Aynasız Fotoğraf Makineleri Nedir?

aynasız fotoğraf makineleri

Son 4 yıldır Fotoğrafçılık dünyasına en hızlı giriş yapan ve piyasaları alt üst eden sistemlerdir. Aynasız Fotoğraf Makineleri, vizörden baktığımız zaman çekeceğimiz nesneyi görmemizi sağlayan 45 derece açı ile duran ayna mekanizmasının fotoğraf makinesinin gövdeden kaldırılmış halidir.

Aynasız sitemlerin ortaya çıkma sebeplerinin en başında boyut olarak küçülmek ve ağırlık olarak hafiflemek geliyor. Ayna mekanizması olamadığı için diğer aynalı makinelerden çok daha hafif ve küçük boyutludurlar.

Vizörden baktığımız zaman doğrudan sensöre düşen görüntü elektronik bir şekilde vizöre aktarılmaktadır. Bu bize çekeceğimiz fotoğrafın son halini görmemiz sağlar. Fotoğraf çektikten sonra karanlık çıkacak ise daha çekmeden karanlık olduğunu canlı bir şekilde görebiliyoruz.

Teknoloji olarak çok yeni bir teknoloji olmaları sebebiyle çağımızın gerektirdiği ihtiyaçların tümünü karşılayabiliyorlar. İlk çıktıkları zaman sensör boyutları DSL makinelere göre küçüktü. Normal bir fullframe makinelerin sensör boyutu 35mm iken bu makineler 2x daha küçük olarak piyasaya sürüldü.Olympus ve Fujifilm firmaları aynasız teknolojisinde başı çeken ilk firmalardı. Sonrasında Sony, Canon ve Nikon da bu furyaya ayak uydurdular.

Teknoloji ilerledikçe aynasızlar da sensör boyutlarında değişikliğe giderek fujifilm ve sony firması 1.5x ve fullframe sensörlü aynasız makineler üreterek piyasada oldukça ilgi gördüler. Sony fullframe aynasız sektörüne iddialı modeller üreterek aynasız piyasasını bir dönem ele geçirmekle kalmayıp birçok aynalı makine kullanıcısını da aynasız piyasasına çekmeyi başarmıştır.

aynasız fotoğraf makinesi özellikleri

Olumlu ve Olumsuz Yanları Nelerdir?

Kişiden kişiye göre değişiklik gösterse de belirli başlı olumlu ve olumsuz tarafları vardır.

Olumlu tarafları:

1- Boyutlarının ufak olması

2- Hafif olmaları

3- Yüksek iso değerlerine çıkabilme özellikleri

4- Netleme noktalarının aynalı makinelere göre son dönemlerde daha hassas ve daha fazla olması,

Olumsuz Tarafları:

1- Boyutlarının küçük olması sebebiyle ele oturuşlarının ergonomik olmaması.

2- Tuş takımlarının küçük olması.

3- Bataryalarının küçük olması sebebiyle daha kısa süreli kullanım.

Alınabilecek En İyi Aynasız Fotoğraf Makineleri

aynasız fotoğraf makineleri nelerdir
SONY

  • A7R III
  • A7R II
  • A7SII

FUJİFİLM

  • X-T2
  • X-T20
  • X-T10

OLYMPUS

  • OMD EM1 II
  • OMD EM5 II
  • OMD EM10 II

Sonuç: Gün geçtikçe teknolojik gelişmeler arttıkça kapladıkları alanlar azalmaya başladı. Sektör anlamında fotoğrafçılık sanatının büyük makineler ile icra edildiği dönemler geride kaldı artık. Cebimizde ki telefonlar ile tüm dünyaya ulaşım sağlayabiliyorken anı dondurmak için daha küçük ama etkili cihazlar gelmeye devam edecektir.

Mete Demirci

1989 Artvin doğumlu olan Mete Demirci Dokuz Eylül Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Okul yıllarında 5 yıl boyunca çeşitli öğrenci kulüplerine ve bireysel kişilere Temel ve İleri fotoğrafçılık eğitimleri vermiştir. Ayrıca grafik tasarımı ve Belgesel Filmleri üzerine merakı olup bu yönde çalışmaları sürmektedir. Abisi ile kurduğu MetON Photography bünyesinde 4 yıldır profesyonel olarak Düğün Dış Çekim, Ürün ve Moda fotoğrafçılığı yaptıktan sonra tecrübelerini aktarmak için fotoğraf eğitmenliği ve profesyonel fotoğrafçılık yapmaya devam etmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş