En Çok Tercih Edilen Lens Markaları

 

Profesyonel Fotoğrafçıların Kullandığı Lensler

Fotoğraf çekmeye başlayan herkes ilk olarak en iyi fotoğraf makinesini sonrasında da tercih edilen lensleri merak ederler. Farklı lens markaları kullanıcılara farklı özelliklerde lens modelleri sunarlar. Kişiler kendileri ve çekmek istedikleri konu ile ilgili en uygun olan ve en çok tercih edilen lens markaları arasından seçimlerini yaparlar. Hatta zamanla onlarca lense sahip olurlar. İyi bir fotoğrafçılık kursu sayesinde de ekipmanlarını doğru kullanmayı öğrenirler.

Siz de doğru lens modeline sahip olmak için markaların piyasadaki ürünleri hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Ünlü fotoğraf markaları Canon ve Nikon‘un lensleri ile ilgili özellik bilgilerine ise sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Canon ile Benzersiz Fotoğraflar

Canon lens modelleri profesyonellerden yeni başlayanlara kadar herkese hitap edecek ürünleri bir araya getiriyor. Dış mekan, stüdyo, portre gibi tüm çekim türlerine cevap veren lens modelleri arasından dilediğinizi seçebilir ve benzersiz fotoğraflar çekebilirsiniz. Canon fotoğraf makinesine sahipsiniz fakat teknik özelliklerini, avantajlarını ve kullanım alanlarını bilmiyorsunuz. Canon fotoğraf makinesi kursu sayesinde sahip olduğunuz modelin tüm inceliklerini öğrenebilir ve etkin bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz. Bilhassa hobi amaçla kullanımlar için ideal olan bu program, anılarınızı ölümsüzleştirmeyi vaat ediyor. Canon en çok tercih edilen lens modelleri arasında yer alıyor.

fotoğrafçılık kursları

• Canon 16-35mm f/2.8 L II USM

Canon’un geniş açı zoom lens kategorisi için hazırladığı 16-35mm f/2.8, kullanıcılarına mükemmel netlik, kaliteli cam yapısı, renk geçişleri sunuyor. Toza, suya ve neme dayanıklı olması sayesinde her ortamda rahatlıkla çekim yapılabiliyor. Teknik özellikleri incelendiğinde ise lens kaplamaları dikkat çekiyor. Bu özellik görselde parlamaların ve renk sapmalarının yaşanmamasını sağlıyor. 16 – 35 mm, hızlı USM motoru, diyafram açıklığı ve zoom seçenekleriyle oldukça iddialı. En iyi lens markaları arasında bu çeşit de yer alıyor.

canon lens
canon lens
canon lens

• Canon 50mm F1.4 Lens

Stüdyo, Porte ve ürün çekimlerinin vazgeçilmez lensi olarak dikkat çeken Canon 50 mm F1.4, teknik özellikleriyle kullanıcılarına özel çözümler sunuyor. Hızlı netleme, dairesel diyafram açıklığı, farklı etkilere sahip seçenekleri modelin öne çıkan en önemli özellikleri arasında. Zoom özelliği taşımaması ise onu portre ve ürün çekimlerinin vazgeçilmezi yapıyor. Canon lens modelleri arasında en iyilerden biri.

• Canon 24-105 mm f/4L IS USM

DSLR makinelerle rahatça kullanılan, hızlı odaklama imkanı sunan, titreşim engelleme özelliği bulunan ve en çok tercih edilen lens markaları arasında yer alan Canon 24-105 mm, teknik özellikleriyle oldukça idealdir. 8 adet diyafram bıçağı, bokeh konusunda da başarılıdır. Diğer Canon lens türleri ile karşılaştırıldığında 2 kat daha fazla ışık kazanımı sağlarken zoom özelliği objeye yakınlaşmanıza yardımcı olur.

canon lens
canon lens
canon lens

• Canon EF 70-200 f/2.8 L IS II USM

Canon lensleri içinde profesyoneller için özel olarak hazırlanan en çok tercih edilen lens markaları arasındaki Canon EF 70 – 200, güvenlik, kaliteli ve oldukça sağlam… Bu özellikleri sayesinde de soğuk, karlı, yağışlı gibi zorlu hava koşullarında çalışma imkanı sunuyor. Bir önceki modele göre gövde yapısının çok daha güçlendirilmiş olduğu görülüyor. Teknik özellikleri incelendiğinde de şu maddeler göze çarpıyor: “Sabit f/2.8 diyafram açıklığı, nesneyi arka plandan kolaylıkla ayırabilme, 8 bıçaklı diyaframı…” Böylelikle portre fotoğrafçılarının da vazgeçilmezi haline geliyor.

