Fotoğrafçıların Yaptığı En Büyük Hatalar

fotoğrafçıların yaptığı en büyük hatalar

Fotoğrafçı Hataları Neler? Siz Bu Hataları Yapıyor Musunuz?

Fotoğrafçılar da her meslekte olduğu gibi bazı yanlışlara düşebiliyorlar. İstemli ya da istemsiz yapılan bu yanlışlar fotoğrafçının zamanından ve emeğinden çalıyor. Fotoğrafçıların yaptığı en büyük hatalar eğitimsizlik ve deneyimsizlikten kaynaklanabiliyor. Özellikle fotoğrafçılık eğitimi alanlar ya da mesleğe yeni başlayanlar çekim sırasında ve makine kullanımında hatalar yapıyor.

Çekilen fotoğrafların kalitesinden de anlaşılacak hataların tekrarlanmaması ve fotoğraf severlere yol göstermek için bazı önerilerde bulunmak istiyoruz. Siz de fotoğraflarınızı hatasız çekmek istiyorsanız önerilerimize kulak vererek kendinizi geliştirebilirsiniz. Evet, fotoğrafçı hatasız olmaz ancak iyi fotoğraflar da hatalarla dolu olmaz. Fotoğrafçıların yaptığı hatalara gelecek olursak:

  • Yanlış ışıkta flaş kullanımı

Profesyonel bir fotoğrafçı flaş kullanmayı azaltmış olan kişidir. Ancak fotoğraf çekmeye yeni başlayan ve ışık kaynaklarını tam olarak çözmemiş olan kişiler yanlış ışıkta flaş kullanarak fotoğrafta patlamalara neden oluyorlar. Fotoğrafçı hataları arasında yer alan bu durumu aşmak için enstantane ayarları ile flaş şiddeti unsurlarının doğru ayarlanması gerekiyor.

fotoğrafçıların yaptığı en büyük hatalar
fotoğrafçı hataları
fotoğrafçıların hataları
  • Ufuk çizgisini kaydırmak

Fotoğrafçıların yaptığı en büyük hatalar arasında ufuk çizgisini kaydırmak da yer alır. Yanlış ufuk çizgisi hem kompozisyonu hem de görüntüyü bozduğu için dikkat edilmesi gereken bir konudur. Gerekirse konu hakkında eğitim alınmalıdır.

  • Ekipman alma

Fotoğrafçıların yaptığı hatalar arasında ihtiyaçları olmadıkları halde ekipman almaları da yer alır. Birden fazla tripod, çanta, objektif, lens ve diğer malzemelerden sürekli alan fotoğrafçıların kendilerine dur demeleri gerekir. Her yeni çıkan ekipmanı ve makineyi almak fotoğrafçıya sandığı kadar yarar sağlamayacaktır.

  • Aşırı lens almak

Lens bağımlılığı fotoğrafçı hataları listesinde önemli bir yerdedir. Fotoğrafçılar kullanışlı lenslerden çok lens sayısına önem verirler. Yeni çıkan her lensi almak onlara mantıklı görünür. Ancak fotoğrafçı uzmanlık alanına göre lens seçimi yapmalı ve kaliteli olan lensleri almalıdır.

  • Odak noktalarını düzgün kullanmamak

Fotoğrafçıların yaptığı hatalar içinde odak noktasını doğru kullanamamak da var. Eğer odaklama yapmayı bilmiyorsanız ya eğitim almalı ya da dijital makinelerinizin otomatik odaklama sistemini kullanmalısınız.

fotoğrafçılık kursları

  • Enstantane ayarlarına dikkat etmemek

Enstantane, deklanşöre bastığımızda optik algılayıcıya ne kadar süre ile ışık düşeceğini hesaplıyor ve fotoğrafımızda konunun hareketini belirliyor. Sabit ve hareketli nesneler için doğru enstantane ayarını her fotoğrafçı yapamıyor. Yanlış görüntü oluşmasına neden olan bu durum fotoğrafçıların yaptığı en büyük hatalar arasında yer alıyor.

  • Temizliği ihmal etme

Fotoğrafçılar lenslerini her zaman temiz tuttuklarını zannederler. Ancak çoğu lenslerini temizlemezler. Çekim yapmadan önce lenslerin ve kullanılacak diğer ekipmanların temizlenmesi gerekir. Görüntü kalitesi ve netliği için bunu alışkanlık haline getirmek çok önemlidir. Fotoğrafçıların yaptığı hatalar arasında ekipman temizliğini ihmal etmek de yer almaktadır.

  • Doğa hakkında bilgi sahibi olmamak

Fotoğrafçı hataları arasında yer alan bu durumda kişiler doğanın dinamizmini göz ardı edebiliyorlar. Hangi saatlerde nasıl bir ışık ortamı sağlanır, hangi havada çekim yapılır, yağmurlu hava için kullanılan lensler nelerdir, ormanda fotoğraf nasıl çekilir, hangi renkler insanda hangi duyguları uyandırır bilmiyorlar. Fotoğrafçının bu nedenle dış dünyaya açılması ve ilk olarak iyi bir gözlemci olması gerekiyor. Deklanşöre ne zaman basacağını bilmeyen fotoğrafçı iyi kareler yakalayamıyor maalesef.

Fotoğrafçıların yaptığı en büyük hatalar listemizden kendi hatalarınızı belirleyebilir ve bunları düzeltebilirsiniz. Fotoğrafçı olmak istiyorsanız kendinizi geliştirmeniz ve değiştirmeniz gerektiğini unutmayın.

Sosyal Medyada Paylaş