Fotoğraf Kültürü ve Sanat

Fotoğrafçılıkta Işık Her şeydir!

Fotoğraf ve Işık Hakkında Bilmedikleriniz – İşe Yarar Bilgiler
Fotoğrafçılığın temeli olarak kabul edilen ışık, öğrenilmesi gereken en önemli konudur. Fotoğraf çekerken ışığı iyi yakalamalı, ölçmeli ve değerlendirmelisiniz. Öyle ki iyi bir fotoğrafın temelinin ışığı iyi kullanmak olduğunu unutmamalısınız. Fotoğrafçılıkta ışık ne işe yarar  öğrenmek ve fotoğrafçılığınızın temelini oluşturmak için, fotoğrafçılık eğitimi almanızda fayda vardır. Yine de sahada öğrenirim ben diyorsanız fotoğraf ve ışık önerilerimize kulak vermelisiniz…

Fotoğraflarınızın iyi olarak nitelendirilmesi için…

Yazının Devamı...

Fotoğrafçılık Terimleri Sözlüğü

Fotoğrafçılık Terimleri – Profesyonellerin Bilmesi Gerekenler
Fotoğrafçılık terimleri sözlüğü, kursa başladığınız andan itibaren bilmeniz gereken en önemli kelimeleri bir araya getirmektedir. Deklanşör, Compact flash, kontrast ve çok daha fazlasının ne anlama geldiğini bilmezseniz hem öğrenmekte hem de eğitmeninizle diyalog kurmakta zorlanabilirsiniz. Başarılı bir fotoğrafçı olmak istiyorsanız öncelikle temel fotoğrafçılık terimlerine göz atın ve kendinizi yetiştirin. Fotoğrafçılık kursu eğitim programı içeriğindeki fotoğraf terimleri sözlüğü;

A
Akıllı Zoom: Seçilen görüntü çözünürlüğüne bağlı olarak zoom oranını ayarlamasıdır.
Alan…

Yazının Devamı...
o anı yakalamayı başarmış fotoğraflar

“O An”ı Yakalamayı Başarmış 15 Fotoğraf

O Anı Yakalayan Fotoğraflar! – Ödüllü Fotoğraf Kareleri
O anı yakalamayı başarmış fotoğraflar ile fotoğrafçılığın en özel yanlarını göreceksiniz…

Fotoğrafçılıkta anı yakalamak kolay değildir. Profesyonel fotoğrafçılar bazen saatlerce tek bir fotoğraf karesini yakalamak için beklerler. Özellikle doğa, manzara ve portre fotoğrafçılarının işi zordur. Tek bir kar tanesinin görüntüsünü, iki sevgilinin birbirine olan bakışını, vahşi doğadaki bir aslanı fotoğraflamak deneyim ve sabır ister.

Fotoğrafçılar o anı yakalamak için günler öncesinden planlarını yaparlar. Hava durumunu,…

Yazının Devamı...
fotoğraf çekmekten sıkılmamak için

Fotoğraf Çekmekten Sıkılmamak İçin Yapmanız Gerekenler

Gerçek Fotoğrafçı Fotoğraf Çekmekten Sıkılmaz!
Fotoğraf çekmekten sıkılmak olur mu diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Fotoğraf çekmeye yeni başlayanların fotoğraf makinelerini ellerinden düşürmemeleri normaldir. Ancak yıllardır fotoğraf çeken profesyonel fotoğrafçılar zamanla fotoğraf çekmekten bıkabilirler. Fotoğraf çekmekten sıkılmamak için birkaç yöntemden yararlanabilirler.

Heyecanla başlanılan her iş gibi dünyanın en keyifli meslekleri arasında yer alan fotoğrafçılıktan da sıkılmak mümkündür. Rutine dönen fotoğraf çekimleri, gelin damat adaylarının kaprisleri, markaların istekleri fotoğrafçıları bazen mesleklerinden soğutabilir. Ayrıca hobi…

Yazının Devamı...
doğru fotoğrafçıyı bulan kişiler

Doğru Fotoğrafçıyı Bulan 10 Kişinin Şaşırtan Fotoğrafları

Doğru Fotoğrafçıyı Bulmak Hayatınızı Değiştirecek!
Doğru fotoğrafçıyı bulmak ve bulunca da bırakmak zordur. Profesyonel fotoğrafçı sizi film yıldızı ya da bir sanatçı gibi fotoğraflayabilir. Doğru fotoğrafçıyı bulan kişiler, fotoğraflarda kendilerini bile tanımayabilir. İşini bilen fotoğrafçı sayesinde yıllarca kullanacağınız fotoğraflarınız olur.

