Akıllı Telefonlarla Daha İyi Fotoğraf Çekmenin 10 Yolu

akıllı telefonlarla daha iyi fotoğraf çekmek

Akıllı Telefonlarla Daha İyi Fotoğraf Çekmek Artık Çok Kolay!

Akıllı telefonlar, gelişen teknoloji ile birlikte tek başlarına bir fotoğraf makinesinin sağladığı tüm özelliklere sahip oldu. Yüksek MP değerleri, efekt ve düzenleme olanakları sayesinde amatör fotoğrafçıların kendine daha çok güvenmelerini sağladı. Dolayısıyla akıllı telefonlarla daha iyi fotoğraf çekmek mümkün hale geldi.

Akıllı telefonların elimizin altında olması, çektiğimiz fotoğrafları anında sosyal medyada paylaşabilmemiz, akıllı telefonlarla daha iyi nasıl fotoğraf çekerim sorusuyla da sık sık karşılaşmamıza neden oldu.

Akıllı telefonlarla iyi fotoğraf çekmek için sadece fotoğraf makinesi iyi olan bir telefona ihtiyacımız yok elbette. Telefonlarımızda yer alan fotoğraf makinelerini kullanabilecek yaratıcılığa ve sanatsal bakış açısına sahip olmamız gerek. Ayrıca temel fotoğrafçılık eğitimi alarak kadraj, kompozisyon, kurgu, ışık ve açı bilgileri de edinmemiz önemli. Bunlar dışında akıllı telefonlarla daha iyi fotoğraf çekmek için kullanılan 10 yol:

  • Flaş kullanmayın.

Akıllı telefonlarla fotoğraf çekmek isteyenlerin yaptığı en büyük hatalardan biri flaş kullanmaktır. Eğer daha iyi fotoğraf çekmek istiyorsanız flaş yerine doğal ışıktan yararlanmayı tercih edin. Akıllı telefonlarda ışık ayarı yapamayacağınız için fotoğraflarınızda kişi ve nesnelerin parlamasına neden olabilirsiniz. Bu nedenle fotoğrafını çekeceğiniz obje ya da kişinin iyi ışık almasını sağlayın. Gün ışığından yararlanın ancak güneşin tepede olduğu saatleri seçmeyin.

akıllı telefonlarla iyi fotoğraf çekmek
akıllı telefonlarla fotoğraf çekmek
akıllı telefon kameraları
  • Kompozisyon yaratmaya çalışın.

Akıllı telefonlarla daha iyi fotoğraf çekmek için bir diğer yol da kompozisyon kurgulamaktır. Kurgu yapabilmek için de temel fotoğrafçılık bilgileri arasında bulunan, alan derinliği hakkında bilgi sahibi olun. Derinlik hissi yaratmayı öğrendiğinizde manzara ve portre fotoğraflarının daha güzel çıktığını fark edeceksiniz.

  • Her zaman iyi fotoğraf çekeceğinizi düşünmeyin.

Telefonununuz ne kadar iyi bir kameraya sahip olursa olsun fotoğrafçılık zor iştir unutmayın. Her zaman mükemmel fotoğraflar çekemezsiniz. Cep telefonuyla fotoğraf çekmek için sabırlı olun ve anı yakalamaya çalışın. Zamanlama kavramını öğrenin ve deneme yanılma yoluyla kendinizi geliştirin.

  • Objeleri yakından çekin.

Cep telefonlarıyla yaratıcı fotoğraflar çekmek için objeleri yakın plan alın. Zoom kullanmayarak objelere yaklaşın ve ayrıntıları yakalayın. Detay fotoğrafçılığının geliştiği günümüzde gittiğiniz kafelerde, restoranlarda ve sergilerde ilgi çekici fotoğraflar yakalayabilirsiniz. Akıllı telefonlarda daha iyi fotoğraf çekmek biraz da sizin yaratıcılığınıza kalmış.

  • Kamera ayarlarınızı öğrenin.

Akıllı telefonlarla iyi fotoğraf çekmenin yolları arasında kameranızın tüm ayarlarını biliyor olmanız da yer alır. Fotoğraf çekerken kamera ayarlarınızın her birini deneyerek ne işe yaradıklarını öğrenebilirsiniz. ISO ayarlarını, renkleri, modları öğrenerek hangi konu için hangi ayarı seçeceğiniz konusunda uzmanlaşabilirsiniz. Bu da size profesyonellik katar.

  • Hafızayı doldurmayın.

Akıllı telefonların da bir hafızası olduğunu unutmayın. Aynı pozu onlarca kez çekmek yerine sabrederek doğru kareyi yakalamaya çalışın. Hafızanız dolduysa gün sonunda fotoğraflarınızı yedekleyerek telefonunuzdan silin. Bu durum cep telefonuyla fotoğraf çekme teknikleri arasında yer almasa da gereksiz fotoğraf çekme alışkanlığınızı biraz daha hafifletebilir.

fotoğrafçılık kursları

  • Uygulama kullanın.

App Store ve Google Play’de akıllı telefonlar için farklı fotoğraf uygulamaları var. Bu uygulamalarla hem fotoğraflarınızı düzenleyebilir hem de kusurlarını ortadan kaldırabilirsiniz. Akıllı telefonlarla daha iyi fotoğraf çekmek için profesyonel müdahalelere de ihtiyacınız olacaktır.

  • Zoom yaparak hataya düşmeyin.

Zoom yaparak fotoğraflarınızda netlik kalitesini düşürürsünüz. Aynı zamanda gürültülü fotoğraflar elde eder istediğiniz kurguyu yapamazsınız. Bu nedenle telefonlarınızdaki zoom özelliğini kesinlikle kullanmayın. Cep telefonuyla fotoğraf çekme teknikleri sayesinde daha iyi kareler elde edeceksiniz.

  • Yeni modelleri tercih edin.

Akıllı telefonlar her yeni modellerinde kameralarının kalitesini artırıyorlar. Akıllı telefonlarla daha iyi fotoğraf çekmek için son modelleri kullanmak mantıklı olacaktır. Renklerin daha canlı, efektlerin daha inandırıcı olmasını istiyorsanız yeni telefonları tercih etmelisiniz.

  • Kameralarınızı temiz tutun.

Cep telefonları dış etkenlere maruz kaldığı için fotoğraf makinesi kameraları sıklıkla bozulmaktadır. Eğer telefonunuzla fotoğraf çekmeye uzun bir zaman devam edecekseniz lens koruma kapakları ya da telefon kapları kullanmalısınız. Fotoğraf çekmeden önce lensleri temizlemeyi ihmal etmemelisiniz. Akıllı telefonlarla iyi fotoğraf çekmek için kameranıza özen göstermeniz gerekecektir.

Önerilerimizi denediğinizde akıllı telefonlarla fotoğraflar çekmek daha kolay olacak. Böylece her an profesyoneller gibi fotoğraf çekebilecek ve yaşadığınız keyifli anları ölümsüzleştireceksiniz. Fotoğrafçılık eğitimi alarak tutkunuzu dijital makinelere de taşıyabilirsiniz. Fotoğrafçılık kursları selfie eğitimi bile veriyor artık…

Sosyal Medyada Paylaş