Fotoğrafçıların Bırakması Gereken 10 Alışkanlık

fotoğrafçıların bırakması gereken alışkanlıklar

Fotoğrafçıların Kötü Alışkanlıkları – En Sık Yapılan Hatalar

Fotoğrafçılar da her meslekte olduğu gibi bazı kötü alışkanlıklara sahipler. Sanatsal bakış açısına sahip olmak ya da yaratıcı olmak mükemmel olmalarına yetmiyor. Kendi aralarında birbirlerini eleştirirken acımasız olan fotoğrafçılar özeleştiri yapmakta zorlanabiliyorlar. Bizler fotoğrafçılar yerine özeleştiri yaparak kendilerine aynadan bakmalarını sağlamaya karar verdik. İşte meslekte sevilmeyen ve fotoğrafçıların bırakması gereken alışkanlıklar:

  • Kameraya özen göstermemek.

Fotoğraf makineleri zamanla eskiyen ve bozulan cihazlardır ancak buradaki zaman kavramını belirleyen fotoğrafçının kendisidir. Profesyonel fotoğrafçı makinesini kullanırken ne kadar özenli davranırsa aldığı verim de o kadar yüksek olur. Ancak fotoğrafçılar hevesle aldıkları cihazlarına bir süre sonra özen göstermezler. Eskisi kadar temiz tutmadıkları ve bakım yapmadıkları cihazları uzun süre kullanamazlar. Fotoğrafçı alışkanlıkları arasında en kötülerden biri de budur. Siz siz olun bu huyunuzu bırakın ve makinelerinizi temiz tutun, bakımlarını aksatmayın.

  • Kötü fotoğrafların suçunu makineye atmak.

Fotoğrafçıların bırakması gereken alışkanlıklar arasında makinelerini suçlamaları da yer almaktadır. Fotoğraf makinesini tanımayan ya da ayarlarını bilmeyen fotoğrafçılar, özellikle fotoğrafçılığa yeni başlayanlar, suçu makinelerine atarlar. Bu derhal bırakılması gereken bir huydur. Fotoğrafçı hatasını görebilen ve düzeltebilen kişi olmalıdır.

  • Sık Photoshop kullanmak.

Evet Photoshop bulunmaz bir nimettir ancak sık kullanmak da fotoğrafçıların hataları arasında yer alır. Profesyonel fotoğrafçılar Photoshop gibi programlara daha az ihtiyaç duyarlar. Zaten fotoğrafçı dediğimiz de üşengeç olmamalıdır. Işık ayarlamayı, doğru lensi kullanmayı, hangi açıda çekim yapmak gerektiğini bilmeniz lazım. Her şeyi teknolojiye bırakmamalısınız.

fotoğrafçı alışkanlıkları
fotoğrafçıların kötü alışkanlıkları
fotoğrafçı hataları
  • Taklit etmek.

Fotoğrafçıların bırakması gereken alışkanlıklar arasında taklit de yer alıyor. İyi fotoğrafçıları elbette takip etmelisiniz ancak bu fotoğrafçıların her yaptığını yapmamalısınız. Birbirine benzeyen fotoğraflar sizi yaratıcı kılmayacaktır. Bu nedenle kendinize özgü bir tarz yaratın. Aklınızdakileri makinenizin objektifine yansıtın.

  • Pozlama hızını önemsememek.

Pozlama hızını ayarlayamazsanız anı yakalayamazsınız. Konunuza göre hangi pozlama hızının ihtiyaçlarınızı
karşılayacağınızı öğrenmelisiniz. Objeniz ve nesneniz hızlı ise buna göre bir ayar seçmeli ve ekipmanlarınızı hazır tutmalısınız. Fotoğrafçı alışkanlıkları arasında yer alan bu durumdan kurtulmalısınız.

  • Çekimleri saklamamak.

Fotoğrafçıların bırakması gereken alışkanlıklar arasında yedek almadan çalışmaları da yer alıyor. Elektronik aletlerin bozulabileceğini göz önünde bulundurmayan fotoğrafçılar en iyi çekimlerini kaybedebiliyorlar. Siz de bu fotoğrafçılar arasındaysanız hemen huyunuzdan vazgeçin ve fotoğraflarınızın birkaç yedeğini alın.

  • Aşırı özgüven.

Fotoğrafçı hataları arasında yer alan aşırı özgüven kötü sonuçlar doğurabilir. Kendine çok güvenen fotoğrafçılar genellikle çekim sonuçlarında hüsrana uğrayabilirler. Sektörde en iyi isim olduğunuzu düşünmek yerine mütevazi olarak daha fazla iş alabilir ve hatalarınızdan dersler çıkarabilirsiniz.

fotoğrafçılık kursları

  • Kendini geliştirmemek.

Fotoğrafçı olmak isteyenler ve fotoğrafçılar sadece iyi bir makine alarak ve ajanslarda çalışarak tanınacaklarını ve uzmanlaşacaklarını sanıyorlar. Fotoğrafçıların bırakması gereken alışkanlıklar arasında yer alan bu durumda kişiler genelde küçük bir stüdyo açıp müşteri beklemeye başlıyorlar. Aksine fotoğraf eğitimleri almaları ve kulüplere katılarak diğer fotoğrafçılarla işbirliği yapmaları gerekiyor. Farklı dallarda fotoğraf eğitimleri almak ve kendini geliştirmek fotoğrafçıya büyük katkı ve kazanç sağlıyor.

  • Tek tip fotoğraflar üzerine çalışmak.

Profesyonel fotoğrafçı olduğunu iddia edenler tesadüfen iyi olduklarını fark ettikleri tek tip fotoğraflar üzerinde çalışıyorlar. Bu büyük yanlış fotoğrafçının kendini geliştirmesini engelliyor. Sadece portre çekmek fotoğrafçıyı mükemmel yapmıyor. Fotoğrafçı alışkanlıkları arasındaki tek tip fotoğrafçılık profesyonelleşmenin önündeki en büyük engel oluyor.

  • Kötü iletişim kurmak.

Fotoğrafçıların bırakması gereken alışkanlıklar arasında iletişim kurmamak da yer alıyor. Genellikle çekim yapacakları kişiyle samimi olmayan fotoğrafçılar bu alışkanlığı sürdürüyor. Aksine iletişimi güçlü olan fotoğrafçılar ise daha çok seviliyor ve iş alıyor. Bu kötü huya sahip olanların ya mesleği ya da huyunu bırakması gerekiyor.

Siz de yukarıdaki alışkanlıklara devam eden fotoğrafçılardansanız hemen kendinize çekidüzen vererek işe başlayın. Hatalarınızı, eksilerinizi ve artılarınızı belirleyin; sizi ve müşterilerinizi rahatsız edecek olanları yapamamayı deneyin. Daha mutlu olduğunuz bir kariyere sahip olacağınızı göreceksiniz. Dilerseniz fotoğrafçılık kursları ile kendinizi geliştirerek hatalarınıza son verin.

Sosyal Medyada Paylaş