Fotoğraf Makinesi Aksesuarları

fotoğraf makinesi aksesuarları

Fotoğraf Çekerken Neler Kullanacaksınız?

Fotoğraf tutkunuz başladığı andan itibaren kendinizi bir çok detayın içinde bulmanız an meselesidir. Lens seçenekleri, ışık, tripod ayarları ve fotoğraf makineleri derken her biri için özenle seçim yapmalı ve gerçekten ihtiyacınıza cevap veren fotoğraf makinesi aksesuarları edinmelisiniz. Fotoğrafçılık kursu ile fotoğraf eğitimleri alırken kurs eğitmenlerinizden satın alacağınız aksesuarlar hakkında da destek isteyebilirsiniz.

Fotoğraf makinesi aksesuarları nelerdir?

Fotoğraf makinesi aksesuarları, her fotoğrafçı için değişkendir. Kimi fotoğrafçılar Tripod kullanarak çekim yapabilir, kimileri ise kullanmayarak. Aynı zamanda moda, düğün, doğum, yemek vb. fotoğrafçılık dallarının her birinin ayrı ekipman ihtiyaçları olacaktır. Yine de genel olarak fotoğraf makinesi aksesuarları şunlardır:

  • Batarya
  • Yağmurluk
  • Hafıza kartı çantası
  • Lens temizle seti
  • Tripod
  • Zamanlayıcı

Fotoğraf Makinesi Bataryası

Fotoğraf makinesi bataryaları, kesintisiz çekim keyfi için olmazsa olmazlardandır. Modelinize uygun en az 2 adet bataryaya sahip olmanız şarttır. Çünkü uzun süren çekimlerde, belgesel fotoğrafçılığında ve farklı uygulamalarda makinenizin her zaman hazır olması gerekir. Makinenizin pilli mi yoksa bataryalı mı olması gerektiği sorusuna da rahatlıkla bataryalı diyerek cevap verebiliriz. Çünkü kullanmak zorunda kaldığınız her kalitesiz pil cihaza zarar verecektir.

fotoğrafçılık kursları

Yağmurluk

Her türlü hava koşuluna karşı kusursuz çekimlere imza atmak isteyen fotoğrafçıların her zaman yanında bulunması gereken bir aksesuardır. Bilhassa manzara, belgesel ve sokak fotoğrafçılığı için olmazsa olmazlardandır. Ani hava değişimlerinde fotoğraf makinesi ve ekipmanlarınızı korumanıza yardımcı olacak yağmurluğunuzu kötü havalarda yanınızda gezdirin.

Hafıza Kartı Çantası

Fotoğraf makinesi aksesuarları arasında hafıza kartı çantası ilk etapta olmasa da olur diyebileceğiniz bir ürünmüş gibi görünse de işin aslı öyle değildir. Çünkü profesyonel olarak fotoğrafçılık yapmaya başladığınızda bir proje için kaç tane poz çektiğinizi zaman gelecek siz de hatırlamayacaksınız. Belki en çok beğeneceğiniz görseller ilk kullandığınız kartın içinde kalacak. Her türlü bozulma, kaybetme ve arızalanma riskini ortadan kaldırmak için minik çantalardan mutlaka edinmelisiniz.

Tripod

Fotoğraf makinesi aksesuarı olmaktan daha çok iyi bir fotoğraf çekiminin sırrı olarak kabul edilen tripod, her çekimde mutlaka yanınızda bulunmalıdır. Manzara çekimlerinden gece fotoğrafçılığına kadar her aşamada ondan destek almalı ve en iyi görüntülere imzanızı onunla beraber atmalısınız. Ne de olsa el titremeleri, yamuk görüntüler ve daha pek çok sorun artık bitmiş olacak. eğer fotoğrafçılık eğitimi aldığınız bir yer varsa tripod kullanımı hakkında oradan da bilgi alabilirsiniz.

Lens Temizleme Seti

Yüksek fiyatlarla satın aldığınız lensler, kullanımı konusunda belli bir hassasiyet gerektirir. Özellikle temizliği için belli kriterleri göz önünde bulundurulmalıdır. Bu durumu daha kolay bir hale getirmek için markalar lens temizleme setleri hazırlıyorlar. İçerisinde yer alan özel solüsyon, fırça ve bez sayesinde ürünü çizmeden temizleyebilirsiniz. Fotoğraf makinesi aksesuar fiyatları arasında belki de en ucuzu bu. 25 ila 50 TL arasında değişiyor, almanızı öneririz.

Fotoğraf makinesi aksesuarları ile sizler de fotoğraf çekerken rahat edebilirsiniz. Her zaman yardımcı elemanlarınız olacak bu fotoğraf makinesi aksesuarları sayesinde daha iyi kareler yakalarsınız.

Sosyal Medyada Paylaş