Fotoğraf Çekimi İçin En Uygun Saatler

fotoğraf çekimi için en uygun saatler

En İyi Fotoğraf Çekim Saatleri – Anı Yakalayın!

Fotoğraf çekmenin saati mi olur demeyin, elbette olur. Fotoğraf çekmek anı yakalamak işidir, evet ancak en iyi fotoğrafların çekildiği saatler de yok değildir. Hem ışığın hem de havanın fotoğrafçıya yardımcı olduğu fotoğraf çekimi için en uygun saatler içinde diğer zaman dilimlerine oranla daha iyi fotoğraflar çekilmektedir.

Fotoğrafçıların “magic hour” ya da altın saat dedikleri  fotoğraf çekmek için en uygun saatler, doğal ışığın en güzel kullanıldığı anlardır. Fotoğraf çekmek için uygun saatler olan bu anlar; Güneş’in doğuşundan bir saat sonrasına kadar ve Güneş’in batışından bir saat öncesine kadar olan zamanı kapsamaktadır. Yani günde iki defa bu vakitleri yakalamak mümkündür. Tabi bu süre mevsime ve hava şartlarına hatta bazı fotoğrafçılara göre değişiklik gösterebilir.

Altın Saati Nasıl Hesaplayacağız?

Fotoğraf çekimi için en uygun saatler gün doğumu ve batımı saatleridir. Gün doğarken ve batarken yayılan ışığın yumuşak ve loş olması fotoğraflar için mükemmel bir arka plan oluşturmaktadır. Altın saat diliminde, özellikle ters ışık fotoğrafları, manzara fotoğrafları çekilir. Altın Saat dilimi oldukça kısa olduğu için çekim yapacağınız saati önceden belirlemeniz gerekir. Aynı zamanda nerede çekim yapacağınızı ve nasıl bir çekim yapmak istediğinizi de düşünmelisiniz. Çekim yapacağınız yere en az 1 saat önceden giderek tüm hazırlıklarınızı yapmalı ve o muhteşem anı beklemelisiniz.

Altın Saat zaman dilimini gözlem yaparak bir gün öncesinden hesaplayabilirsiniz. Ayrıca bulunduğunuz konuma göre altın saati size gösteren JeKoPhoto gibi web sitelerinden de yararlanabilirsiniz. Bulunduğunuz konumu ve tarihi seçtikten sonra mode bölümünden hangi saatleri öğrenmek istediğinizi belirterek sonuçları alıyorsunuz. Böylece fotoğraf çekimi için en uygun saatleri öğrenmiş oluyorsunuz.

fotoğrafçılık kursları

Fotoğraf Çekimi İçin En Uygun Gündüz Saatleri

Fotoğraf çekmek için en uygun saatler güneşin en dik olduğu zaman dilimlerinden uzak olmalıdır. Hem fotoğrafçıyı hem de mankeni zorlayacak olan bu durum, fotoğraflarda aşırı ışık görülmesine de neden olur. Fotoğraf çekimi için genel olarak:

  • Yaz aylarında sabahın erken saatleri ve öğleden sonra 15.00 – 16.00 arası uygun zamanlardır.

Temmuz ve Ağustos sıcağında, öğlen saat 1’de kim dışarıda fotoğraf çektirir? Tabi ki hiç kimse! Fotoğraf makinesinin en zorlandığı saatler olan 12.00 –  14.00 özellikle dış mekan çekimleri, gelin damat çekimleri ve manzara fotoğrafçılığı için hiç uygun değildir.

  • Yine yaz ayları için 06.00 – 11.00 saatleri fotoğraf çekmek için en uygun saatlerdir.

Güneşin doğumundan 1 saat sonra muhteşem renkler yakalayabilirsiniz. Ayrıca güneş gökyüzünde tepe noktasına çıkmadan en iyi kareleri yakalarsınız. Fotoğrafçılık kursu eğitmenlerinin uygulama yapmak için en sevdiği saatler bunlardır.

  • Gün batımından önce 1 – 2 saatlik dilim de fotoğraf çekmek için uygun saatler arasındadır.
fotoğraf çekmek için en uygun saatler
fotoğraf çekmek için uygun saatler
fotoğraf çekmek için saat

Gün Doğumu ve Gün Batımı Çekimleri

Fotoğraf çekmek için altın saatlerin gün doğumundan sonraki 1 saat ile gün batımından önceki 1 saat olduğunu biliyoruz. Bu kısa zamanlarda fotoğraf çekmenin de ne kadar zor olduğunu tahmin ediyoruz. Dolayısıyla burada iş, fotoğrafçının profesyonelliğine kalıyor. Fotoğraf çekmek için en uygun saatler, fotoğrafçı tarafından belirleniyor.

Çekim yapacağı yerde bir gün önceden keşif yapan fotoğrafçının, kısıtlı zamanını nasıl kullanacağının planını yapması, çekeceği açıyı ve konumu belirlemesi gerekiyor. Aksi taktirde boşa harcanan bir gün olması muhtemel.

Fotoğrafçılık eğitimi sırasında da öğrencilerin kendilerini geliştirmeleri için gündoğumu ve günbatımında sık sık çekimler yapılıyor. Fotoğraf çekmek için saat ve zaman kavramı eğitmenler tarafından öğrencilere aşılanıyor.

Dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Fotoğraf çekmek için en iyi saatler olan gün doğumu ve batımında, fotoğrafçının çok kısıtlı bir zamanı olduğu için nerede çekim yapılacağına, arka fonda nelere dikkat edileceğine, fotoğraf makinesinin ayarlarının doğru olup olmadığına emin olması gerekiyor. Ayrıca:

  • Fotoğrafçının ayrıca güneşle ve ayla yarışması; art arda fotoğraf çekmesi gerekiyor.
  • Ek olarak çekim planını önceden oluşturması ve yaratıcı karelerini sıralaması da gerekiyor.
  • Daha net tonlar elde etmek içinse beyaz ayarını iyi yapmak, fotoğraf makinesinin en açık diyafram konumunu tercih etmek gerekiyor.
  • Fotoğrafçının gün batımındaki ve doğumundaki karşılaşacağı ışıkları iyi bilmesi, ışıkla oynayabilecek ve çekim yapabilecek tekniklere sahip olması gerekiyor.
  • Fotoğraf çekimi için en uygun saatler, profesyonel bir fotoğrafçının kaçırmaması gereken zaman dilimi oluyor.

Fotoğraf çekmek için uygun saatler sayesinde fotoğrafçı olarak büyüleyici ve farklı kareler yakalayabilirsiniz. Kişisel becerilerinizi ve tekniklerinizi de geliştirirsiniz. Bu saatleri düğün, manzara, portre, doğa fotoğrafçılığı gibi dallarda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Fotoğraf çekmek için en iyi saatleri fotoğrafçılık dersi uygulamalarıyla daha iyi öğrenebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş