2017’nin En İyi 10 Fotoğraf Eğitmeni

türkiyenin en iyi fotoğraf eğitmenleri

Alanında Uzman Fotoğraf Eğitmenleri

Fotoğraf çekmek son zamanların en gözde hobilerinden biri haline geldi. Stresli iş yaşamından, şehrin kalabalığından ve problemlerden kaçış noktası olarak, insanların fotoğrafçılık eğitimlerine her geçen yıl daha çok gittiği görüldü. Fotoğrafçılık kursu eğitmeni olan ünlü isimler de geleceğin mesleğine yatırım yapmaya devam etti.

Fotoğraf eğitimleri kurslarda fotoğraf eğitmenleri, kameramanlar ve sanat yönetmenleri ile gerçekleştirilmeye başlandı. Ancak her kurs katılımcılarının memnuniyetini sağlayamadı. Son zamanlarda artan kurs sayısı nedeniyle seçim yapmakta zorlanan fotoğraf tutkunları, çareyi Türkiye’nin en iyi fotoğraf eğitmenleri ile hizmet veren kurslara kayıt yaptırmakta buldu. Böylece bekledikleri kalitede ve profesyonellikte eğitim alma fırsatları oldu.

Türkiye’nin En İyi Fotoğraf Eğitmenleri

Modern ve sanatsal Türk fotoğrafçılığının 1950’li yıllarda oluşmaya başlamasıyla fotoğraf eğitmenleri de meraklılarına fotoğraf sanatının inceliklerini ve püf noktalarını anlatmaya başladı. Şimdilerde adını çok duyduğumuz, üniversitelerde ve kurslarda eğitim veren, kendi alanlarında başarılı işlere imza atmış ve dünyaca tanınan, en iyi fotoğraf eğitmeni olarak anılan isimlerimiz var. Türkiye’nin en iyi kurslarında başarılı fotoğrafçılar yetiştiren bu eğitmenler:

  1. Orhan Gürbüz

Orhan Gürbüz1980 yılında Erzincan’da dünyaya gelmiş olan ve Türkiye’nin en iyi fotoğraf eğitmenleri arasında gösterilen Orhan Gürbüz, fotoğraf çekme tutkusunun ortaokul yıllarında başladığını ve bugüne kadar artarak devam ettiğini belirtmektedir. Orta sonda resim yapamayacağını anlayınca fotoğraf çekme yeteneğini keşfettiğini söyleyen profesyonel fotoğrafçı, 2008 yılında kuruculuğunu üstlendiği Foto Life markasıyla da Türkiye’nin önde gelen firmalarının reklam, ürün, moda ve kurumsal fotoğrafçılık süreçlerini ve tanıtım filmi çekimlerini üstlenmiştir.  Fotoğraf eğitmeni Orhan Gürbüz, 22 yılı aşan deneyimini ve bilgisini geleceğin fotoğrafçılarıyla paylaşmak için 2014 yılında Foto Life Akademi’yi kurmuş, İstanbul’da Bakırköy, Taksim, Kadıköy ve Beylikdüzü lokasyonlarında temel ve ileri seviye fotoğrafçılık eğitimi ile moda, ürün, stüdyo ve hava fotoğrafçılığı başta olmak üzere 14 dalda atölye dersleri vermeye başlamıştır. Eczacıbaşı Girişim, BP, Ümraniye Belediyesi başta olmak üzere 200’e yakın kurumsal, 1500’ün üzerinde bireysel eğitim gerçekleşmiştir.

Fotoğraf Sanatçısı Orhan Gürbüz 22 yıllık kurumsal deneyimle firmalara, yönetici ve kuruculara, iş dünyasının profesyonellerine başta Fotoğrafçılık olmak üzere SEO, Sosyal Medya, Dijital Pazarlama, Adwords, Satış, İletişim, Pazarlama, Liderlik Eğitimleri; SEO, Sosyal Medya, Fotoğraf, Web, E-ticaret Danışmanlığı; Marka, Satış, Kariyer ve Yönetici Koçluğu hizmetleri vermektedir. 3 Grup Şirketleri (Web Home, Tatil Home, İklim Plus), 10 Hizmet ( Web Plus, SEO Destek, Tasarım Plus, Foto Life, Sanal Tur 360, Tescil Plus, Reklam Plus, Mail Plus, Patent Home, Turk Jet), 12 Eğitim (SEO Akademi, Foto Life Akademi, Resim Akademi, Kariyer Home, Sinema Akademi, Dil Akademi, İmaj Akademi, Web Akademi, Model Akademi, Sanat Akademi, Dans Akademi, Bale Akademi) markasının kuruculuğunu ve fotoğrafçılık eğitmeni olarak kendi branşlarında eğitim vermektedir.

En İyi Fotoğraf Eğitmeni olarak anılan Orhan Gürbüz ODTÜ, Marmara, Uludağ, Mehmet Akif Ersoy, Maltepe ve Eskişehir Osmangazi Üniversitelerinde; Eczacıbaşı Girişim, Ümraniye Belediyesi, Azercell ve Rönesans Holding gibi dünya çapında kuruluşlara Fotoğrafçılık, SEO, Sosyal Medya, Dijital Pazarlama ve Görsel Optimizasyon eğitimleri vermiş, kariyer günlerine ve pazarlama zirvelerine konuşmacı olarak katılmıştır. Reklam ve moda çekimleri, tanıtım filmi, fotoğraf danışmanlığı, medya planlama ve PR uzmanlık alanlarındandır.

  1. Mete Demirci

mete demirci1989 Artvin doğumlu olan Mete Demirci Dokuz Eylül Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Fotoğrafçı bir ailenin içinde büyümüş olup amcası ve babası okul yıllarından beri fotoğrafçılık ile uğraşmışlardır ve bu sanata dahil olmasında ki en büyük etkenlerdir. Babasının her ay aldığı 36 pozu bitirmek onun en büyük hobilerinden olmuştur.

Lise yıllarında merak sardığı oyunculuk sevdasına Çanakkale 18 Mart Üniversitesin de Bankacılık ve Sigortacılık okurken kurduğu Kampüs Tiyatro topluluğunda hem başkanlık hem de kamera önü oyunculuk eğitimleri ile devam etmiştir. İzmir’de üniversite okurken katıldığı Kariyer ve Yönetim Kulübü bünyesinde 3 yıl gönüllü olarak görev yapan Mete Demirci Kültür & Sanat takımı Üyeliği, Basın-Yayın Koordinatörlüğü ve Yönetim Kurulu Üyeliği Yapmıştır. Okul ve kulüp yıllarında Kariyer Kongresi’13 ve Uluslararası proje olan World of Speechmaker projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Okul yıllarında 5 yıl boyunca çeşitli öğrenci kulüplerine ve bireysel kişilere Temel ve İleri fotoğrafçılık eğitimleri vermiştir. Çeşitli otellerde turizm fotoğrafçılığı yapmış, birçok baskı firmasında renk ve baskı tekniklerinde uzmanlaşmak için katalog ve albüm basımında rol almıştır.

Ayrıca grafik tasarımı ve Belgesel Filmleri üzerine merakı olup bu yönde çalışmaları sürmektedir. Abisi ile kurduğu MetON Photography bünyesinde 4 yıldır profesyonel olarak Düğün Dış Çekim, Ürün ve Moda fotoğrafçılığı yaptıktan sonra tecrübelerini aktarmak için fotoğraf eğitmenliği ve profesyonel fotoğrafçılık yapmaya devam etmektedir.

  1. Çağla Altan

çagla altanTürkiye’nin en iyi fotoğraf eğitmenleri arasında yer alan Çağla Altan, 1988 yılında İstanbul’da doğmuştur. Fotoğrafçılık kariyerine ailesinin hediye ettiği analog fotoğraf makinesi ile başlamıştır. Bu fotoğraf makinesi ile çevresindeki her şeyi çektiğini ve bunun kendisi için bir tutku olduğunu belirten eğitmenimiz, bu tutkusunu Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Sinema – TV bölümünde okuyarak mesleki anlamda devam ettirmeye karar vermiştir.

Ünlü markaların katalog ve stüdyo çekimlerini yapan fotoğrafçılık eğitmeni Çağla Altan, deneyimlerini fotoğraf tutkunları ile paylaşmak için Foto Life Akademi ailesine katılmıştır. Temel ve İleri Fotoğrafçılık Eğitimi ile mesleki atölyelerde eğitmenlik yapmaktadır. Stüdyo Fotoğrafçılığı, Moda Fotoğrafçılığı, Katalog Fotoğrafçılığı ve Etkinlik Fotoğrafçılığı uzmanlık alanları arasında yer almaktadır.

  1. Mehmet Özşimşek

mehmet özşimşekProfesyonel fotoğrafçı ve fotoğrafçılık eğitmeni Mehmet Özşimşek, 1961 Yılında Malatya’nın Pütürge ilçesinde doğmuştur. İlköğrenimini Pütürge’de, orta öğrenimini İstanbul’da tamamlamıştır. 1983 yılında Edirne Eğitim Enstitüsü’nü bitirmiştir. Edirne ve İstanbul’da Beden Eğitimi, Sınıf Öğretmenliği ve İşitme Engelliler Öğretmenliği branşlarında 28 yıl öğretmenlik yapmıştır. 2012 yılında öğretmenlikten emekli olmuştur. Fotoğraf çalışmalarına 1982 yılında başlamıştır ve 34 yıldan bu yana aralıksız sürdürmektedir.

Fotoğrafçılık eğitmeni Mehmet Özşimşek, çeşitli ulusal ve yerel gazetelerde muhabir olarak görev almıştır. Edirne, İstanbul, Kayseri, Sakarya ve Antakya’da altı kişisel sergi açmıştır. Karma sergilere katılmış, çeşitli sergilere küratörlük ve danışmanlık yapmıştır. Edirne Fotoğraf Sanatı Derneği’nde sekiz yıl yöneticilik ve fotoğraf eğitmenliği yapmıştır. Türkiye Fotoğraf Federasyonu’nun kuruluş çalışmalarına katılmıştır. Trakya Üniversitesi Fotoğraf Topluluğu’na üç yıl eğitim ve danışmanlık yapmıştır. Fototrek Fotoğraf Merkezi’nde sekiz yıl fotoğraf eğitmenliği yapmıştır. Tarlabaşı çocuklarıyla “Yaşadığım Yer; Tarlabaşı” temalı fotoğraf projesini gerçekleştirmiştir. Digital Photoline ve Fotoğraf dergilerinde yazıları yayınlanmıştır.

Fotoğrafçılık Eğitmeni Mehmet Özşimşek halen; yurt içi ve yurt dışı fotoğraf gezileri düzenlemektedir. TAV Fotoğraf topluluğunun fotoğraf danışmanlığını yapmaktadır. Ayrıca kişiye özel teorik ve pratik fotoğrafçılık dersleri vermektedir.

fotoğrafçılık kursları

  1. Levent Üregenç

Levent Üregenç2016’nın en iyi fotoğraf eğitmenleri arasında yer alan 1973 Balıkesir – Burhaniye doğumlu, Levent Üregenç, 13 yaşında baba mesleği olan fotoğrafçılık hayatına ilk adımlarını atmıştır. Bir dönem Stüdyo Saray’da, İbrahim Zaman’ın yanında çalışmıştır. 1995 yılına kadar reklam fotoğrafı ve portre fotoğrafı konusunda çalışmalarına profesyonel stüdyolarda çalışarak devam etmiştir.

1995’te Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf bölümünü kazanmıştır. Öğrenim süresi içerisinde profesyonel stüdyolarda hizmet vermeye devam etmiştir. Akademik öğrenim yıllarında birçok karma sergiye katılmıştır. İlk kişisel sergisi olan TIon ‘u 2003 Haziran Canon sergi salonunda açmıştır. 2. kişisel sergisi olan Night Light’i Aralık 2007’de Haliç Üniversitesi’nde İstanbul’da ve Nisan 2009’da Koffman Kütüphanesi’nde Çanakkale’de açmıştır. 2011’de 3. kişisel sergisi olan “aqua”yı Almanya-Berlin Narr Sanat Galerisi’nde açmıştır. 2011-2012 arasında Haliç Üniversitesi Güzel Sanatlar Grafik Bölümü’nde Fotoğraf dersleri vermiştir. En iyi fotoğraf eğitmeni olarak Reklam Çekimi, Moda Fotoğrafçılığı, Katalog Fotoğrafçılığı, Portre Fotoğrafçılığı alanlarında eğitim vermeye devam etmektedir.

