Cep Telefonlarıyla Profesyonel Fotoğraf Çekmenin Yolları

cep telefonlarıyla profesyonel fotoğraf çekmek

Cep Telefonlarıyla Daha İyi Fotoğraf Çekmek İster Misiniz?

Cep telefonlarıyla profesyonel fotoğraf çekmek artık çok kolay!

Gelişen teknoloji ile birlikte fotoğraf makinelerinin kamera sistemleri de çağ atlamaya başladı. Dolayısıyla çekilen fotoğrafların da kalitesi arttı. Herkes kendini fotoğrafçı ilan etmeye başladı. Megapikseli yüksek fotoğraf makineleriyle kaliteli fotoğraf çekmek elbette daha kolay. Ancak standart cep telefonlarıyla iyi fotoğraf çekmek mümkün mü dersiniz? Birkaç hile ve püf noktası ile elbette mümkün. Cep telefonlarıyla fotoğraf çekmek yöntemlerinden en önemlileri ve işe yarar olanları ise sayfamızda…

  • Kompozisyon yaratmaya çalışın.

Akıllı telefonlarla daha iyi fotoğraf çekmenin önemli püf noktalarından biri kompozisyon kurgulamaktır. Kurgu yapabilmek için de temel fotoğrafçılık bilgilerinden alan derinliği hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Derinlik hissi yaratmayı öğrendiğinizde manzara ve portre fotoğraflarınız daha güzel görünür. Cep telefonlarıyla fotoğraf çekmek için çok uğraşmanıza gerek kalmaz.

  • Flaş kullanmayın.

Akıllı telefonlarla fotoğraf çekenlerin yaptığı en büyük hatalardan biri flaş kullanmaktır. Eğer daha iyi fotoğraf çekmek istiyorsanız flaş yerine doğal ışıktan yararlanmayı deneyin. Akıllı telefonlarda ışık ayarı yapamayacağınız için fotoğraflarınızda kişi ve nesnelerin parlamasına neden olabilirsiniz. Bu nedenle fotoğrafını çekeceğiniz obje ya da kişinin iyi ışık almasını sağlayın. Gün ışığından yararlanın ancak güneşin tepede olduğu saatleri seçmeyin.

Cep telefonlarıyla iyi fotoğraf çekmek için flaş kullanım bilgisi edinin. İnternette okuduğunuz makaleleri anlamıyorsanız fotoğrafçılık dersi eğitmenlerinize sorun.

cep telefonlarıyla profesyonel fotoğraf çekmek
cep telefonlarıyla fotoğraf çekmek
cep telefonuyla fotoğraf çekmek
  • Cep tripodu kullanın.

Cep telefonlarıyla profesyonel fotoğraf çekmenin yollarından biri de cep tripodu kullanmaktır. Elinizin titremesine ve anı kaçırmanıza neden olan durumları ortadan kaldırır. Küçük bir tripodu çantanıza da rahatça sığdırabilirsiniz.

  • Doğru ışığı bulun.

Işık kaynağını karşınıza aldığınızda fotoğraflarınız karanlık çıkacaktır. Cep telefonuyla nasıl fotoğraf çekilir diyorsanız öncelikli olarak ışık kaynağını bulmayı bilmeniz gerektiğini söylemeliyiz. Işığı telefonunuzun değil konunuzun üzerine gelecek şekilde ayarlamalısınız.

  • Telefonunuzun çekim ayarlarını bilin.

Cep telefonlarıyla profesyonel fotoğraf çekmenin yolları arasında cep telefonunuzu tanımanız da yer almaktadır. Makinenizde varsa otomatik çekim ayarlarının nasıl çalıştığını deneyin. Kameranızı sınayın. Nerede, hangi modu kullanarak çekim yapacağınızı böylece görmüş olursunuz.

  • HDR modunu kullanın.

HDR yüksek dinamik aralığı demektir. High Dynamic Range olarak da bilinen HDR, yer ve gökyüzünü birleştireceğiniz fotoğraflarda renklerin patlamasını önler. HDR fotoğraflar üzerindeki en yüksek, orta ve düşük aralıklarda meydana gelen ışık farkının ortalamasını aldığı için cep telefonlarıyla iyi fotoğraf çekmek için bu özelliği bilmenizde yarar vardır. Işığın şiddetini azaltan bu özelliği kullanmanızda yarar var.

fotoğrafçılık kursları

  • Sensörleri kullanın.

Cep telefonlarıyla profesyonel fotoğraf çekmenin yolları arasında kameranın sensörlerini de kullanmak yer alır. 16:9 oranlı fotoğraflar çekmek kameranın tüm özelliklerini kullanmanızı sağlar. Bu nedenle iyi sonuçlar almak için makinenizde varsa bu özelliği kullanmalısınız.

  • Zoom yapmayın.

Cep telefonlarınızın kamerası ile görüntülere zoom yaptığınızda fotoğrafın kalitesini düşürürsünüz. Bulanıklık ve pikselasyon sorununa neden olan zoom, kullanmamanızı önerdiğimiz özelliklerden. Daha iyi fotoğraf çekmek için zoom özelliğini unutmanız gerek.

Cep telefonlarıyla profesyonel fotoğraf çekmek, birkaç püf noktası uygulandığında gayet kolay…

  • Fotoğraflarınızı düzenleyin.

Cep telefonlarıyla fotoğraf çekmek kolay elbette ancak fotoğrafların etkileyici ve kusursuz olmasını sağlamak için fotoğraf uygulamalarına da ihtiyacınız olacak. Telefonunuza uyumlu bir fotoğraf uygulaması sayesinde renkleri ve efektleri düzenleyebilirsiniz.

Önerilerimizi denediğinizde cep telefonu ile fotoğraf çekmek için daha profesyonel bir tavır sergilediğinizi göreceksiniz. Fotoğraf makineleri için özel olarak üretilen lensler ve ekipmanları da satın alarak iyi bir fotoğrafçı olabilirsiniz. Teknik bilgileri daha detaylı almak isterseniz fotoğrafçılık kursu için kayıt yaptırabilirsiniz. Cep telefonlarıyla iyi fotoğraf çekmek, eğitmenlerin önerileriyle daha hızlı olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş