Çocuk Fotoğrafı Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

çocuk fotoğrafı çekerken dikkat edilecekler

Çocuk ve bebek fotoğrafları çekmek bildiğiniz gibi zor bir iştir. Fotoğrafçıları belki de en çok zorlayan çekimlerden olan çocuk fotoğrafı çekimleri en eğlenceli olandır. İyi çekilmiş bir çocuk fotoğrafı, bakan kişiyi kolayca etkisi altına alır. Aynı zamanda fotoğrafçıların portfolyosu için de avantajlı bir durumdur. Bu nedenle çocuk fotoğrafı çekmeyi öğrenmek ve çekim sırasında dikkatli olmak gerekir.

Çocuk fotoğrafı çekerken dikkat edilmesi gerekenler arasında en önemlileri ise şunlardır:

  1. Diz çökün.

Çocuk fotoğrafı çekerken dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk sırada çocuklar ile aynı boyda olmak yer alıyor. Fotoğrafçının çekim sırasında ayakta durup kamerayı çocuklara doğru eğmesi sağlıksız bir kompozisyona neden olacaktır. Çocukların göz hizasında olmak her zaman daha başarılı fotoğrafların ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Bu nedenle çocuk fotoğrafı çekerken diz çökün.

  1. Doğru giysileri seçin.

Çocuk fotoğrafı çekmek zordur ancak doğru giysilerle daha az yorucudur. Çocukların kıyafetleri saçları ve göz renkleri ile uyumlu olduğunda daha güzel fotoğraflar ortaya çıkacaktır. Aileleri bu konuda yönlendirebilirsiniz.

  1. Çekimlerde oyuncak kullanın.

Çocuk fotoğrafı çekerken dikkat edilecekler arasında çocukları eğlendirmek de yer alıyor. Çocukların dikkatlerini ne kadar çekerseniz o kadar başarılı fotoğraflar ortaya çıkar. Bu nedenle çocukların favori oyuncaklarını da çekimlere katabilirsiniz. Çocuk fotoğrafçısı olarak çocuğun duygu seviyesini kontrol etmenin en iyi yolu budur.

fotoğrafçılık kursları

  1. Gözlerini öne çıkarın.

Çocuk fotoğrafı çekmek ve masumluğu öne çıkarmak için gözlere odaklama yapabilirsiniz. Özellikle renkli gözlü çocuklarda portre teknikleri ile gözleri ön plana çıkarmak muhteşem bir etki yaratacaktır. Çocuk fotoğrafları ve portreleri inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz.

  1. Arka plana önem verin.

Evet çocuk fotoğrafı çekimleri genellikle portre oluyor ancak arka plan da her fotoğrafta olduğu gibi çocuk fotoğrafları için de önemli. Ağaçlar, çiçekler ve deniz muhteşem bir arka plan olabilir. Odak uzaklığı yüksek lensler kullanarak ve enstantaneyi düşürerek arka planı öne çıkarabilir, farklı bir fotoğraf karesi yakalayabilirsiniz.

  1. Yumuşak ışık kullanın.

Çocuk fotoğrafı çekimi için dikkat edilecek bir diğer mevzu da ışık kullanımı. Çocuğun yüzüne vuran yumuşak ışık güzel kareler ortaya çıkarabilir. Sabahın erken saatlerinde ya da akşamüstü saatlerinde ışığın yumuşak olduğu zamanlarda da çekim yapabilirsiniz.

  1. Hafif ekipmanlar kullanın.

Çocuk çekimleri sırasında kullanılan ekipmanın hafif olması da avantaj sağlayacaktır. Çocukların çok hareketli olduğu düşünüldüğünde çocuk fotoğrafçısı olarak en hafif ekipmanlarınızla çekim yapabilirsiniz. Böylece daha az yorulursunuz.

  1. Çok fotoğraf çekin.

Bahsettiğimiz gibi çocuklar çok hareketliler. Bu nedenle çocuk fotoğrafı çekimleri sırasında mümkün olduğu kadar çok fotoğraf çekmelisiniz. Ayrıca kondisyonunuz da sağlam olmalı, onların peşinden çok koşacaksınız.

Çocuk fotoğrafı çekerken dikkat edilecekler arasında anne ve babayla iletişim de yer alıyor elbette. Onların desteği olmadan çocuk fotoğrafı çekmek daha zor olacak. Çocuk fotoğrafı çekimleri sırasında anne ve babadan çocuğu mutlu edecek şeyleri öğrendiğinizde çocuk fotoğrafı çekimi bir süre sonra korkmadığınız bir iş olacak.

Çocuk fotoğrafçısı olarak başarılı çocuk fotoğrafları için çocukları sevmeniz gerektiğini de unutmayın elbette. Bir gülüşünüz bile onların size eşsiz güzellikte pozlar vermelerini sağlayacaktır…

Sosyal Medyada Paylaş