Çiçek Fotoğrafı Çekmenin Püf Noktaları

çiçek fotoğrafçılığı

Çiçek Fotoğrafı Nasıl Çekilir? – Çiçek Fotoğrafı Hakkında Bilmedikleriniz

Doğa fotoğrafçıları ve fotoğrafçılığa yeni başlayanların en sevdiği şeylerden biri de çiçek fotoğrafları çekmektir. Canlı renkleri, ve yakın plan çekimlerine uyumlulukları nedeniyle tercih edilen çiçekler, tek başlarına muhteşem kompozisyonlar oluşturmaktadırlar.

Ancak çiçek fotoğrafı çekmek sanıldığı kadar kolay değildir. Baktığımızda güzel görünen bu renkleri fotoğrafta doğru aktarabilmek için kullanmamız gereken teknikler ve uymamız gereken kurallar vardır. Çiçek fotoğrafı nasıl çekilir diye düşünenler eğitmenlerinden yardım alabilir. Çiçek fotoğrafı çekmenin püf noktaları ile daha güzel fotoğraflar çekilmektedir.

Çiçek fotoğrafı çekmenin püf noktaları ise şunlardır:

  • DLSR Fotoğraf Makinesi

Çiçek fotoğrafı nasıl çekilir diyorsanız ihtiyacınız olan ilk şey bir fotoğraf makinesi elbette. Yakınlaştırma mesafesini objeye birkaç santim yaklaşarak ayarladığınızda herhangi bir sorununuz kalmayacaktır.

  • Lensler

Makro lens kullanırken obje ile aranızdaki mesafeyi minimuma indirmeniz gerekiyor. Ancak iyi çiçek fotoğrafı çekmek için makro lens şart koşulmuyor. Teleobjektifler ile çiçeğe yaklaşarak da görüntü alabilir, odağın sadece çiçekte kalacağı biçimde fonu odak dışı bırakabilirsiniz.

çiçek fotoğrafı çekmenin püf noktaları
çiçek fotoğrafı çekmek
çiçek fotoğrafı nasıl çekilir
  • Tepeden çekme

Çiçek fotoğrafı çekmenin püf noktaları arasında tepeden çekme konusu da yer alıyor. Eğer çiçekleri tepeden çekerseniz ortalama bir fotoğraf elde edeceğinizi bilmelisiniz. Çiçek seviyesine ya da altına inerek ilginç açılarla görüntü yakalamayı deneyebilirsiniz.

Çiçek fotoğrafı nasıl çekilir ve nelere dikkat edilir sorularını yanıtladığınız taktirde ortaya kartpostallık görüntüler çıkarabilirsiniz.

  • Alan derinliği

Çiçek fotoğrafı çekmek için alan derinliğine de dikkat etmelisiniz. Objeye uzaklığınız alan derinliğinizi etkileyecektir. Bu nedenle arka planı flu yaparak çiçeği dikkat çekici hale getirmelisiniz. Arka plan boşluğunu iyi ayarlamalı, çiçeği netleştirecek ayarlar yapmalısınız.

  • Pozlama ayarları

Makro ya da telefoto lenslerle çiçek fotoğrafı çekmek istiyorsanız hızlı pozlama ayarları yapmalısınız. 200 mm telefoto lensler için 1/200, 400mm lensler için de 1/400 ayarları kullanışlı olacaktır. Çiçek fotoğrafı çekmenin püf noktaları arasında pozlama ayarları da bulunmaktadır.

  • Tripod kullanımı

Çiçek fotoğrafçılığı yakın plan çekimleri kapsadığı için el titremelerini net bir şekilde gösterecektir. Eğer elinizin titrediğini fark ederseniz tripod kullanabilirsiniz. Tripod kullanmak daha iyi çiçek fotoğrafları çekmenizi sağlar.

fotoğrafçılık kursları

  • Işık

Çiçek fotoğrafı çekerken dikkat edilecekler arasında ışık önemli bir unsurdur. Sabahın ilk saatleri ya da gün batımı çiçek fotoğrafı çekmek için yeterli ışık kaynağını sağlayacaktır. Yumuşak güneş ışığını kullanmak makro fotoğraf çekimlerinde harika sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

  • Yakınlık

AF makinelerde otomatik yakınlaştırma özelliği çiçek fotoğrafı çekmek için ideal bir özellik. Bunun yanında otomatik fokusun kullanılmayacağı ortamlarda makine lenslerinizle yakınlık ayarınızı yapabilirsiniz. Zoom özellikli dijital fotoğraf makinelerinizde deneme yanılma yolu ile doğru netlik ayarını bulabilirsiniz.

Çiçek fotoğrafı çekmenin püf noktaları ile daha iyi fotoğraflar elde edebilirsiniz.

  • Kompozisyon

Çiçek fotoğrafı çekerken kompozisyon olur mu demeyin. Makro fotoğrafçılık da kompozisyon ister elbette. Durduğunuz yer, yakınlık ayarınız ve arka planla birlikte kompozisyonunuzu oluşturursunuz. Sadece yakın plan fotoğraflar çekerek çiçek fotoğrafı çekmiş olmazsınız. Farklı açılar ve hikayeler yaratmayı denemelisiniz.

  • Doğa

Çiçek fotoğrafı çekmek için sadece evinizdeki çiçekleri değil doğayı kullanın. İyi fotoğraflar ortaya çıkarmak için doğada çekim yapmanız gerek. Ormanları, çiçek tarlalarını arşınlayın. Her bitkinin fotoğrafını çekin, kendinizi geliştirin. Doğa fotoğrafçılığı ile kendinizi geliştirin.

Çiçek fotoğrafı çekmenin püf noktaları ile bir yönünüzü daha geliştirin ve uzmanlık alanlarınızı genişletin. Profesyonel fotoğrafçı olabilmek için doğanın her nimetini değerlendirin. Çiçek fotoğrafı nasıl çekilir sorunuza cevap bulduysanız rengarenk çiçek bahçelerine koşun…

Sosyal Medyada Paylaş