Canon 800D – Dünyanın En Hızlı Netleyen Fotoğraf Makinesi

canon 800d

Canon fotoğraf makinesi sektörünün dev isimlerinden biri. Nikon ile yarışan ve her sene yeni modelleri çıkan Canon fotoğraf makineleri arasına bu sene Canon 800D katıldı. Dünyanın en hızlı netleme yapan fotoğraf makinesi iddiası ile piyasaya sunulan Canon 800D, bakalım bu iddiasını gerçekleştirecek mi?

Geçen seneye kadar fotoğraf makineleri arasında Sony a6300 için kullanılan hızlı netleme ifadesi sonrasında Sony a6500 için kullanırken şimdi de Canon için kullanılacağa benziyor. Sony a6500’ün netleme hızı 0.05 saniye iken, Canon 800D’nin netleme hızı 0.03 saniye olarak belirtiliyor. Ancak henüz deneme fırsatımız olmadı elbette. Canon Türkiye’nin yaptığı açıklamaya göre 800D’nin Nisan ayında ABD’de piyasaya sunulacağı söyleniyor. Türkiye’ye ne zaman geleceği noktasında net bir tarih olmadığı için kesin bilgi veremiyoruz. Ancak fotoğrafçının salise ile kare netlemesini sağlayan bu fotoğraf makinesini merakla bekliyoruz.

Canon 800D Teknik Özellikleri

Sensör 24.2 MP CMOS (APS-C) Crop Sensör
İşlemci DIGIC 7 İşlemci ve 14bit RAW
RAW Fotoğraf 14bit RAW Fotoğraf Kaydı
FPS Saniyede 6 kare çekim hızlı / Saniyede 3 kare sürekli sessiz çekim modu
Canlı İzleme Modu Canlı izleme modunda Odak Takibi yaparak saniyede 5 kare çekim hızı
Netleme Sistemi Dual Pixel CMOS netleme sistemi sayesinde, Dünyanın en hızlı netliğini yapabilen fotoğraf makinesi (0.03 Saniye)
Netleme Noktası 45 adet Çapraz Tipte Netleme Noktası / f/8’de 27 adet Seçilebilir Netleme
LCD Ekran 3.0″ Hareketli ve Dokunmatik LCD ekran (1040K) noktalı ekran
Vizör Akıllı vizör ve %95 Vizör Görüş açısı
Renk Takibi 7,560 Piksel RGB+IR ölçüm sistemi sayesinde Renk Takibi
Video 1080p 60fps Video Çekimi
Titreşim Engelleyici Video Çekiminde 5 Yönlü Titreşim Engelleyici

 

fotoğrafçılık kursları

Canon 800D özelliklerine yakından baktığımızda 24.2 CMOS (APS-C) sensör ve DIGIC 7 görüntü işlemcisinin tercih edildiğini görüyoruz. 45 adet çapraz otofokus sistemi kullanılan 800D Canon fotoğraf makinesinde ilk kez giriş seviyesi bir DSLR fotoğraf makinesinde, üst segment DSLR fotoğraf makinelere has Dual Pixel otomatik netleme sistemi kullanılması dikkatimizi çekiyor. Işığın az olduğu ortamlarda 51.200’e kadar çıkabilen ISO hassasiyetiyle de önemli olan bu makinenin ayrıca minimum enstantane hızı 30 saniye, maksimum enstantane ise 1/4.000 saniye.

Özellikle haber ve spor fotoğrafçılarının işini kolaylaştıracak olan Canon 800D fotoğraf makinesi o anları yakalamada stratejik bir görev üstleneceğe benziyor. Hızlı görüntüleri en net şekilde yakalayan Canon’un yeni model fotoğraf makinesi sayesinde artık fotoğraf çekmek daha kolay olacak.

Canon 800D Video Performansı

Canon EOS 800D fotoğraf makinesi MPEG-4 ve H.264 formatlarında Full HD ve 1080p/60fps çekim yapma avantajı sağlarken maalesef fotoğraf makinesinde 4K video çekim özelliği bulunmuyor. Ayrıca video çekimi esnasında, Sony a6500’de olduğu gibi Canon 800D de 5 yönlü titreşim engelleyici sistem kullanıyor. Bu nedenle fotoğrafların netliği daha belirgin oluyor.

Canon 800D Fotoğraf Makinesi Fiyatı

Canon fotoğraf makinesi fiyatları amatörlerden profesyonele kadar farklı rakamlarda oluyor. Makinenin özelliklerine ve kalitesine göre karşılaşılan fiyatlar da değişebiliyor. Canon Türkiye ise yeni çıkacak olan 800D modelinin ABD’de Nisan ayında piyasalarda 749 dolardan satışa çıkarılacağını söylüyor. Fotoğraf makinesinin Türkiye’ye geliş tarihi ve fiyatı henüz netlik kazanmasa da ABD’deki fiyatlardan yüksek olacağı kesin.

Canon 800D, fotoğraf makinesinden iyi bir netlik ayarı bekleyenlerin denemesi gereken bir fotoğraf makinesi olacak.

Sosyal Medyada Paylaş