• Canon 10-22mm

Manzara, otel, şehir siluetleri ve seyahat… Geniş açılı Canon lens modelleri arasında dikkat çeken 10 – 22 mm, dar alanda birçok nesnenin görüntülenmesine yardımcı oluyor. Gelişmiş teknik özellikleri sayesinde de kullanıcılar oldukça başarılı görüntüler elde ediyor. Özellikle nesneyle aranızda çok mesafe olmadan çekim yapılabilmesi görüş açısını bir hayli artırıyor.

canon lens
canon lens
canon lens

• Canon EF-S 18–55mm lens

Manzara mı, portre mi, detay mı? Canon EF – S 18-55mm tüm çekim tekniklerini tek bir lenste bir araya getirmiş bir model. Geniş kullanım alanına sahip olunması nedeniyle de tüm fotoğrafçılar tarafından rahatlıkla tercih edilebilmektedir. Bu çeşit Canon lens sayesinde; canlı ve yüksek kontrasta sahip görüntüler, yansımaların en aza indiği kareler, dairesel diyafram açıklığı sayesinde de flu görüntüler elde ediliyor. En iyi lens markaları arasında Canon’un bu modeli de yer almaktadır.

Fotoğrafçılık Kursu Fiyatları
Fotoğrafçılık Kursu Ders Programı
Fotoğrafçılık Kursu Kayıt Ol

Nikon Lens İle Çekim Deneyimleri

Nikon lens modelleri farklı kullanım alanlarına hitap eden özellikleriyle fotoğrafçılar için iddialı çözümler sunuyor. Modellerin küçük, hafif ve dayanıklı olması ise tüm çalışma koşullarına hitap ediyor. En çok tercih edilen Nikon lens çeşitlerini bir araya getirdik. Nikon fotoğraf makinesi kursu, makineyle ilgili tüm teknik detayları katılımcılara aktarmaya hazırdır. Makineyi yüzde yüz verimli kullanarak hayal ettiğiniz kareleri çekebilirsiniz. Eğitimler ise 1 gün boyunca devam eden dersler, 4 saat sürmektedir.

• Nikon 50mm f/1.8D AF

Nikon 1.8D AF, profesyonellerden amatörlere kadar herkese hitap eden bir modeldir. Fotoğraflarda hiç bozulma olmaması onu diğer türlerden farklı kılmakta ve odaklanma konusunda başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Küçük ve hafif olması da kullanışlı olmasını sağlamaktadır. Nikon lensleri içinde en çok tercih edilenlerdendir.

nikon lens
nikon lens
nikon lens

• Nikon 50mm f/1.4 G

50mm f/1.4G; d40, d60, d3100, d5000, d5100 gibi gövde yapılarına uyumlu olması için hazırlanmıştır. Otomatik netleme özelliği, maksimum diyafram açıklığı ve hızlı odaklama onun başarılı Nikon lens çeşitleri listesinin ilk sıralarına taşımaktadır. Parlak bir görüntü için 1.4’ü rahatlıkla tercih edebilirsiniz. En çok tercih edilen lens markaları listesinde Nikon’u da unutmamak gerekir.

• Nikon 24mm f/1.4 AF-S G

Amacınız düşük ışık koşullarında benzersiz kareler elde etmekse 1.4 AF-SG sizin için ideal bir modeldir. Yüksek performans imkanı ve geniş açı zoom özelliğinin avantajlarını her an yaşayabilir ve hayal ettiğiniz kareleri yakalayabilirsiniz.

nikon lens
nikon lens
nikon lens

• Nikon 35mm f/1.8 DX

Profesyonellerin en çok tercih ettiği modellerden biri olan 1.8 DX, teknik özellikleriyle de bir hayli başarılı sonuçlar vermektedir. Hızlı odaklama, zoom kabiliyeti ve hafif yapısı bu maddeler arasında yer almaktadır. Kullanıcılara küçük bir not: SLR makineler için özel olarak hazırlanmıştır…

• Nikon 18-55mm DX

Keskin, kolay odaklanan ve ergonomik… En çok tercih edilen lens markaları Nikon 18-55mm DX, özel makro lens ihtiyacını ortadan kaldıracak bir modelle profesyonellerin karşısına çıkıyor ve farklı bir dünyanın kapılarını aralıyor. Kompakt ve hafif yapısıyla günlük kullanım için oldukça ideal. Kullanım alanları arasında ise; zayıf ışık ortamları, geniş açılı grup portresi gibi mekanlar yer alıyor. Genel itibariyle de günlük fotoğraflar ve HD filmler çekmek için tercih ediliyor. 3x zoom yaygın olarak kullanılarak 18–55 mm odak uzaklık aralığını kapsıyor. Özellikle film çekerken sessiz otomatik netleme olanağı sağlıyor. Nikon lens fiyatları için ortalama 500 TL demek yanlış olmayacaktır.

nikon lens
nikon lens
nikon lens

• Nikon 14-24mm f/2.8 AF-S

14-24 mm Nikon lens modelinin en önemli özelliği nedir? Diye merak edenlere kısaca şu cevabı verebiliriz. Nano Crystal Coating kaplama… Bu özellik, geniş açılı lensler sıkça görülen parlamaları ve gölgelenmeleri en aza indirgiyor. Toza ve neme dayanıklı olması ise kullanım alanı açısından ayrı bir avantaj sunuyor.

• Nikon 105mm F/2.8 G

F/2.8 G için belgesel fotoğrafçılarının favorisi diyebiliriz. Uzayıp kısalma yapmadan odaklanabilmesi onu bu çekim türünün vazgeçilmezi yapmıştır. Bilhassa canlıları ürkütmeden çekim yapmak en avantajlı yönüdür. Bu model ile rahatlıkla elde çekim yapabilirsiniz. Çünkü VR sistemi titreşimleri önlüyor ve netlikten ödün vermiyor. En çok tercih edilen lens markaları Nikon lensleri belgesel fotoğrafçılığında da 1 numara!

nikon lens
nikon lens
nikon lens

• Nikon 50mm f/1.4G

Nikkor 50mm f/1.4 G, DSLR kullanıcıları için özel olarak geliştirilmiştir. Kompakt yapısı, görüntü kalitesi ve ergonomik kullanımı sayesinde hemen tüketicilerin ilgisini çekmiş ve en çok tercih edilen lens türü olarak kabul edilmiştir. Maksimum f/1.4 diyafram açıklığı, flu arka planı ve kısıtlı net alan derinliği sayesinde anlatım gücü yüksek eşsiz kareler yakalanıyor. Özellikle portre fotoğraflarında başarılı sonuçlar elde ediliyor.

• Nikon 70-200mm f/2.8G VR II

70 – 200 mm, DX ve FX fotoğraf makinelerine uyum sağlaması için hazırlanmıştır. Objektifin üzerindeki 7 adet ED cam eleman, nano kristal kaplama ve titreşim azaltma gibi farklı teknik özelliklere sahiptir. 1,5 kg ağırlıkta olması da öne çıkan bir diğer detayıdır. En iyi lens markaları 70 – 200 mm Nikon lensler ile düğün çekimleri yapabilir ve çiftlerin en doğal hallerini yakalayabilirsiniz.

nikon lens
nikon lens
nikon lens

• Nikon 24mm f/1.4G

Gazeteciler ve seyahat fotoğrafçıları için uygun bir model olan 1.4G, yüksek optik kalitesi sayesinde her diyafram değerinde kaliteli bir görüntü sunuyor. Kendine has tasarımı ise diğer Nikon lens modelleri içinde fark yaratıyor. Modelin en önemli özelliği toza ve neme dayanıklı olmasıdır. Bu sayede tüm hava şartlarına uyum sağlıyor, hatta aniden kötüleşen hava koşullarında bile performansından ödün vermiyor. Ayrıca düşük ışıklı ortamlarda da kendini gösteriyor.