Profesyonel fotoğraf çekimi için stüdyoya giren biriyseniz elde edeceğiniz sonuçların da muhteşem olmasını beklersiniz. Fotoğrafçı seçerken portfolyosunu incelediğiniz ve stüdyosunu ziyaret ettiğiniz, içinize sinen birini tercih edersiniz. Doğru fotoğrafçıda bulunması gerekenler ise şöyledir:

Doğru fotoğrafçı her…

Yazının Devamı...
fotoğrafçılara sorulan en ilginç sorular

Fotoğrafçılara Sorulan En İlginç Sorular

Fotoğrafçıların Karşı Karşıya Kaldığı Sorular
Profesyonel fotoğrafçılık ile uğraşanlar, meslekleri süresince tanıdıklarından ya da fotoğraf meraklılarından acayip sorular işitebiliyorlar. Genellikle kolay bir meslek olarak görülen fotoğrafçılığı küçümseyenler ilginç ve fotoğrafçıları sinirlendirecek sorular sorabiliyorlar. Profesyonellerin sabırla cevap verdikleri, bazen komik bazen de saçma gördükleri fotoğrafçılara sorulan en ilginç sorular listesini sizin için hazırladık. Dilerseniz sorulan sorulara göz atarak fotoğrafçıları nasıl kızdıracağınızı öğrenebilirsiniz. Siz siz olun bu soruları sormayın…

Neden aynı şeyi defalarca çekiyorsun?

Fotoğrafçılara sorulan…

Yazının Devamı...
fotoğrafçıların yaptığı en büyük hatalar

Fotoğrafçıların Yaptığı En Büyük Hatalar

Fotoğrafçı Hataları Neler? Siz Bu Hataları Yapıyor Musunuz?
Fotoğrafçılar da her meslekte olduğu gibi bazı yanlışlara düşebiliyorlar. İstemli ya da istemsiz yapılan bu yanlışlar fotoğrafçının zamanından ve emeğinden çalıyor. Fotoğrafçıların yaptığı en büyük hatalar eğitimsizlik ve deneyimsizlikten kaynaklanabiliyor. Özellikle fotoğrafçılık eğitimi alanlar ya da mesleğe yeni başlayanlar çekim sırasında ve makine kullanımında hatalar yapıyor.

Çekilen fotoğrafların kalitesinden de anlaşılacak hataların tekrarlanmaması ve fotoğraf severlere yol göstermek için bazı önerilerde bulunmak istiyoruz. Siz de…

Yazının Devamı...
akıllı telefonlar için en iyi fotoğraf uygulamaları

Akıllı Telefonlar İçin En İyi 8 Fotoğraf Uygulaması

Akıllı Telefon Fotoğraf Uygulamaları İle Çağ Atlayın!
Akıllı telefonlar kameralarını geliştirmeye başladıklarından beri, fotoğraf çekmek ve anı ölümsüzleştirmek için en çok kullanılan araçlardan biri olmuşlardır. Elimizin altında duran fotoğraf makineleri diyebileceğimiz akıllı telefonların giderek daha çok kişi tarafından satın alınmasıyla da akıllı telefon fotoğraf uygulamaları ortaya çıkmıştır. Her geçen gün yenisi çıkan bu fotoğraf uygulamalarının en kullanışlı olanlarını sizler için seçtik. Dilerseniz akıllı telefonlar için en iyi fotoğraf uygulamaları önerilerimize göz atabilirsiniz.

Google Photos

Akıllı telefonlar için en…

Yazının Devamı...
profesyonel fotoğrafçı olmak

Profesyonel Fotoğrafçı Olup Olmadığınızı Anlayacağınız 10 Yol

Profesyonel Fotoğrafçı Olmak İçin Ne Gerekiyor? – Mesleğin Sırları
Profesyonel fotoğrafçı olmak sanıldığı kadar kolay değil. Günümüzde dijital fotoğraf makinelerinin gelişen teknolojisi nedeniyle güzel fotoğraf çekebilen herkes kendini profesyonel fotoğrafçı olarak ilan ediyor. Ancak her mesleğin ve işin profesyoneli olmak için belirli kriterler var.

Siz de profesyonel fotoğrafçı olup olmadığınızı anlamak isterseniz aşağıdaki 10 soruyu ve yöntemi kendiniz için cevaplayabilir ve deneyebilirsiniz.  İşte kendinize profesyonel fotoğrafçı diyebilmeniz için gerekenler:

Fotoğrafla boş zamanlarınızda…

Yazının Devamı...
fotoğraflarda daha güzel çıkmak için

Fotoğraflarda Daha Güzel Görünmenin Yolları

Fotoğraflarda Güzel Çıkmak İçin Nelere Dikkat Etmeniz Gerekiyor?
Fotoğraflarda nasıl bu kadar güzel çıkıyor bu insanlar, diye düşünebilirsiniz. Fotoğraflarda daha güzel çıkmak için ne yaptıklarını merak edersiniz. Hatta güzel olmadıkları halde fotoğraflarda şahane görünenleri kıskanırsınız. Fotojenik oldukları için güzel çıktıklarını düşünürsünüz ve yöntemlerini merak edersiniz. Ancak işin aslı bu insanların fotojenik olması değil nasıl poz vereceklerini bilmeleridir.

Fotoğraflarda güzel çıkmanın yolları hakkında bilginiz varsa siz de fotojenik pozlar verebilirsiniz. Pratik birkaç püf…

Yazının Devamı...
kış mevsiminde fotoğraf çekme teknikleri

Kış Mevsiminde Fotoğraf Çekmenin 7 Tekniği – Fotoğraf Çekim Teknikleri

Kış mevsimi, fotoğrafçılar için doğanın kartpostal gibi olduğu zamanlardan biridir. Beyazın yüzlerce tonunu barındıran kış mevsiminde fotoğraf çekmek zorlu olsa da bu durum fotoğrafçılar için tam bir tutkudur. Günün erken saatlerinde yollara düşmek, güneş ışınlarının kar üzerindeki renklerine şahit olmak muhteşem bir duygudur.

Kış mevsiminde fotoğraf çekme teknikleri diğer mevsimlerde kullanılacak olan tekniklerden farklıdır. Öncelikli olarak güneşin sabah 8 gibi belirginleştiğini ve akşam 4 gibi gözden kaybolduğunu bilerek yola çıkmak gerekir.…

Yazının Devamı...
ne kadar çekicisiniz

Ne Kadar Çekici Olduğunuzu Öğrenmek İster Misiniz?

Ne Kadar Çekicisiniz? – Fotoğraflarınızın Çekiciliğini Öğrenin
Ne kadar çekici olduğunuzu öğrenmek için akıllı telefon teknolojisinin getirdiği yeniliklerden yararlanabilirsiniz. Ne kadar çekicisiniz sorusuna yanıt veren uygulamaları telefonlarınıza indirerek çekiciliğinizi ölçebilirsiniz.

Telefonlarınıza indirdiğiniz ya da web siteleri aracılığıyla kullandığınız uygulamalar fotoğraflarınıza bakarak size ne kadar çekicisiniz ve nasıl görünüyorsunuz sorularının yanıtlarını veriyor. Bunlardan en çok bilineni ise Blinq. Rasmus Rothe, Radu Timofte, Luc Van Gool adlarında, yapay zeka alanında çalışan üç akademisyen tarafından geliştirilen BLINQ, sadece fotoğraflarınızın…

Yazının Devamı...
yılın en başarılı basın fotoğrafları

2016 Yılının En Başarılı Basın Fotoğrafları Belli Oldu!

Basın Fotoğrafları Ödülleri Sahiplerini Buldu!
Her sene dağıtılan yılın en başarılı basın fotoğrafları bu sene de görkemli bir törenle sahiplerine teslim edildi.

TFMD Yılın Basın Fotoğrafları 2016 Ödülleri sahiplerini buldu. Her sene düzenlenen ve yılın basın fotoğrafları ödüllerinin dağıtıldığı törende farklı dallarda ödüller verildi.

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği tarafından düzenlenen Yılın Basın Fotoğrafları Ödülleri yarışmasında Doğan Haber Ajansı foto muhabiri Nilüfer Demir Aylan Bebek adlı fotoğrafı ile Yılın Basın Fotoğrafı ödülünü aldı.

4 bin 155…

Yazının Devamı...
diyafram

Diyafram Nedir?

Fotoğrafta Diyafram Ayarları ve Dikkat Edilecekler
Diyafram nedir? Sorusuna verilebilecek en kolay yanıt şudur: “Objeden yansıyan ışınların aynanın üzerine ne yoğunlukta düşeceğini belirleyen sisteme denir. Fransızca “diaphragme” kelimesinden gelirken İngilizce “açıklık” anlamına gelir.

Diyafram, ışığın yoğunluğunu ve net alan derinliğini kontrol eder ve iki temel fonksiyonu vardır. Değer ise F ile gösterilir. Çeşitli açıklık durumlarını simgeleyen sayılar. f / değeriyle gösterilip, 1.4, 2, 2.8, 4, 5.6, 8, 11, 16, 22, 32, 64…

Yazının Devamı...
fotoğrafçıların bırakması gereken alışkanlıklar

Fotoğrafçıların Bırakması Gereken 10 Alışkanlık

Fotoğrafçıların Kötü Alışkanlıkları – En Sık Yapılan Hatalar
Fotoğrafçılar da her meslekte olduğu gibi bazı kötü alışkanlıklara sahipler. Sanatsal bakış açısına sahip olmak ya da yaratıcı olmak mükemmel olmalarına yetmiyor. Kendi aralarında birbirlerini eleştirirken acımasız olan fotoğrafçılar özeleştiri yapmakta zorlanabiliyorlar. Bizler fotoğrafçılar yerine özeleştiri yaparak kendilerine aynadan bakmalarını sağlamaya karar verdik. İşte meslekte sevilmeyen ve fotoğrafçıların bırakması gereken alışkanlıklar:

Kameraya özen göstermemek.

Fotoğraf makineleri zamanla eskiyen ve bozulan cihazlardır ancak buradaki…

Yazının Devamı...
raw formatın mobil fotoğrafçılık için önemi

10 Maddeyle RAW Fotoğrafın Mobil Fotoğrafçılık İçin Önemi

RAW dosyalar kameralardaki işlenmemiş ve sıkıştırılmış dosyalardır. Esasen fotoğrafların ham halleridir diyebiliriz. JPEG’e göre çok daha fazla bilgi ve ayrıntı barındıran RAW dosyalar, belirli programlar olmadan kullanılamazlar. Mozaikleme denilen işlemden geçtikten sonra kullanılabilen Raw dosyaların boyutları da büyüktür. Bu nedenle RAW dosyaları JPEG’e dönüştürülür.

RAW fotoğraflar mobilde değer kazanmaya, kameraların işlevlerinin artmasıyla birlikte başlamıştır. Apple ve Android telefonlarda kameranın yanında telefonun yazılımı da etkili oluyor. JPEG’lerde bulunan 16.7 milyon renk gerçekçi,…

Yazının Devamı...
360 derece sanal tur

Yeni Trend 360 Derece Sanal Tur

360 Derece Sanal Tur Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilir?
360 derece sanal tur, son dönemin en trend uygulamalarından biri olarak kabul ediliyor. Otellerin, alışveriş merkezlerinin, restoranların ve daha pek çok sektörün kendini rahatlıkla anlatabilmesine olanak sağlıyor. Kapı girişinden tüm alanlara kadar her köşe bu uygulama sayesinde tüketicilerin beğenisine sunuluyor.

Bu uygulamanın bu kadar popüler olması da “360 sanal tur nasıl yapılır?” sorusunu beraberinde getiriyor. Bu konuya cevap vermeden önce “Sanal tur nedir?”

