22 Kasım 2015 “Balat” Fotoğraf Gezisi

balat fotoğraf gezisi

22 Kasım sabahı, günlerdir süren soğuk havaya inat, güneş yüzünü göstermiş ve kursiyerlerimize muhteşem bir çekim atmosferi sağlamıştı. Güzel havanın cazibesine kapılan 45 kişilik fotoğraf grubumuz Haliç Sosyal Tesisleri önünde saat 11’de bir araya geldi.

İstanbul’un en eski semtlerinden biri olan, tarihi evleri, sakin atmosferi ve mis gibi sahil havası ile bizleri büyüleyen Balat’ta eğlenceli bir geziye başladık. Kursiyerlerimizin ilk olarak makine ayarlarını yaptık ve eğitmenlerimiz fotoğraf yolculuğumuzda ihtiyaç duyabileceğimiz ekipmanlarımızı getirdiler. Herkes hazır olduğunda gezimizin ilk adımını attık.

Gezi güzergahımızda ilk olarak Ayakapı’da bizleri çok güzel görüntüler bekliyordu. Haliç’ten Fener’e uzanan yol boyunca bulunan V. yüzyıldan kalma surlar üzerine yapılan Ayakapı, Mimar Sinan’ın yapmış olduğu kapıdan ismini alıyor. Cibali’nin arka sokaklarında ve Gül Camii’nin yakınlarında İstanbul’un en eski hamamlarından biri olan Küçük Mustafa Paşa Hamamı ve Ayios Nikolaos kilisesi bizleri karşılıyor. Ayakapı’da fotoğraf çekmeye başladıktan sonra kendimizi Balat’ın buram buram tarih kokan sokaklarına bırakıyoruz.

balat gezisi
balat fotoğraf turu

Balat’ı komple görebileceğimiz yükseklikte olan Fener Rum Lisesi’ne doğru yürüyoruz. Ara sokaklarda bizi rengarenk evler ve güzel yüzlü çocuklar karşılıyor. Eğitmenlerimiz gezimiz süresince katılmcılara hangi açılarda daha güzel fotoğraflar yakalayabileceğimizi öğretiyorlar. Çocuklar ve evler fotoğraf karelerinde yerlerini alıyor.

balatta fotoğraf çekmek
balat fotoğrafları

Temel eğitime katılan kursiyerlerimizin bilgilerini tazeledikleri gezimizde Fener Rum Lisesi’nin kırmızı bir kale görünümündeki ihtişamlı yapısını fotoğrafladıktan sonra Antikacılar Sokağı’na geçtik. Buradaki dükkanlarda Rumlardan kalma eşyaları, tabakları, bardakları, fotoğraf makinalarını, dolapları, oyuncakları ve daha pek çok güzel görüntüyü makinemizin hafızasına kaydettik.

Serbest zaman tanıdığımız katılımcılarımız kendi stillerini yansıtmaya başladılar. Tarihi binalar ve merdivenler ile keyifli çocuk fotoğrafları serbest zamanda katılımcılarımızın en çok çektikleri fotoğraf karelerinden oldu.

fotolife fotoğraf gezisi
fotoğraf gezisi

Gezimizin sonunda kursiyerlerimizle birlikte geleneksel hatıra fotoğrafımızı çektik ve vedalaştık. Keyifli bir etkinliği daha noktalarken bir sonraki fotoğraf gezisi için sözleştik. Foto Life Akademi ekibi ve kursiyerlerimizin büyük mutluluk duyduğu bu etkinlikten sonra yeni gezimizin rotası için çalışmalarımıza başladık.

Sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyacağız. Yalnızca bilgilerimizi değil, hayatı, “O anları”, deneyimlerimizi ve mutluluğumuzu paylaşmak için sizi de ailemize davet ediyoruz. Bir sonraki etkinlikte görüşmek üzere…

balat gezisi
balat fotoğraf gezisi
balat fotoğraf turu
balatta fotoğraf çekmek
balat fotoğrafları
fotolife fotoğraf gezisi

Sosyal Medyada Paylaş