28 Aralık “BALAT KEŞFİ” Fotoğraf Gezisi

28 Aralık 2014 Balat Gezisi için kursiyerlerimiz soğuk, uzak demeden 15 kişilik kadrosu ile Saat 12:00 de Haliç Sosyal Tesisleri önünde bizlerin gezi için hazırladığı küçük sürprizden habersiz oradaydılar.“Balat Keşfi” yolculuğumuz kadromuzun tamamlanması ile başlamış bulundu. Kerem Sungur hocamızın anlatımı ile kursiyerlerimiz gezimiz içerisinde oynayacağımız aynı zamanda uygulayacağımız sürprizimiz ile tanıştı.

balat fotoğraf gezisi

Yılbaşı yaklaşması ile insanın oyun denilince aklına tombala geliyor olmalı. Sürpriz, bir tombala oynanacaktı ama çekecekleri bir sayı değil soyut kavramlardı. Ödüllü oynadığımız bu tombala oyununda kursiyerlerimizin çekecekleri kağıtta gezi konusunu belirleyeceklerdi. Tombala torbasını uzattık. Bütün kursiyerlerimiz konularını çekti ve artık gezi için akıldaki planlamalarda oluşmuş oldu. Ama bir sorun vardı, bu tombala ödüllüydü peki ya Foto Life Akademi Fotoğraf Bölümü Koordinatör Eğitmenimiz Kerem hoca bu yarışmaya dahil olabilir miydi? Elbette ki tüm sıcak yaklaşımı ile yarışmaya katılması konusunda tüm kursiyerleri ikna etti ve son olarak tombaladan kağıdını seçti ve “MERAK” çıkan sonuç bu idi..

balat fotoğraf gezisi

Herkes Balat Keşif gezisinde çekeceği fotoğrafın konusunun yazdığı kağıdını cebine koydu ve yolculuğumuz başladı..

Gezi mekanı için Balat’ı seçme önceliğimiz tarih kokan sokaklarında, eski binalarının yıkık dökük görüntüsünden feyz alma, o atmosfer içerinde objektifimize yeni soyut kavramlar ekleme fırsatı yaratmaktı. Ee tabi ki bunun sebebi de “Balat Keşfi” gezimizde uyguladığımız tombala oyunumuz ile de alakalı olmalıydı.

Balat İstanbul’un Fatih ilçesinde Haliç kıyısında Ayvansaray ile Fener arasında bir semttir. Balat adı, muhtemelen Baltacı Balat’tan gelmektedir. Bizde bu semti kursiyerlerimiz ile fotoğraflayarak, yönümüzü Balat’ın yukarısında bulunan cami avlusunda manzarasının insana huzur verdiği Yavuz Sultan Selim Camii’ne çevirdik.

Camii de konusu “AŞK” çıkmış bir kursiyerimiz gözleri ile taradı çevreyi, aradığı manevi bir aşk olmadıydı ki, tam o sırada küçük bir çocuk mendil satmak için dolandı ayaklarına.. İşte konusu ayağına gelmişti.

balat fotoğraf gezisi

Kursiyerlerimizden Bilgen Sürmen’in Fotoğrafı
MUTLULUK” herkese ilk başta kolay gelen bir konu olsa da ilginç bir bakış açısıyla anlatılmazsa sıradan kalabilirdi. Oysa birbirine aşık bir çiftin gözlerinde kendiliğinden ortaya çıktığında bu eşsiz kare yakalandı..

balat fotoğraf gezisi

Kursiyerlerimizden Seyfettin Topçu’nun Fotoğrafı
Farklı dinleri içerisinde bulunduran, hoşgörünün başkenti Balat’ ta rotamızı Kanlı Klise (Surp Hresdegabet Klisesi)’ye çevirdik. Kerem hocamızın objektifinden hem camiinin hem de kilisenin aynı objektiften bizlere yansıdığı kare ile bakış açımıza yenisini eklemiş olduk.

balat fotoğraf gezisi

Balat aslında yaşayan bir İstanbul semti olmalı ki sokaklarındaki tarih kokusu sardı her yanımızı. Bu sokaklarda, bu güzel etkinliğe katılım saylayan kursiyerlerimiz ve etkinliğin düzenlenmesini, tüm fotoğraf severlerin birleşmesini sağlayan FotoLife Akademi ekibi ile toplu bir fotoğrafta, anı ölümsüzleştirmek kaçınılmazdı.

balat fotoğraf gezisi

Toplu fotoğraf çekimini de tamamladıktan sonra Balat sokaklarına dağıldık. Ve kursiyerlerimiz beraber vakit harcadıkça, ortak ilgi alanları fotoğraf üzerine bilgi paylaşımlarında bulunurken bir kursiyerimizin eşi ile gezimize katıldığını öğrendik. Kerem hocamızın yönlendirmesi ile bu yeni çifte Foto Life Akademi ve kursiyerleri olarak bir jest düğün fotoğraflarını balat sokaklarında tazeledik. Poz veren çiftimize tüm kursiyerlerimiz objektiflerini çevirdi ve eğlenceli güle oynaya bir konsept ile ortak bir konu üzerine bir fotoğraf türünü de başından tanımış oldu kursiyerlerimiz. Bu eğlenceli çekimin ardından Balat’ın bir sokağında, sahile yakın küçük bir o kadar şirin olan Afili Cezve isimli bir mekanda dinlenmek için mola verdik. Gezilerimizin artık vazgeçilmezi olan çay+simit ikilisi ile sıcak bir ortamda yakalamış olduk. Kafede dinlenmiş, çaylarımızı içmiş, simitlerimizi yemiş olduktan sonra bu sefer yönümüzü sahilden tarafa çevirdik. Haliç sahilinde esen rüzgara inat tüm kursiyerlerimiz ve FotoLife Akademi ekibimiz ile güzel kareler yakaladık. Kimini beğendik kimini defalarca tekrar çektik ama her deklanşöre bastığımızda diğerini bir sonrakinden öne çıkartan yeni bir bilgi ve bakış açısı öğrenmiş olduk.

balat fotoğraf gezisi

Balat – Hasköy arasında bulunan ve 2012 yılında verilen kararla, sökülerek kaldırılacağı bildirilen 80 yıllık eski Galata Köprüsü Hala yerinde dimdik duruyordu. Bu tarihi köprüyü ziyaret etmeden gezimizi bitirmek olmazdı ki bizler de  Galata Köprüsü’nü fotoğraflamak için devam ettik yolculuğumuza. Köprü ayağına geldiğimizde vaktin ne kadar hızlı geçtiğini fark ettik. Kursiyerlerimizle vedalaşarak başka bir etkinlikte görüşmek üzere ayrıldık. Facebook FotoLife Akademi Fotoğrafçılık Kursu sayfasında çektiğimiz fotoğrafları yayınladık.

Facebook sayfamızdan kursiyerlerimizin Balat Keşfi gezimizde çekmiş olduğu fotoğrafların örneklerini görebilir, değerlendirebilir, beğenerek fotoğrafı ile öne çıkan kursiyerimizin yarışma ödülünden yararlanmasını sağlayabilirsiniz. Bir sonraki FotoLife Akademi Fotoğrafçılık Kursu gezisinde görüşene kadar esen kalın…

balat fotoğraf gezisi

Sosyal Medyada Paylaş