Evcil Hayvan Fotoğrafı Çekerken Dikkat Edilecekler

evcil hayvan fotoğrafı çekerken dikkat edilecekler

Evcil Hayvan Fotoğrafı Çekmek Ne Kadar Zor Olabilir Ki?

Evcil hayvan fotoğrafı çekmek, özellikle fotoğrafçılığa yeni başlayanların en çok yaptığı şeydir. Yolda ya da evlerindeki hayvanların fotoğraflarını çekmek adeta bir terapi gibidir. Ancak evcil hayvanların ya da sokak hayvanlarının fotoğraflarını çekmek çok da kolay bir iş değildir. Evcil hayvan fotoğrafı çekerken dikkat edilecekler ve önemsenmesi gereken durumlar vardır. Karışınızda yönlendirebileceğiniz bir manken yoktur. Talimatlara göre hareket etmezler ve istediğiniz fotoğraf kompozisyonunu her an bozabilirler.

Evcil Hayvanların Fotoğrafını Çekmek İçin Püf Noktaları

Evcil hayvan fotoğrafı çekerken başarılı olmak için plansızlık, hareketlilik, ışık yetersizliği ya da doğallık gibi farklı etkenleri bir araya getirmek gerekir. Fotoğrafçılığa yeni başlayanlar için zorlayıcı bir süreç olsa da zamanla alışılır hale gelecektir. Bol bol uygulama yapılarak etkileyici evcil hayvan fotoğrafları çekmek mümkün olmaktadır.

Merak edenler içinse evcil hayvan fotoğrafı çekerken dikkat edilecekler ve kullanılacak püf noktalar:

Doğru Yerde Durun

Evcil hayvan fotoğrafı çekerken nerede duracağınızı iyi bilmelisiniz. Evcil hayvanınızın en rahat olduğu yerleri çekim için hazırlayın. Kedinizin ya da köpeğinizin en sevdiği yeri ışık ve dekor açısından uygun hale getirin. Dış çekimlerde ise parkları ve sakin sokakları tercih edin. Kediler açık alanları sevmedikleri için onları ev ortamında fotoğraflamak daha mantıklı olacaktır.

evcil hayvan fotoğrafı çekerken
evcil hayvan fotoğrafı çekmek
kedi fotoğrafı çekmek

Sokak hayvanlarının fotoğraflarını çekerken ise onları doğal yaşam alanlarında ve varlığınızı hissettirmeden fotoğraflamalısınız. Hayvanlarınızı yabancı bir ortamda fotoğraflamaya çalışırsanız kendilerini gergin hissedecekler ve istediğiniz pozları vermeyeceklerdir. Dolayısıyla evinizde fotoğraf çekmeniz mantıklı olacaktır. Evcil hayvan fotoğrafı çekmek için deneme yanılma yoluyla uzmanlaşmalısınız.

Dağınık Işık Kullanın

Evcil hayvan fotoğrafı çekerken dikkat edilecekler arasında ışık da yer alıyor. Eğer ışık kullanmayı bilmeyen bir amatörseniz, sürekli hareket eden bir canlıyı fotoğraflamaya çalıştığınız için kötü sonuçlarla karşılaşma ihtimaliniz daha yüksek olacaktır.

Eğer kapalı alanlarda çekim yapıyorsanız, evcil hayvanınızı dağınık ışığın yüksek kalitede olduğu ve fazla miktarda bulunduğu yerlere yerleştirin. Evcil hayvan fotoğrafı çekmek için pencerenizin yakınına beyaz bir kağıt koyarak ışığı artırabilirsiniz. Eğer açık alanlarda çekim yapıyorsanız, dengeli bir şekilde gölgelenmiş alanlarda ya da bulutlu havalarda istediğiniz kalitede fotoğrafları çekebilirsiniz. Işığı nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız fotoğrafçılık kursu eğitmenlerinden destek alın.

Dikkat Dağıtıcı Ögeleri Ortadan Kaldırın

Evcil hayvan fotoğrafı çekerken ortamın gayet sade olmasına dikkat edin ki hayvanınızın dikkati dağılmasın. Özellikle kedi ve köpeklerinizin sakinliğini bozacak oyuncakları, hareketli nesneleri ve yiyecekleri ortadan kaldırın. Müzik  çalıyorsa sesini kısın. Fotoğrafçılık eğitimi sırasında öğrendiğiniz ışık düzenini oluşturun.

Kedi fotoğrafı çekmek istiyorsanız sakin olun ve evcil hayvanınız nerede olmanızı istiyorsa oraya geçin. Ondan yavaşça uzaklaşın ve mümkünse onun göz hizasına eğilin, en azından diz çökün. Bir başka fotoğraf çekme yöntemi olarak kedinizi masanın üzerine yerleştirebilir ve onunla aynı hizaya gelebilirsiniz. Böylece farklı bir açıyla fotoğraf çekmiş olursunuz. Evcil hayvan fotoğrafı çekerken dikkat edilecekler ile daha iyi kareler yakalarsınız.

fotoğrafçılık kursları

Köpek fotoğrafı çekmek için de köpeğinize özgürlük tanıyın. Köpeğiniz nasıl davranmak istiyorsa öyle davransın. Hayvan fotoğrafı çekerken doğallığa önem verin. Doğru anın gelmesini sabırla bekleyin ve evcil hayvanınızı yönlendirmeye çalışmayın. Her zaman söylediğimiz gibi; evcil hayvan fotoğrafı çekmek kolay değildir.

Sabırlı Olun

Evcil hayvan fotoğrafı çekmek için bol bol pratik yapmanız gerektiğini artık biliyorsunuz. Bu nedenle sabırlı olmanız çok önemli. Eğer hayvanınızın dikkati dağılırsa onunla bir süre oynayın, böylece kendinize de vakit tanımış olursunuz. Evcil hayvanlarınızın günlük rutinlerini yapmalarına izin verin ve onları zorlamayın. Deklanşörün başında saatlerce beklemeniz gerekse de sabredin.

Sokak hayvanlarının fotoğraflarını çekerken de;

  • Özellikle gündüz vakitlerinde ve ışığın çok olduğu saatlerde çekim yapın.
  • Onları doğal hallerine bırakın ve hareketlerini gözlemleyin.
  • En iyi fotoğrafı çekeceğim diye onları zorlamayın ve bunaltmayın.
  • Onları ödüllendirin, mama verin, sevgi gösterin.

Evcil hayvan fotoğrafı çekerken dikkat edilecekler önerilerimize kulak verdiğinizde evcil hayvan fotoğrafçılığının zorlayıcı ancak keyifli bir süreç olduğunu göreceksiniz. Zamanla kendinizi geliştirdiğinize ve mükemmel karelere imza attığınıza da tanık olacaksınız. Daha hızlı profesyonelleşmek isterseniz fotoğrafçılık dersi alabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş