16 Kasım “Tarihi Yarımada” Fotoğraf Gezisi

tarihi yarımada fotoğraf gezisi

16 Kasım tarihinde biz FotoLife Akademi Fotoğrafçılık Kursu ve kursiyerleri olarak saat 12:00 de Eski At Pazarı meydanında yani şimdiki adıyla, Sultanahmet Meydanında kalabalığa inat birbirimizi bulduk, toplandık. Kalabalığın nedeni aynı günde gerçekleşen Avrasya Maratonu olması lazım ki, cadde üzerinde koşu parkuru kurulmuş bir etkinliğe katılmanın olma sevinci ile büyük küçük herkes oradaydı. Bizde FotoLife ekibi ile elbette…

tarihi yarımada fotoğraf gezisi

Kursiyerlerimizden Özkan Özbaş’ın Fotoğrafı
Rotamız doğrultusunda Dikilitaş, Sultanahmet Camii ve sonrasında Ayasofya Camisi ve devam eden mekanlar vardı. Makinelerimizi kontrol ettik, hayal gücümüzü destekleyecek algılarımızı açtık ve artık başladı Tarihi Yarımada gezimiz.

tarihi yarımada fotoğraf gezisi

Kursiyerlerimizden Hakan Uluç’un Fotoğrafı
Kalabalığa inat devam ettik ve Sultan Ahmet Camii avlusuna dağıldık. Sultan Ahmet Camii 1609-1616 yılları arasında Osmanlı Padişahı I.Ahmed tarafından İstanbul’daki tarihi yarımadada, Mimar Sedefkar Mehmet Ağaya yaptırmıştır. Cami mavi, yeşil ve beyaz renkleri İznik çinileriyle bezendiği için Avrupalılarca “Mavi Camii (Blue Mosque)” olarak adlandırılır. Mavi Camii’de devamında Topkapı Sarayı’na doğru devam ettik. Topkapı Sarayının önünde eski yapıları kullanarak, kursiyerlerimizin oluşturulduğu konseptler fotoğraflandıktan sonra işte o meşhur eski İstanbul sokağına, çıktık yola. Yani Soğuk Çesme Sokağı’na..

tarihi yarımada fotoğraf gezisi

Kursiyerlerimizden Belgin Bilgin’in Fotoğrafı
Eminönü’ünde Ayasofya Camii ile Topkapı Sarayı arasındaki Sur-i Sultani’ye yaslanmış olan 12 evle, 1 roma sarnıcının yer aldığı bir sokak olan Soğuk Çeşme Sokağı havasıyla, kokusuyla, görüntüsüyle FotoLife Akademi ekibimizi ve kursiyerlerimizi içine alıp eski zamanlara götürdü. 15 kişilik fotoğraf gezimiz güle oynaya neşeli bir atmosfer ile Soğuk Çeşme Sokağında devam eden gezimiz, eğitmenimiz Kerem Sungur hocamız yönetiminde, kursiyerlemizin öğrendiği bilgi pekiştirmesi ile fotoğraflara yansıyan bu atmosfer hem sokak hakkında bilgilenmemize hem de o dönemi yaşamamıza sebep olup, karelerimize yansımasının mutluluğu ile tuttuk yolumuzu Gülhane Parkına.

tarihi yarımada fotoğraf gezisi

Kursiyerlerimizden Esra Ertani’nin Fotoğrafı
Gülhane parkında ailecek gezmeye, orman havasını solumak için yürümeye gelen insanlar ile dolu iken, FotoLife Akademi Ekibi ve kursiyerleri parkın değişik açı ve görünüşlerini ortaya çıkarmak için makinelerini doğrulttu ağaç yapılarına, bankta oturan yalnız insanlara, el ele yürüyen çiftlere… Bunun öncesinde park girişinde kursiyerlerimizin ve bu gezinin ölümsüzleştirilmesi adına bir toplu fotoğraf klasiği gerçekleştirildi. Devamında bu duygu yoğunluğunun çok olduğu parkta dinlenmek için bir çay bahçesinde mola verdik. Çaylarımızı yudumlarken fotoğraftan, sanattan, ortak paylaşımlarımızdan sohbetler ettik.

tarihi yarımada fotoğraf gezisi

Devamında parkın sonuna kadar gittik makinelerimizin eşliğinde. Park sonunda artık sonuna gelmiştik gezimizin. FotoLife Akademi Ekibi olarak, kursiyerlerimiz ile kısa bir vedalaşma konuşması yaptık. Her birine sorduk ‘neler öğrendiniz’ diye ve devam edecek olan gezilerimiz için bilgilendirmemizi de yaptıktan sonra ayrıldık..

Keyifli ve bir o kadar kursiyerlerimiz için yararlı olmuş olan gezimizin detaylı bilgisi için FotoLife Akademi Facebook sayfamızı beğenebilir, takipte kalarak gezilerimizde bize eşlik etme imkanını yakalayabilirsin.

https://www.facebook.com/fotografcilikkursu

Sosyal Medyada Paylaş