• Nikon AF – S 24-70mm f/2.8G ED

Manzara fotoğrafçılarının favorisi nedir? diye soranlara rahatlıkla 24-70 mm yanıtını verebiliriz. Geniş zoom aralığı, diyafram açıklığı ve üst düzey performans ile harika kareler yakalamak mümkün. Modelin en önemli özelliği ise odaklama yapıldığında objektifin boyunda herhangi bir değişme olmaması… Ayrıca hızlı odaklanmayı sessiz bir şekilde yapabiliyor. Toza ve neme dayanıklı gövde yapısı da onu her koşula uygun olmasını sağlıyor.

nikon lens
nikon lens
nikon lens

Samyang’tan Benzersiz Çözümler

En çok tercih edilen lens markaları  arasındaki Samyang lens modelleri kaliteli yapısı, geniş kullanım alanı ve teknik özellikleri ile dikkat çekiyor. Amacınızı, kullanım alanınızı ve hedeflerinizi doğru belirleyin ve size en uygun lense sahip olun.

• Samyang 85mm f/1.4 IF MC Lens

85 mm lens modeli; çok katmanlı yapısı, kontrast seviyesi ve zoom kapasitesiyle kullanıcılara özel hizmetler sunuyor. 7 optik grupta 9 eleman barındıran model ile doğal bir renk dağılımı yakalanıyor. Netlik dışı bölgelerde ise yumuşak geçişler bulunuyor. Portre fotoğrafçılığı konusunda da benzersiz sonuçlar yer alıyor.

samyang lens
samyang lens
samyang lens

• Samyang 8mm f/3.5 UMC Balıkgözü

Balıkgözü lensler arasında özel bir model olarak dikkat çeken 8mm, görüntülere hareket katma konusunda oldukça usta. Fotoğrafların köşelerinde kararma oluşmuyor, doğru renk etkisi veriyor ve kareler farklı etki kazanıyor. Balıkgözü CS II sensörlü dijital ve APS – C formatlı fotoğraf makinelerinde kullanılıyor.

• Samyang 35mm f/1.4 AS UMC Lens

Manzara ve portre çekimleri için tavsiye edilen Samyang 35mm lens, doğru renk dengesine sahiptir. Arka planın bulanık görünümü ise nesnenin başarılı bir şekilde netleşmesine imkan veriyor. Full Frame gövdelere uyum sağlayan model, pozlama parametrelerini değiştirebilmenize olanak sağlıyor.

samyang lens
samyang lens
samyang lens

• Samyang 16mm f/2.0 Lens

Samyang 16 mm f/2.0, aynasız makinelerde rahatlıkla kullanılabilirken, kompakt yapısı sayesinde kullanıcılara kolay bir kullanım imkanı sunuyor. Keskinlik ve netlik makinenin kalitesini doğrudan etkiliyor. Optik kaplamalar ise malzeme seçimini bir üst boyuta ulaştırıyor. Lensin dikkat çekici en önemli özelliği ise yumuşak netleme halkası ve diyafram ayarlarının gövde üzerinden kontrol edilebilmesidir. Manzara fotoğrafçılarına küçük bir not: Filtre kullanımı ideal ölçülerde tutulmuştur.

Siz de fotoğraflarınız ile fark yaratmak ve doğru kareyi yakalamak istiyorsanız öncelikle çekim türünüze göre lens modelinizi seçmelisiniz daha sonra fotoğrafçılık eğitimi almalısınız. En çok tercih edilen lens markaları ile deneyimlerinizi artırdıkça size en uygun lensleri seçebilirsiniz. Unutmayın, açınız sizin gücünüz!

Sosyal Medyada Paylaş