8 Mart “Garipçe Köyü” Fotoğraf Gezisi

garipçe köyü fotoğraf gezisi

Bir fotoğraf gezisiyle daha herkese merhaba. Bir değil, iki değil, üç değil daha niceleri yapmış ve yapılacak olan gezilerimizin bugünkü başlığı GARİPÇE.

“İstanbul’da böyle yerler kaldı mı?” dedirten, havasıyla suyuyla tam anlamıyla bir köy Garipçe. Antik çağlardaki adı “Gyropolis” yani “Akbabalar” olan Garipçe; Sarıyer sınırları dahilinde, Rumeli Fenerinin yakınlarında bir balıkçı bölgesi. Her fotoğrafçının görmesi, gezmesi, fotoğraflaması gereken gizli bir mekan burası.

Foto Life Akademi eğitmenleri ve kursiyerleri olarak 8 Martta bu şahane köyü fotoğraflamak için Taksim Meydan’ında buluşup 25 kişilik grubumuz ile otobüsümüze binerek keyifli bir yolculuğa çıktık.

Otobüse binerken bize eşlik eden bulut hava otobüsten indiğimizde yerini soğuk, rüzgarlı bir havaya bırakmıştı. Yüzümüzü sıyıran rüzgar ve soğuğa aldırmadan köye ayak bastık. Sultan III. Murad tarafından 1757-1774 yıllarında yaptırılmış olan Garipçe Kalesi’ne yürüdük. Kalenin tarihi yapısı, aşağı taraftaki sahili, manzarası ile karşılaştığımızda acele ile bu şahane yapıyı ve manzarayı fotoğraflayabilmek için makinelerimizi hazırladık. Hazırlanır hazırlanmaz fotoğraf makinelerimizi eşsiz manzaralara ve evlere doğrulttuk.

Soğuk bir yana, fotoğraflarımızın güzellikleri ile ısındığımızı hissetmeye başladık. Farklı açılardan, farklı denemeler ile ışığın az olduğu kale içinde nasıl fotoğraf çekebiliriz öğrendik, öğrettik. Denemeler sonrasında karşımıza böyle kareler çıktı ve çıkan karelerden örnek Kursiyerimiz Adnan Güler’in bu fotoğrafı bizleri mutlu etti.

Kale içinden sonra, kursiyerlerimiz fotoğraf çekebilecekleri mekanlar aramaya başladılar. Soğuk aklımızdan çıkmış, tamamen “Nereleri, nasıl fotoğraflamalıyım?” soruları ile meşgul olmaya başlamıştık. Kursiyerimiz Meltem KURTOĞLU gözüne kestirdiği bir noktayı fotoğraflamak için sağına soluna baktı ve çekim açısını ayarladı, artık denklanşöre basıp fotoğrafı kaydetmek kalmıştı.

garipçe köyü fotoğraf gezisi

Kursiyerlerimizden Melten KURTOĞLU’nun Fotoğrafı
Kale içinde ve dışında fotoğraflarımızı kaydettikten sonra köye doğru yola koyulduk. Soğuk daha da çok kendisini hissettirdi ki mola verebileceğimiz bir yer aradık. Köydeydik ve köy kahvesinde yanan soba ile ısınan mekan da sıcak çay içmezsek olmazdı. Biz de hemen köy kahvesi kapısından içeriye girdik ve sobanın sıcaklığı ile soğuğu attık vücudumuzdan. Sıcak çaylarımızı yudumlarken fotoğraf severler topluluğu olarak FotoLife Akademi eğitmenleri ve kursiyerleri ile sohbete koyulduk. Isındık, sohbetlerimizi ettik ve çaylarımızı yudumladık, şimdi köye gidip görevimizi tamamlamak için makinelerimizi köye siper etmek kalmıştı. Eğitmenlerimiz kursiyerlerimize serbest zaman vakti tanıdılar. Belirli saatte buluşmak için sözleştik ve istediğimiz yerleri çekebilmek için dağıldık.

Balıkçılar köyü sokaklarında balıkçıların, filelerin, eski binaların yoğun olduğunu fotoğraflarımıza bakarken fark ettik. Fileler ve yere serilmiş halatlar üzerinde çeşitli alan derinliği konusunu pratikte işledik. İlk denemelerde fotoğraflayacağımız açıyı belirlerken göz hizasına inmemizin daha doğru sonuç doğuracağı bilgisi ile uzandık yere, alan derinliği ile çiçek fotoğrafı çekmeye. Marifetin yatmakta olduğunu düşündüren bu açı tüm kursiyerlerimizi yere uzanmaya yöneltti 🙂 Yere uzanmış siper almış askerler gibi silahlarımız yani fotoğraf makinelerimizi çiçeğe yönelttik, Kayıtlarımızı gerçekleştirdik.

Yolumuza güzel fotoğraflar çekerek devam ettik. Baktık küçük bir baraj içinde minicik şelale. O zaman enstantane ile hızlı / yavaş şelale fotoğrafı çekmek kaçınılmaz oldu. Kötü kokuya inat enstantane işlevlerini uygulamayı başardık.

Baktık ki fark etmeden vakti doldurmuşuz. Yine her dakikayı değerlendirip, fotoğraflayarak ulaşım için bizi bekleyen otobüsün yanına gittik. Otobüste yerimizi aldık ama bir şey unutmuştuk. 5 haftalık Temel Seviye Fotoğrafçılık Kursu eğitiminde 4.hafta pratik eğitimini işleyen kursiyerlerimiz ve fotoğraf sever arkadaşlarımız ile toplu fotoğraf çekilmeyi aklımızdan çıkarmıştık. Hemen otobüsten indik ve son görevimizi tamamlamak için kale içindeki yerimizi aldık. Gülümsemelerimiz ile anı ölümsüzleştirdik.

garipçe köyü fotoğraf gezisi

Kursiyerimizden Adnan GÜLER’in Fotoğrafı
Artık her şey tamamdı. Garipçe Köyü’nü geride bırakarak üşümüş ama kaydetmiş olduğumuz güzel fotoğraflar ile mutlu bir şekilde dönüş yolculuğuna başladık. Biz hava koşullarına inat, yer – mekan fark etmeden birlikteyiz ve birlikte olmaya devam ediyoruz. FotoLife Akademi Fotoğrafçılık Kursu fotoğrafa gönül vermiş, sektöründe başarılı ve iyi işlere imza atmış eğitmen arkadaşlarım ile sadece eğitim vermiyoruz; sizlerle arkadaşlığımızı, bakış açımızı ve bakmak ile görmek arasındaki ince çizginin farkındalığını paylaşıyoruz. Siz de fotoğraf çekmeyi seviyor ve daha iyi kareler yakalamak istiyorsanız gezilerimize katılabilirsiniz. Ailemize katılmak için: https://www.facebook.com/fotografcilikkursu Facebook sayfamızdan bizlerle etkileşimde bulabilirsiniz, bir sonraki gezimizde anılarımızı bizimle paylaşın. İşaret parmağınızı deklanşöre basarak yormanız dileğiyle 🙂

Sosyal Medyada Paylaş