  1. Kemal Üzmez

Kemal ÜzmezProfesyonel fotoğrafçı ve fotoğrafçılık kursu eğitmeni Kemal Üzmez, fotoğrafçılık kariyerine reklam ajanslarında başlamıştır.

Yıllarca Türkiye’nin ünlü markaları için fotoğrafçılık hizmeti veren Kemal Üzmez; firmaların katalog çekimlerini, web site çekimlerini, moda fotoğrafçılığını yapmıştır.

Halen profesyonel fotoğrafçılığa devam eden Kemal Üzmez, özel fotoğrafçılık kursları bünyesinde fotoğrafçılık dersleri vermeye devam etmektedir.

En iyi fotoğraf eğitmenleri arasında olan Kemal Üzmez; Moda Fotoğrafçılığı, Retouch ve Design, Photoshop, Web Fotoğrafçılığı, Ürün Fotoğrafçılığı ve Stüdyo Fotoğrafçılığı uzmanlık alanlarındandır.

  1. Uskan Uludoğan

Uskan UludoğanFotoğrafçılık kursu eğitmeni ve profesyonel fotoğrafçı Uskan Uludoğan, Bilgisayar Programlama bölümünü bitirdikten sonra fotoğraf alanında görsel tasarımcı olarak 2003 yılında bir reklam ajansında çalışmaya başlamıştır. Retoucher ve designer olarak bir süre görev yaptıktan sonra photoshop eğitmenliği yapmıştır. 2008 yılında profesyonel fotoğrafçılığa başlayan Uskan Uludoğan, 3 sene kadar kurumsal firmaların katalog, web(modelli) çekimlerini yapmıştır. Mücevher, oyuncak, aksesuar gibi farklı alanlarda ürün çekimleri yapmıştır. Halen profesyonel fotoğrafçılığa devam eden Uludoğan özel eğitim kurumları bünyesinde fotoğraf eğitimleri de vermektedir. Photoshop, Katalog Çekimi, Web Sitesi Çekimi, Ürün Çekimi, Stüdyo Fotoğrafçılığı, Manzara Fotoğrafçılığı alanlarında geleceğin profesyonellerini yetiştirmektedir.

  1. Eray Hacıosmanoğlu

eray hacıosmanoğluProfesyonel fotoğrafçı Eray Hacıosmanoğlu, Beykent Üniversitesi Grafik Tasarım bölümünü okumanın yanında meslekle ilgili çeşitli akademi ve kurslarda özel eğitimler alarak mesleğin eğitim kısmını tamamlamıştır. Türkiye’nin en iyi fotoğraf eğitmenleri arasında gösterilen Eray Hacıosmanoğlu, meslek hayatında fotoğraf stüdyosu, reklam ajansı, matbaa gibi işin özü olan her türlü mutfaktan geçerek profesyonellerle çalışma imkanı bulmuş ve deneyim kazanmıştır. Türkiye’nin en önemli reklam ajanslarında Sanat Yönetmenliği yaparak tasarım ve uygulama süreçlerinde ustalaşmıştır.

Son olarak bir medya kuruluşunda 6 yıl sanat yönetmenliği yapmış, ardından sabit çalışma hayatına son verip kendi projelerine yoğunlaşmıştır. Türkiye’deki birçok reklam ajansına stüdyo fotoğrafçılığı ve video prodüksiyon alanında profesyonel hizmet vermiştir. Fashion, model, reklam, ürün, otel ve mekan fotoğraf çekimi ve tanıtım filmi alanında sayısız projede yer almış ve kişisel markasını başarıyla temsil etmiştir.

