Fotoğraf Çekmekten Sıkılmamak İçin Yapmanız Gerekenler

fotoğraf çekmekten sıkılmamak için

Gerçek Fotoğrafçı Fotoğraf Çekmekten Sıkılmaz!

Fotoğraf çekmekten sıkılmak olur mu diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Fotoğraf çekmeye yeni başlayanların fotoğraf makinelerini ellerinden düşürmemeleri normaldir. Ancak yıllardır fotoğraf çeken profesyonel fotoğrafçılar zamanla fotoğraf çekmekten bıkabilirler. Fotoğraf çekmekten sıkılmamak için birkaç yöntemden yararlanabilirler.

Heyecanla başlanılan her iş gibi dünyanın en keyifli meslekleri arasında yer alan fotoğrafçılıktan da sıkılmak mümkündür. Rutine dönen fotoğraf çekimleri, gelin damat adaylarının kaprisleri, markaların istekleri fotoğrafçıları bazen mesleklerinden soğutabilir. Ayrıca hobi olarak fotoğraf çekenler de yaratıcılıklarını kaybettiklerini düşünerek fotoğraf çekmekten sıkılabilirler. Bu durumla siz de karşılaştıysanız aşağıdaki önerilerimize göz gezdirerek tekrar fotoğrafı tutku haline getirebilir, fotoğraf çekmekten sıkılmamak için kendinize nedenler bulabilirsiniz.

Fotoğraf çekmekten sıkılmamak için öneriler:

  • Biraz ara verin.

Her meslekte ya da hobide bir süre ara vermek iyidir. Fotoğraf çekmeye de 1 – 2 hafta ara verin, fotoğraf çekmek için makineyi elinize almayın. Mesleğiniz olsa dahi çekimlerinizi erteleyin. Fotoğraf çekmeyi özlediğinizi göreceksiniz. Özleminiz arttığında da işinize ve hobinize dönüş yapabilirsiniz.

fotoğraf çekmekten sıkılmamak
fotoğraf çekmek
fotoğrafçılık
  • Kuralları çiğneyin.

Fotoğraf çekmekten sıkılmamak için bazen kuralları ihlal etmeniz gerekebilir. Her zaman doğru ISO ya da diyafram değeriyle çekmek zorunda değilsiniz. Ayrıca 3’te 1 kuralına da sadık kalmazsanız sorun olmaz. Profesyonel fotoğrafçı olmak belirli metotlarla fotoğraf çekmek için sizi kısıtlamayı gerektirmeyecektir. Kendinize özgü yeni bir çekim tekniği yaratabilirsiniz, denemekten korkmayın.

  • Tekniğinizi değiştirin.

Fotoğraf çekmekten sıkılmak istemiyorsanız sürekli aynı tarzda fotoğraf çekmeyin. Makro fotoğraf çekimlerini seviyor olabilirsiniz ancak bir de ufuk fotoğrafları çekmeyi deneyin. Ya da moda fotoğrafı çekmeyi çok iyi biliyorsanız mimari fotoğrafçılık alanında kendinizi geliştirin. Daha önce denemediğiniz teknikleri deneyin, uzmanlık alanınızı genişletin, yeni eğitimler alın.

  • Dünyayı dolaşın.

Fotoğraf çekmeye yeni başlayanlar ya da ekonomik durumu yeterli olmayanlar için zor bir madde olabilir. Ancak bir ülkeyi dahi gezseniz kendinize farklı deneyimler kattığınızı göreceksiniz. Yeni kentler, sokaklar, binalar, ormanlar, dağlar keşfedin. Hem gezin hem de fotoğraf çekin. Bu durum sıradan bir düzene doğru giden fotoğrafçılık mesleğinizi ve hobinizi renklendirecektir. Doğa fotoğrafçılığı da sıkılmamanızı sağlayacaktır.

fotoğrafçılık kursları

  • Hava durumuna aldırış etmeyin.

Çoğu fotoğrafçı hava durumunun iyi olduğu zamanlarda fotoğraf çeker. Bu durum da fotoğrafları tek düze kılar. Yağmurlu, karlı, sisli havalarda dışarı çıkın ve çekim yapın. Makinenizi bir kılıfla koruyun ve doğanın güzelliklerini fotoğrafların. Yağmurla birleşen deniz, göle dönmüş sokaklar, rengarenk şemsiyeler, donmuş ağaçlar yaratıcı fotoğraflar çekmenizi sağlar.

  • Cep telefonunuzu da kullanın.

Fotoğraf çekmekten sıkılmamak için yanlış öneri olduğunu düşünüyor olabilirsiniz ancak akıllı telefonunuz varsa onun sınırlarını da zorlamayı deneyin. Sürekli kaliteli fotoğraflar çekeceksiniz diye bir kural yok. Telefonunuzla bir fotoğraf çekin, Photoshop yardımıyla düzenleyin. Hiç beklemediğiniz anda karşınıza çıkan fotoğraf karelerini böylece kaçırmamış olun.

  • Farklı ışıklar deneyin.

Fotoğraf çekmekten sıkılmamak için farklı olmanız gerektiğini biliyorsunuz artık. Bir diğer farklılık olarak ışığı kullanmayı deneyebilirsiniz. Farklı ışık kaynakları kullanarak yaratıcı kareler elde edebilirsiniz. Kızıl ötesi filtreler, gün doğumu ve batımı, aydınlatılmış sokaklar yaratacağınız kompozisyonlarla ilgi çekici olabilir.

Fotoğraf çekmek profesyonel fotoğrafçı iseniz zor sıkılacağınız bir tutku hatta alışkanlık olduğu için hemen telaşa kapılmayın. Önerilerimizi dinleyin ve fotoğraf çekmeyi yeniden sevin…

Sosyal Medyada Paylaş