Yazının Devamı...
manzara fotoğrafçısı yarışması

2015 Manzara Fotoğrafçısı Yarışmasının Kazananları

Manzara Fotoğrafçısı Yarışması Sonuçları Belli Oldu!
INTERNATIONAL LANDSCAPE PHOTOGRAPHER adlı yarışmanın bu yılki profesyonel fotoğrafçılık kategorisi kazananı Avusturalyalı fotoğrafçı Luke Austin oldu. Dünyanın dört bir tarafından 2604 fotoğrafın gönderildiği manzara fotoğrafçısı yarışması, profesyonel fotoğrafçılardan oluşan jürinin sıkı bir eleme süreci sonrası dereceye giren fotoğrafları açıklaması ile son buldu. Aynı dalda Ricardo Da Cunha ikinci ve Warren Keelan üçüncü olurken, yılın en iyisi olan fotoğrafçı Austin 5.000 dolarlık manzara fotoğrafçılığı yarışmasının ödülünün…

Yazının Devamı...
en çarpıcı düğün fotoğrafları

Yılın En Çarpıcı ve Korkusuz Düğün Fotoğrafları

En İyi Düğün Fotoğrafları – Profesyonel Düğün Fotoğrafçıları
Düğün fotoğrafçıları klasikleşmiş fotoğraf karelerinden sıyrılmak için yıllardır büyük çaba gösteriyor ve yaratıcılıklarının sınırlarını zorluyorlar. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte imkanlarını da genişleten fotoğrafçılar; dağ zirvelerinde, denizin ortasında, gökyüzünde ve akla gelmeyecek yerlerde fotoğraf çekmeye başladılar. Böylece ortaya en çarpıcı düğün fotoğrafları çıktı. Korkusuz fotoğrafçılar, korkutacak kareler yakaladı…

En çarpıcı düğün fotoğrafları arasında dağ yamaçlarında çekilenler geliyor. Gelin ve damat adayları güvenli bir şekilde dağ yamacına indirildikten…

Yazının Devamı...

Türkiye’de Fotoğraf Çekilecek En İyi Yerler

Fotoğraf Turları İle Türkiye’nin Saklı Güzelliklerini Görün!
Türkiye’nin cennetten bir köşe olduğunu ilkokuldan beri duymaya başlarız. Gezdikçe ve gördükçe bu tanımın ne kadar doğru olduğunu anlarız. Hatta fotoğraf çekmeye meraklıysak gezdiğimiz yerlerde fotoğraf çekmek için saatlerimizi harcarız. Türkiye’de fotoğraf çekilecek yerler saymakla bitmediği için de şanslı sayılırız. Cennet vatanımızın her köşesi bizler için bir fotoğraf stüdyosu olur.

Işığın ve insan hikâyelerinin, tarihi kalıntıların ve kültürel zenginliklerin peşinde koşan fotoğraf gezginleri için Türkiye’nin…

Yazının Devamı...
2015 yılının en iyi düğün fotoğrafları

Yılın En İyi ve Romantik Düğün Fotoğrafları

Gelin Damat Pozları – Etkileyici Fotoğraf Kareleri
Düğün fotoğrafları eskiden stüdyoların dışına çıkmaz, çeşitli efektler ile süslenir ve basılırdı. Ancak artık çiftlerimiz stüdyolarla yetinmek istemiyorlar. Dış mekan çekimlerinde ise birbirlerinden farklı olmak için adeta yarışıyorlar. Hatta Uluslararası Profesyonel Düğün Fotoğrafçıları kuruluşu, her yıl dört kez bir araya geliyor ve yılın en iyi düğün fotoğrafları listesini seçiyor. Profesyonel fotoğrafçıların yer aldığı kurulda dünyanın dört bir yanından gelen fotoğraflar inceleniyor. Yılın en iyi…