Dünya genelindeki yabancı fotoğraf ajanslarına (Stock fotoğrafçılık) profesyonel fotoğraflar, ilüstrasyonlar üreterek alanında ulaşılması zor rekorlara ve ödüllere imza atmıştır. Dünyanın en az 90 ülkesinde toplamda 150 binden fazla kitleye ulaşmıştır. Mesleki yatırım ve yükselişinin basamaklarını da bu başarılar oluşturmuştur. En iyi fotoğraf eğitmeni olarak adını farklı dallarda duyurmuştur.

Fotoğrafçılık eğitmeni Eray Hacıosmanoğlu, 2015 Eylül ayında Universal Music imzasıyla iki dünya starının müzik kliplerini İstanbul’da çok özel bir klüpte bizzat çekmiş ve aynı zamanda kliplerin görüntü yönetmenliğini yapmıştır. Dj Rasimcan – Looking Down ft. K-Young – Dünya listelerinde aylarca 1. sırada kalmış ve Youtube’da 20 milyon izleyiciyi geçmiştir. Albeezy – Million – Dünya listelerinde aylarca ilk 20’de yer almış ve Youtube’da izlenme sayısı 10 milyonu geçmiştir.

Video, tanıtım filmi, reklam, müzik klibi ve her türlü fotoğraf çekimi ilgi alanlarından olan fotoğrafçılık eğitmeni Hacıosmanoğlu, Model, Portre, Fashion, Ürün ve Reklam Çekimi, Mekan Çekimi, Düğün Çekimi, Doğum Fotoğrafçılığı alanlarında öğrencilerini yetiştirmektedir.

  1. Kürşad Ergan

kürşad erganProfesyonel fotoğrafçı ve eğitmen Kürşad Ergan, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü’nü bitirmiştir.

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde fotoğrafçılık kulübünde başkanlık yapmıştır.

Ayrıca kişi ve kurumlara özel dersler vermiştir.

Halen Temel ve İleri Fotoğrafçılık eğitimleri vermektedir.

Katalog Fotoğrafçılığı, Davet Fotoğrafçılığı, Moda Fotoğrafçılığı, Siyah Beyaz Fotoğrafçılık ve Portre Fotoğrafçılığı uzmanlık alanlarıdır.

  1. Abdullah Gönenli

abdullah gönenliİlk fotoğraf makinasını 14 yaşında alan eğitmenimiz 16 yaşına geldiğinde saniyede 25 kare çeken 16mm kameraya sahip olmuştur. Fotoğraf ve kamera hem tutkusu hem de işi haline gelmiştir. Görüntü yönetmenliği, kurgu yönetmenliği, senaryo yazarlığı yapmıştır. 2001 yılında kayıt (motor/action) diyerek yönetmenliğe başlamıştır. 3 yıl lise düzeyinde, 3 yıl üniversite düzeyinde fotoğrafçılık kulüplerini çalıştırmıştır. Halen bir reklam prodüksiyon ajansında yönetmenlik yapmakta ve çeşitli firmaların reklam danışmanlığını yapmaktadır.

Tekstil, gıda, içecek, takı, mobilya, portre, gelin-damat, mezuniyet, oyuncu portfolyo çekimleri, moda çekimleri, web sitesi imaj ve ürün çekimleri yapmıştır. Katalog tasarımı, Belgesel filmi, Tanıtım filmi, Reklam filmi, Senaryo yazımı, Görüntü yönetmenliği, Video kurgu yönetmenliği konularında deneyimli olan Abdullah Gönenli, fotoğrafçılığın dışında kameramanlık, photoshop, video kurgu eğitimleri vermektedir.

2016’nın en iyi fotoğraf eğitmenleri olan bu isimler halen geleceğin başarılı fotoğrafçılarını yetiştirmeye ve fotoğraf sanatını sevdirmeye devam ediyor. Aynı zamanda profesyonel fotoğrafçı olan fotoğrafçılık eğitmeni isimler, Türkiye’nin farklı şehirlerinde atölyeler ve eğitimler düzenleyerek fotoğraf tutkunlarının kaliteli eğitim almalarını sağlıyor.

Şansınız varsa en iyi fotoğraf eğitmenleri ile düzenlenen derslere ve atölyelerine katılın, fotoğraf sanatını daha iyi tanıyın…

Sosyal Medyada Paylaş