Fotoğrafçı Kimdir? Ne İş Yapar? Nasıl Fotoğrafçı Olunur?

fotoğrafçılığa yeni başlayanlar için faydalı bilgiler

Fotoğrafçılığa Yeni Başlayanlar İçin Yararlı Bilgiler

Fotoğrafçılığa merak sardınız ve hobi olarak başlamak istiyorsunuz ama nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız bu yazımız tam size göre.

Öncelikle fotoğrafçılığa merakınızın gerçekten olup olmadığına karar vermek için 2 yolunuz var: 1.yol bir fotoğrafçılık kursuna kaydolup gerçekten bu hobiden keyif alıp almadığınıza karar vermek, 2.yol ise bu hobiye ne kadar zaman ayırdığınıza bakmak. Eğer hayatınızın boş zamanlarının bir çoğunu fotoğrafçılık ile geçiriyorsanız artık ekipman almanın zamanı gelmiş demektir.

Öncelikle bu işi hobi olarak yapacağınız…

Yazının Devamı...

Gümüşhane 1.Milli Parklar Ulusal Fotoğraf Kampı Foto Life Akademi Kurucumuz Fotoğraf Sanatçısı Orhan Gürbüz’ün Katılımı İle Gerçekleşti!

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından 10 – 12 Temmuz 2017 tarihlerinde düzenlenen ve 3 günlük bir programla tamamlanan 1.Milli Parklar Ulusal Fotoğraf Kampı’na Foto Life Akademi kurucumuz, fotoğraf sanatçısı Orhan Gürbüz DKMP davetlisi olarak katıldı.

Türkiye’de kayıtlı 416 kelebek türünden 213’ünü barındıran Gümüşhane’nin eşsiz coğrafyasında kelebek popülasyonunun ve doğal güzelliklerinin fotoğraflanması; ülkemizin doğal güzelliklerinin tanıtımında bu fotoğrafların kullanılması, çevre bilinci ve farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen fotoğraf kampında Limni Gölü…

Yazının Devamı...
fotoğrafçılık bölümü nasıl kazanılır

Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümünü Nasıl Kazanırım?

Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümünü Kazanmak İçin Gerekenler
Fotoğrafçılık bölümü nasıl kazanılır, hazırlık yapmak için neler gerekir diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Fotoğrafçılık bölümü olan üniversitelerde okumak için neler yapmanız gerektiğini söyleyeceğiz…

Fotoğrafçılık ve kameramanlık bölümünde okumak, hayallerinizin mesleğine kavuşmak istiyorsanız yolunuzun uzun olduğunu bilmelisiniz. Fotoğrafçılık bölümü nasıl kazanılır, fotoğraf çekmeyi bilmenin eğitim hayatındaki önemi nedir, biraz açıklayalım…
Fotoğrafçılık Kurslarına Gidin!
Dünyanın en keyifli ve stressiz mesleklerinden biri olan fotoğrafçılık ile uğraşmak için öncelikli olarak kendinizi…

Yazının Devamı...
fotoğrafçı kimdir

Fotoğrafçı Kimdir? Ne İş Yapar? Nasıl Fotoğrafçı Olunur?

Fotoğrafçı “O An”ın Avcısıdır!
Günümüzün en gözde mesleklerinden biri fotoğrafçılık oldu. Özellikle dijital fotoğraf makinesi sektörünün gelişmesiyle birlikte herkes fotoğrafçılığa soyundu. Peki fotoğrafçı kimdir? Profesyonel fotoğrafçı olmak için neler gerekir? Aklınıza takılan tüm soruları yanıtlayalım…
Fotoğrafçı Mı Fotoğraf Sanatçısı Mı?
Fotoğrafçı kimdir diye sormadan önce fotoğrafçılığın bir sanat dalı olduğunu unutmamak ve fotoğrafçılığın çok kolay yapılamayacağını bilmek gerekiyor.

Fotoğraf sanatçısı, ışıkla iz bırakan, özgün bakış açısı ve teknolojinin yardımıyla gördüklerini fotoğraf karesine aktaran kişidir.…

Yazının Devamı...
fotoğraf bölümü olan üniversiteler

Fotoğraf Bölümü Olan Üniversiteler ve Puanları – Kariyer Fırsatları!

Fotoğrafçılık Bölümü Size Ne Katacak?
Fotoğraf bölümü olan üniversiteler, Türkiye’de fotoğrafçılık ve kameramanlık sektörüne profesyoneller kazandırmaktadır. Meslek Yüksek Okullarının iki yıllık olan bu bölümlerine öğrenci alımı ÖSYM tarafından YGS ve LYS taban puanlarına göre yapılmaktadır. Aynı zamanda Açık Öğretim Fakülteleri de mesleğin uzmanlarını yetiştirmektedir.

