Fotoğraf Makinesi Çeşitleri ve Özellikleri

yeni başlayanlar için fotoğraf makinesi

Yeni Başlayanlar İçin Fotoğraf Makinesi Önerileri

Canon, Nikon, Panasonic ve çok daha fazla marka fotoğrafçılar için özel modeller üretmeye ve yenilikler sunmaya devam ediyor. Her çıkan yeni modelle birlikte geliştirilmiş bir özellik kullanılmaya başlıyor ve çok daha özel karelere imza atılıyor. Özellikle yeni başlayanlar için fotoğraf makinesi seçmenin önemi büyüktür. Çünkü ilk başta profesyonel bir makine kullanmaya başlanırsa kişinin zorlanması muhtemeldir. Bu sebeple öne çıkan tüm modellerin özellikleri incelenmelidir. Kursiyerler ise fotoğrafçılık eğitimi aldıkları kurslardan konu hakkında geniş bilgi edinebilir.

Fotoğraf makinesi alırken dikkat edilmesi gerekenler;

• Optik çözünürlüğü yani sensörün yakalayabileceği piksel sayısı göz önünde bulundurulmalı,
• ISO başarımını mutlaka göz önünde bulundurulmalı,
• Objektifin özelliklerini incelenmeli,
• Doğal ışık ortamında gösterdiği hassasiyete dikkat edilmeli,
• Fotoğraf makinesinin video kaydı yapıp yapmadığına da bakılmalı,
• Pilli mi yoksa bataryalı mı almak gerektiği incelenmeli,
• Manuel ayarları incelenmeli ve otomatik makinelerle olan farklarına bakılmalıdır.

Yeni Başlayanlar İçin Fotoğraf Makinesi

Yeni başlayanlar ve ileride profesyonelliğe doğru gitmek isteyenler fotoğraf makinesi seçerken dikkatli olmalı ve tüm teknik detaylarına önem vermelidir. Objektifinden lensine, flashından manuel ayarlamalarına kadar her bölüm derste öğretilecek parçalardan biridir. Bu sebeple yarı profesyonel fotoğraf makinesi kullanıma ve öğrenmeye uygun olmalıdır. Fotoğraf makinesi tavsiyeleri aşağıdaki gibidir. Yeni başlayan kursiyerler ise eğitim aldıkları fotoğrafçılık kursları ile aradığınız desteği alabilirsiniz.

Yeni Başlayanlara Fotoğraf Makinesi Önerileri;

Nikon D5200

Yeni başlayanlar için fotoğraf makinesi tavsiyesi arasında yer alan Nikon da farklı modelleri ile göz dolduruyor. 24.1 milyon megapiksel kamerası, 6000×4000 boyutu ile dikkat çeken Nikon D5200, aynı zamanda 3,00 inç monitöre de sahip. Sunduğu hizmetler arasında da daha hızlı ve verimli çalışma olanağı, sorunsuz çekimler, yüksek hızlı sürekli çekim, değişken açılı monitör ve video kaydı imkanı yer alıyor.

Sony Alpha SLT – A65

24,3 milyon megapiksel kamerasıyla güzel bir görüntü sunan Sony Alpha SLT – A65, 3 inç monitöre sahiptir ve aynı zamanda video kayıt yapmaktadır. Videosunun en önemli özelliği ise 3D panoramik çekim yapabilme olanağıdır. ISO 50 – 16000 arasında geniş hassasiyet aralığı sunması da fotoğrafçılara ayrı avantaj sağlar. Yeni başlayanlara fotoğraf makinesi tavsiye edilirken Sony de sık sık zikredilir.

Canon EOS 60D

18 megapiksel kamerası, video kaydedici özelliği ve 3 inç ekranıyla dikkat çeken Canon EOS 60D, meraklıları için tam bir biçilmiş kaftan. Modelin en önemli özelliği ise yaratıcı filtre uygulamalarıdır. 6400 ISO hassasiyeti ile düşük ışıkta net çekim imkânı sunuyor.

fotoğrafçılık kursları

Nikon D3200

24,2 milyon pikseli, full HD kaydı ve ISO 100-6400 doğal aralığıyla kullanıcıların dikkatini çeken Nikon D3200, ergonomik yapısıyla da markanın iddialı örneklerinden biri. 4fps enstantane hızı ise kullanıcıları için büyük avantaj. Yarı profesyonel fotoğraf makinesi arayanlar için tavsiye edilebilir.

Pentax K 500

ISO 51200 süper hassasiyet sunan Pentax K 500, markanın duyarlı modellerinden biri olarak biliniyor. Detaylar incelendiğinde de farklı teknik özellikler öne çıkıyor. Örneğin; CMOS görüntü sensörü ile yüksek hızda görüntü verisi okuma, manuel ayar zenginliği ve objektif özellikleri kullanıcısı için ideal bir seçim.

Profesyonel Fotoğraf Makinesi

Temel eğitimini tamamlayan ve herhangi bir mesleki atölyede branşlaşmak isteyen fotoğrafçı adaylar için birbirinden farklı modeller bulunmaktadır. Burada kullanmak istediğiniz makine ile ne yapmak istediğinizi doğru belirlemeli ve teknik özelliklerini ona göre incelemelisiniz. Tercihinizi doğru şekilde yapabilmek için önerilerimize göz atmayı ihmal etmeyin!

Manzara, Portre ve Fotoröportaj

Mesleki atölyedeki eğitiminize manzara, portre, fotoröportaj ya da belgesel üzerine yapmak istiyorsanız kullanmak istediğiniz modeli ona göre tercih etmelisiniz. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli özellik piksel ve sensör değeridir. Ayrıca odaklanma değerinde de belli bir başarıya ulaşmış olması şarttır.

Tavsiye edebileceğimiz fotoğraf makinesi çeşitleri:

• Canon EOS 5D Mark III
• Nikon D810

Uzun Mesafe ve Belgesel Çekimleri

Uzun mesafeden başarılı sonuçlar elde etmek ve özellikle manzara, belgesel fotoğrafçılığında uzmanlaşmak istiyorsanız en çok tercih edilen branşlardan birini seçtiniz demektir. Markalar üretim yaparken ürünlerin bu özelliğinin üzerinde duruyor ve yenilikçi modellere imzasını atıyor. Bu tarz fotoğrafçılık eğitimi zahmetli olduğundan, fotoğrafçılık kursu fiyatları da değişkenlik gösterir o yüzden piyasasını iyi araştırmak gerekir.

İncelemeye değer!

• Canon EOS 1D X
• Nikon P530

Sokak fotoğrafçısı mısınız?

Her fotoğrafçı bazen keyif bazen de iş amaçlı kendini sokaklarda bulur. Kimi zaman iyi bir plan yapmıştır kimi zamansa yolun akışına bırakmıştır kendisini. Bir iz, küçük bir nesne ya da küçük bir işaret bulmak artık onun görevidir. Sokak fotoğrafçılığına uygun bir kamera ise işin olmazsa olmazıdır.

Yeni başlayanlar için fotoğraf makinesi tavsiyesi olarak sayfamızdaki önerileri alabilirsiniz. Yarı profesyonel fotoğraf makinesi modelleri ile fotoğrafçılığa başlayabilir, sonrasında makinenizi daha iyi modellerle değiştirebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş