Tek bir fotoğraf ile milyonlarca farklı kültüre, dile, dine sahip kişilere aynı mesajı verebilmektedir. Fotoğrafı değerli ve kalıcı yapan unsur da işte burada boy göstermektedir. Herkes fotoğraf çekebilir ama herkes kalıcı ve etkileyici fotoğraflar çekemez. Bunun için ciddi bir mesai harcanması gerekmektedir. Fotoğraf kültürüne hakim olup bu kültürle yoğrulmak gerekmektedir. İlk çekilen fotoğraf ile son çekilen fotoğraf arasında ki tek fark oluşturulma biçimidir. Fotoğraf da anlatılmak istenen mesaj doğru bir şekilde verilmiş ise amacına uygun bir fotoğraf diyebiliriz.

Sosyal Medyada Paylaş

En Çok Okunan Diğer Yazılar