Eğer fotoğraf çekme tutkunuzu mesleğe dönüştürme niyetindeyseniz fotoğrafçılık bölümü puanları ve bölüm dersleri ile ilgili araştırma yaparak sizleri nelerin beklediğini öğrenebilirsiniz. Fotoğrafçılık bölümü hakkında bilgi ve bölüm puanlarını…

Yazının Devamı...
fotoğrafçılığa giriş

Fotoğrafçılığa Giriş – Fotoğrafın Oluşum ve Gelişim Süreci

Fotoğraf, kökeni yunancadan gelen Photos: Işık ve Graphos: çizmek kelimelerinden türetilmiştir. İngilizce Photography fotoğraf olarak kullanılır ama kökeni yunancadan gelmektedir. Mantık olarak da kelimenin tam karşılığıdır aslında “ışıkla çizmek”.

Fotoğraf dediğimiz oluşum yüzeyden yansıyan ışığın belli bir madde üzerine kaydedilip görüntü halini almasıdır. Bu süreç kimyasal ve optik elementler yardımıyla yapılır.

Bilinen ilk fotoğraf:

Eski dönemlerde fotoğraf ışığa duyarlı üzerinde kimyasal madde bulunan levhaları kararması ile görüntü oluşurken ilerleyen dönemlerde bunun yerini negatif…

Yazının Devamı...
fotoğraf nedir

Fotoğraf Nedir? Dünyadaki İlk Fotoğraf

Dünyadaki İlk Fotoğrafı Kimin Çekti? Fotoğraf Nedir?
Hemen hemen hepimizi fotoğraf çekeriz. Elimizde makineler ve telefonlarla her anı ölümsüzleştirmeye çalışırız. Peki duygularımızı ve anlarımızı belgeleyen fotoğraf nedir diye hiç düşündük mü? Fotoğrafın tarihini merak etmedik mi? Gelin bu iki konuya yakından bakalım…

Fotoğraf; Yunanca Photos “ışık” ve Graphos “çizmek” sözcüklerinin birleşmesinden oluşan terimdir. Teknik açıdan bakarsak optik ve kimyasal süreçleri kullanarak yüzey üzerinde kalıcı görüntü elde etme işine fotoğraf diyebiliriz.

Fotoğraf sözcüğü ilk…

Yazının Devamı...
fotoğrafçılık ve kameramanlık

Fotoğrafçılık ve Kameramanlık: Geleceğin Mesleği!

Fotoğrafçı ve Kameraman Olmak İçin Neye İhtiyacınız Var?
Gelecek vaat eden meslekler arasında son yıllarda fotoğrafçılık ve kameramanlık ilk sıralarda yer alıyor. Gelişen teknolojiyle birlikte dijital fotoğraf makinesi ve video dünyasının sınırları aşması bunda en büyük etken olarak gösteriliyor.

Fotoğrafçılık ve kameramanlık üniversitelerde 2 senelik meslek yüksekokullarında okutularak bu alanda profesyoneller yetiştirilmesi amaçlanıyor. Özellikle gençler arasında yayılan fotoğrafçılık ve kameramanlık mesleği en keyifli ve stressiz işlerden biri olarak görülüyor.
Fotoğrafçılığın Dalları
Fotoğrafçılığın geleceği, teknolojik…

Yazının Devamı...
amatör ve profesyonel fotoğrafçı arasındaki farklar

Amatör ve Profesyonel Fotoğrafçı Arasındaki Farklar

Amatör Fotoğrafçı Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?
Amatör ve profesyonel fotoğrafçı arasındaki farklar aslında çok kolay anlaşılıyor. Çekim tarzlarından kullanılan ekipmanlara kadar kimin profesyonel kimin amatör olduğu görülebiliyor. Günümüzde dijital fotoğraf makinelerinin gelişen teknolojisi nedeniyle güzel fotoğraf çekebilen herkes kendini profesyonel fotoğrafçı ilan etse de her mesleğin ve işin profesyoneli olmak için belirli kriterler var.

Bir fotoğrafçının amatör ya da profesyonel olup olmadığını anlamanın yolları:

Profesyonel fotoğrafçı sadece boş zamanlarında fotoğrafçılıkla ilgilenmez.

Amatör fotoğrafçı olarak…

Yazının Devamı...