Yazının Devamı...
fotoğraf siteleri

Fotoğraf Siteleri – Satın Almak ve Paylaşmak İçin En Güzel Adresler

Fotoğraf Düzenleme ve Paylaşma İçin En İyi Adresler
Fotoğraf siteleri son zamanlarda özellikle web site tasarımcılarının, reklamcıların, satış ve pazarlama departmanları ile sosyal medya uzmanlarının en çok kullandığı adresler haline geldi. Bu siteler fotoğraf paylaşma, düzenleme, satın alma ve depolama gibi imkanlar sundukları için ziyaretçi sayıları her geçen gün artmaya başladı. Hatta fotoğrafçılar da çektikleri fotoğrafları bu sitelerde paylaşarak hem adlarını duyurmaya hem de kazanç sağlamaya başladılar.
10 Ücretsiz Stok Fotoğraf Sitesi
Fotoğraf…

Yazının Devamı...
fotoğrafçılara alınabilecek hediyeler

Fotoğrafçılara Alınabilecek En Güzel Hediyeler

Fotoğrafçıya Ne Hediye Alınır? – Yaratıcı Hediye Fikirleri
Hediye almak oldukça zor bir iştir hatta bazılarımız doğum günlerini ve yıl dönümlerini hediye seçemediğimiz için sevmeyiz. Hediye almak bu kadar zorken bir de fotoğrafçılara hediye almak nasıl bir işkencedir tahmin edersiniz. Fotoğrafçılara alınabilecek hediyeler özellikle fotoğrafçı eşleri ve yakınları için büyük bir sorun olur. Uygun hediyeyi bulmak için aylar öncesinden araştırmalar yapılır.

Aslında fotoğrafçıya en güzel hediye uzmanlık alanının dışında bir eğitim olabilir. Fotoğrafçılık…

Yazının Devamı...

İçinizdeki Fotoğrafçıyı Keşfedin!

Fotoğrafçılık Kursları Yeteneklerinizi Ortaya Çıkarıyor!
Hepimizin içinde yatan bir fotoğrafçı var. Şimdi onu ortaya çıkarma zamanı! Çocukluk ve gençlik hobisi olan ancak zamansızlık, okul ve iş koşuşturmacasından dolayı ertelenmiş olan fotoğrafçılık hobinizi gün yüzüne çıkarıyoruz. Artık kendinize bahane aramayı bırakacak, yıllardır arzuladığınız eğitimi alacaksınız. İçinizdeki fotoğrafçıyı keşfedin!

Başarılı bir fotoğrafçı olmak için önce isteyin, karar verin, zaman ayırın ve sonra harekete geçin! Başlarken keyif alacağınız, temel eğitimde kendinizi keşfedeceğiniz, ileri eğitimlerde profesyonelleşeceğiniz…

Yazının Devamı...
enstantane

Enstantane Nedir?

Enstantane Ne İşe Yarar ve Nasıl Ayarlanır?
Enstantane nedir? Sorusuna verilebilecek en kısa tanım şudur: Pozlandırma süresi… Daha detaylı bir tanım ise deklanşöre basıldığında ışığın sensöre ne kadar süre düşeceğini belirleyen değerdir. Bir yanıyla sensörün çekilecek olan konuyu ne kadar süre göreceğidir.Fransızca’da (instantané) bir anlık, ansızın” anlamına gelmektedir. Fotoğraf çekmek için deklanşöre bastığımızda ışığa duyarlı alanın ışığı aldığı süre enstantane tanımını karşılamaktadır.

Fotoğraf makinelerinin otomatik enstantane ayarları vardır. Diyafram düğmesinin hemen yanında…

Yazının Devamı...
backstage nedir

Backstage Nedir?

Backstage Kuralları ve Düzeni
Backstage nedir? Fotoğraf çekimi öncesi gerçekleştirilmesi gereken tüm hazırlıkların genel adı backstage yani kamera arkasıdır. Bu süreç içerisinde çekimlerde görev alacak mankenin tüm detaylarıyla ilgilenilir. Önceden belirlenmiş kostümler hazır hale getirilir, saç ve makyajı yapılır, dekorda kullanılacak aksesuarlar yerleştirilir…

Burada unutulmaması gereken en önemli nokta şudur: Çekim planları, kostüm giyme sırası ve saç şekilleri önceden belirlenmelidir. Çekim öncesinde geriye sadece hazırlamak kalır. Fotoğraf çekiminde birbirinden farklı saç modelleri

Yazının Devamı...